Srbija i Balkan

Zakazano saslušanje Abazovića zbog Saveta Evrope: Glasao za "Kosovo" uz podršku samo tri poslanika

Nakon što sam video Abazovića u Pećkoj patrijaršiji, znao sam da sledi potez koji će biti usmeren protiv Srbije i srpskog naroda, kaže poslanik Demokratskog fronta Jovan Vučurović
Zakazano saslušanje Abazovića zbog Saveta Evrope: Glasao za "Kosovo" uz podršku samo tri poslanika© Amir Hamzagic/ATAImages

Zbog odluke Crne Gore da glasa za prijem takozvanog Kosova u Savet Evrope u sredu, 3. maja premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović biće saslušan u skupštinskom Odboru za međunarodne odnose i iseljenike.

Predsednik spomenutog odbora Miodrag Lekić kazao je da je potrebno demistifikovati tu odluku Podgorice, navodeći da način odlučivanja stvara utisak tajanstvenosti.

"Pojavilo se da Socijalistička narodna partija (SNP) kaže da ništa o tome ne zna. Ako je tako, država je vođena na neozbiljan način, koji ne dolikuje mesnoj zajednici", rekao je Lekić.

On je kazao da će tražiti objašnjenje kako je to odlučeno i da čuju obrazloženje Vlade i Ministarstva spoljnih poslova.

"Ovo nije antialbanska politika, nema veze uopšte sa tim pitanjima dobrosusedskih odnosa, nego se radi o odgovornosti i pitanju ozbiljnosti crnogorske Vlade", istakao je Lekić i dodao da to pitanje zaslužuje da bude ozbiljno analizirano.

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Slaven Radunović upitao je zašto ako se Ukrajina navodi stalno kao primer poslednjih godinu dana, neko nije razmislio zašto je Ukrajina bila uzdržana.

"Zato što ako mogu da se prekrajaju granice Srbiji, onda se postavlja pitanje da li će moći i Ukrajini. I onda su iz tog razloga, potpuno pragmatično, glasali uzdržano", rekao je Radunović i dodao da je Crna Gora napravila potez koji se očekuje od marionetske države.

Radunović je naglasio da su odnosi u regionu od esencijalnog značaja za Crnu Goru.

"Ne možemo za stvari koje se tiču najbližeg regiona da se ponašamo na način da slušamo šta o tome misle sile koje su preko okeana", rekao je Radunović.

Prema njegovim rečima, Abazović ne samo što je uradio nešto kako nije dozvoljeno, nego nema ni legitimitet.

"Ima podršku osam ili devet poslanika, a za ovu stvar nema ni toliko, nego tri ili četiri, to je preterano, pa i ako je od njega", dodao je Radunović.

Poslanik Demokrata Momo Koprivica kazao je da je pravo javnosti da zna sve o postupanju organa vlasti. Koprivica je kazao da ne veruje u navode da jedan deo Vlade nije imao informacije u odnosu na postupanje drugog dela.

"Ne verujem u neinformisane političare na tom nivou, pre će biti da se neka odgovornost izbegava", rekao je Koprivica.

Poslanik SNP-a Bogdan Božović ponovio je da to nije bila tema na Vladi i da bi, da je bila, ministri SNP-a svakako glasali protiv odluke da se podrži prijem Kosova u SE.

"Svesni smo da su u regionu najvažniji odnosi Crne Gore i Srbije, imajući u vidu naše kulturne i istorijske veze. Smatramo da ti odnosi mogu biti održivi samo uz poštovanje interesa obje strane", rekao je Božović.

On je kazao da je lako proverljivo da li je odluka o podršci prijemu Kosova u SE bila tema na Vladi.

"Ne sumnjam u ono što su kazali ministri SNP-a – da oni nisu bili informisani da će predstavnik Crne Gore glasati za prijem", rekao je Božović.

Poslanik DF-a Jovan Vučurović kazao je da su odluku o glasanju da Kosovo uđe u SE donele ambasade i da su one dominantno uticale na to.

On je naveo da je, nakon što je video Abazovića u Pećkoj patrijaršiji, znao da otprilike sledi potez koji će biti usmeren protiv Srbije i srpskog naroda.

"Doživljavam ovaj potez kao poniženje srpskog naroda u Crnoj Gori i tradicionalne Crne Gore", rekao je Vučurović. Kako je kazao, da je DF na mestima odlučivanja, Crna Gora ne bi glasala za prijem Kosova u SE.

image