"Politika": Ima li država rešenje za dečiji kriminal
Masakr koji je počinio K. K. (13), kada je u OŠ "Vladislav Ribnikar" u Beogradu iz vatrenog oružja ubio osam učenika i radnika obezbeđenja, otkrio je na najbolniji način sve pukotine u institucijama i slabosti društva i sistema da zauzda nasilje najmlađih, piše "Politika".
Kako se navodi, odavno su zločini maloletnika veoma svirepi, a deca koja čine najteža krivična dela sve su mlađa.
Podseća se da K. K. zbog svojih godina neće krivično odgovarati, a ne mogu biti sankcionisani ni njegovi roditelji sem, kako se ističe, u delu svoje odgovornosti, zbog neadekvatnog čuvanja oružja i eventualno za propuste u brizi o dečaku.
"I dok za devetostruko ubistvo u školi niko neće otići u zatvor, državne institucije najavljuju da će sprovesti niz koraka da se ovako strašan događaj ne ponovi".
Podseća se da je u nizu mera koje je po predlogu predsednika donela Vlada Srbije i ona kojom se nalaže spuštanje starosne granice za krivičnu odgovornost sa 14 na 12 godina.
Ovu inicijativu predsednika Srbije podržalo je Udruženje sudija i tužilaca, međutim, kako se dodaje, deo struke smatra da prednost treba dati preventivi. Zastupnici takvog mišljenja ukazuju da bi spuštanje starosne granice bila greška, koja bi uvela sve više dece u krivično-pravni sistem i samo pogoršala probleme.
Ima primera da dečaci od 11 ili 12 godina naprave "klan" i počnu da maltretiraju vršnjake, nije retko ni neshvatljivo nasilje dece prema članovima porodice ili okolini, brutalnosti u školskim klupama, a zabeleženi su i slučajevi seksualnog zlostavljanja koje čine deca ispod granice krivične odgovornosti, navodi se u tekstu.
"Iako je utisak da su deca danas mnogo zrelija, istina je da se zapravo sporije razvijaju. Problem je što mi nemamo odgovor sistema za decu koja su ispod granice krivične odgovornosti", kaže konsultant i predsednica UO Centra za prava deteta Ines Cerović.
Ona napominje da se od sedamdesetih godina prošlog veka radi na tome da se decom bavi sistem socijalne zaštite koji funkcioniše "ispod svih kapaciteta", dok bi spuštanjem granice krivične odgovornosti decu prebacili u krivični sistem koji ne daje nikakav odgovor, već samo izriče sankciju.
"Imamo decu koja su učinila više od 100 krivičnih dela, a nemaju 14 godina. To samo pokazuje koliko je problem dubok. Država treba da oformi multisektorski tim koji bi napravio sistemski odgovor i za decu ispod 14 godina, a koji bi mogao da se primeni i na dete koje je počinilo zločin u školi", kaže Cerović.
Kriminolog Aleksandar Stevanović navodi da ne smatra da je niža granica krivične odgovornosti nešto što će rešiti problem.
"Šta ćemo uraditi ako takav zločin učini dete od 11 i po godina", kaže Stevanović i dodaje da bi donošenju novih mera trebalo da prethode ozbiljne studije, kao i da nema "čarobnog štapića" kojim može nešto odmah da se uradi.
Stevanović očekuje da će nakon veštačenja dečak koji je ubio devet osoba, u zavisnosti od mentalnog zdravlja i utvrđenih abnormalnosti, ostati u nadležnosti Centra za socijalni rad i da neće biti vraćen u porodicu.