Može li Srpska bez institucija BiH da realizuje projekat izgradnje gasovoda sa Srbijom?
Projekat izgradnje gasovoda iz Srbije prema Republici Srpskoj, tačnije "Nova istočna interkonekcija", iako je prošla Savet ministara BiH, po svemu sudeći neće dobiti podršku Predsedništva BiH, zbog protivljenja bošnjačkog i hrvatskog člana tog tela, pa se postavlja pitanje može li Republika Srpska sama, bez institucija BiH, da realizuje taj projekat, pišu danas banjalučke "Nezavisne novine".
Pravni stručnjaci iz Republike Srpske tvrde da može sama da realizuje taj projekat i da po tom pitanju ne treba primenjivati Zakon o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora, već Ustav BiH i Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Republike Srbije.
U Ustavu BiH se navodi da "entiteti imaju pravo da uspostavljaju posebne paralelne odnose sa susednim državama, u skladu sa suverenitetom i teritorijalnim integritetom Bosne i Hercegovine" pa su na osnovu tog člana, odnosno Ustava BiH, Republika Srpska i Republika Srbija u septembru 2006. potpisale Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, a kasnije, u junu naredne godine, Narodna skupština Republike Srpske usvojila i Zakon o ratifikaciji Sporazuma o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Republike Srbije.
"Kad Ustav kaže specijalne odnose, to onda znači i ugovorne odnose, uključujući i ugovorne odnose na svakom polju privrede, u šta spada i izgradnja gasovoda iz Srbije kroz Republiku Srpsku. Za izgradnju ovakvog gasovoda, kao privrednog projekta, ne treba da se zaključuje međunarodni ugovor između BiH i Srbije, već privredni ugovor između Republike Srpske i Srbije, u sklopu specijalnih veza između Republike Srpske i Srbije na osnovu prava na specijalne paralelne odnose, garantovanog Ustavom BiH", rekao je za "Nezavisne novine" Milan Blagojević, profesor Ustavnog prava iz Banjaluke.
Blagojević podseća da članom 2. Sporazuma o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Srbije propisana je saradnja na privrednom planu, a ta saradnja znači i zaključivanje privrednih ugovora na svakom privrednom planu, što uključuje i ugovore između Republike Srpske i Srbije, a ne između Srbije i BiH, za izgradnju, a onda i privrednu eksploataciju istočne gasne konekcije.
Republika Srpska inače već godinama pokušava da izgradi gasovod koji bi išao trasom od Inđije, preko Mačvanskog Prnjavora i dalje u Republiku Srpsku preko Bijeljine Doboju, Banjaluke, Prijedora do Novog Grada, međutim taj projekat sa nivoa BiH konstantno se opstruiše.
Trenutno, odluka o pregovorima sa Srbijom prošla je Savet ministara BiH ali Denis Bećirović i Željko Komšić, bošnjački i hrvatski članovi Predsedništva BiH, već su se izjasnili da neće dati podršku tom projektu dok se ne usvoji Zakon o gasu BiH, na koji Republika Srpska ne pristaje.