Srbija i Balkan

Gojazni napravili nestašicu u apotekama: Mršave uz pomoć lekova za dijabetes i štitnu žlezdu

Inovativnu terapiju za dijabetičare neki koriste za gubljenje viška kilograma, a pojedini medikamenti na "crnom tržištu" dostigli su cenu od 200 evra po kutiji
Gojazni napravili nestašicu u apotekama: Mršave uz pomoć lekova za dijabetes i štitnu žlezduwww.globallookpress.com © Eduardo Parra/Keystone Press Agency

Udruženju za borbu protiv dijabetesa grada Beograda "Plavi krug" masovno se javljaju članovi i građani Srbije koji se nedeljama suočavaju sa nestašicom lekova namenjenih za regulisanje šećera u krvi.

Naime, inovativnu terapiju za dijabetičare neki koriste i za gubljenje viška kilograma, pa izgleda mnogi pred odlazak na letovanje posežu za "glukofažom XR" ili "ozempikom".

"Toliko smo se borili kako bismo ostvarili besplatno lečenje preko RFZO savremenom terapijom koja nam je dostupna od juna prošle godine, da bi je sada neki potpuno zdravi ljudi zloupotrebili. Nema smisla da se zbog njihove obesti ozbiljni pacijenti dovode u opasnost. Stanje može da im se nepotrebno zakomplikuje jer ne mogu da nabave redovnu terapiju", kaže predsednica "Plavog kruga" Bojana Marković.

Prema njenim rečima, nestašice je bilo u više navrata, u novembru prošle godine, u januaru i na proleće ove godine.

U privatnim apotekama u centru srpske prestonice potvrdili su nam da nemaju "glukofaž XR" bez obzira da li je reč o kutiji od 500,750 ili 1000 mg. "Ozempik", sa druge strane, može da se nađe (0,25 ili 0,5 mg), ali ne i njegova jača verzija (1,0mg).

Cena ovog medikamenta koji je nemoguće nabaviti bez recepta u redovnoj proceduri, na "crnom tržištu" dostigla je vrednost od 200 evra po kutiji.

Iz "Apoteka Beograd" naveli su da će uskoro biti raspisana javna nabavka za lekova koji nedostaju i da će sledeće nedelje biti dostupni pacijentima.

U apotekama nedostaje i "eutiroks" za hipotireozu, odnosno uvećan rad štitne žlezde. Ovaj lek se takođe nepropisno koristi za brzo mršavljenje.

Međutim, endokrinolozi objašnjavaju da se na ovaj način izgubljeni kilogrami još brže vraćaju.

Lekove mora da prepiše lekar

Nutricionista Jagoda Jorga za RT Balkan kaže da "eutiroks" mora da se koristi isključivo za regulisanje problema sa štitnom žlezdom.

"U suprotnom može da izazove negativne efekte, da loše utiče na funkciju štitnjače ili da dovede do komplikacija opasnih po život", kaže Jorga.

Naglašava da se druga dva leka za lečenje dijabetesa koriste i kod problema sa gojaznošću.

"To su zapravo "metformin" i "semaglutid", koji se u meri duplo većoj od one za dijabetes prepisuje za lečenje gojaznosti. Lekovi su registrovani za stanja koja se javljaju kao posledica dijabetesa. Zato je ogromna greška reći da će zbog toga bolesni ostati bez medikamenta, jer kada lekari izdaju recept za ove lekove zalečenje gojaznosti ne pravi stručnu grešku", podvlači naša sagovornica.

Međutim, ako se lekovi uzimaju "na crno", može da dođe do kontraindikacija, problema sa pankreasom, gastrointestinalnim poremećajima, ili nervnog sistema, oka itd.

"Lekove i dozu mora da prepiše i preporuči lekar, a njihova upotreba podrazumeva i određeni režim ishrane", zaključila je Jorga.

image