Srbija i Balkan

Stano o sastanku u Briselu: EU nije videla spremnost strana da postignu napredak

O tome će biti obaveštene države članice od kojih će biti zatražene smernice koje raspoložive mere treba da se preduzmu, poručio je portparol Evropske komisije
Stano o sastanku u Briselu: EU nije videla spremnost strana da postignu napredakGetty © Carl Court

Portparol Evropske komisije Peter Stano izjavio je da najnovija runda dijaloga Beograda i Prištine nije donela napredak, jer EU nije videla spremnost strana da pronađu kompromis i o tome će, kako kaže, biti obaveštene države članice od kojih će biti zatražene smernice koje raspoložive mere treba preduzimati, prenosi agencija Fonet. 

Stano je, na redovnom brifingu za medije, naglasio da visoki predstavnik EU Žozep Borelj nije rekao da je dijalog neuspešan, već da runda dijaloga u četvrtak nije donela rezultat jer strane nisu uspele da se dogovore.

"Strane nisu bile spremne da prevaziđu razlike. Evropska unija nije strana u dijalogu, već posrednik, strane su 'Kosovo' i Srbija", predočio je Stano. Prema njegovim rečima, EU pomaže Srbiji i 'Kosovu' da premoste razlike, ali ne može biti uspešna u tome ako strane odbijaju da idu putem kompromisa i ako neko ne želi pomoć.

On je istakao da je situacija ozbiljna i da su Srbija i "Kosovo" u riziku da zaostaju za ostatkom regiona u procesu evropskih integracija, jer je napredak u tom procesu usko povezan sa dijalogom.

I dalje ima potencijala za pogoršanje situacije

Stano je naveo da specijalni izaslanik za dijalog Miroslav Lajčak informiše države članice o rundi dijaloga i onda će 27 država odlučiti kako dalje.

"Unija je posrednik i možemo postići onoliko koliko su strane spremne da prihvate", istakao je portparol EU.

Upitan da li Borelj smatra da su restriktivne mere primenjene prema "Kosovu" efikasne, Stano je rekao da nisu evidentirani značajni koraci u smislu smirivanja situacije, "iako je bilo nekih koraka", te da i dalje ima potencijala za pogoršanje situacije.

"Mere protiv 'Kosova' su privremene i one će biti na snazi dokle članice EU smatraju da je potrebno", naveo je Stano i istakao da se te mere mogu ublažavati i pojačavati, kako situacija bude zahtevala.

Na pitanje da li se mere mogu primeniti i na drugu stranu, Srbiju, Stano je rekao da je to odluka 27 članica EU u odnosu na to koja strana ne čini dovoljno za smirivanje ili podstiče eskalaciju.

"One mogu biti uvedene i za drugu stranu ako je to zajednička procena 27 članica EU. To je proces, koji je pod stalnim nadzorom članica. Oni nisu zadovoljni ishodom runde, imali su drugačija očekivanja i partneri to znaju", zaključio je Stano.

image