Ministarka pravde: Predlaže se doživotni zatvor za silovatelje
Ministarka pravde Maja Popović izjavila je da je izmenama Krivičnog zakonika koje je predložilo Ministarstvo pravde, predviđeno da se za sve oblike krivičnih dela silovanja, obljuba nad nemoćnim licem i obljuba nad detetom može izreći kazna doživotnog zatvora a da će kazne biti proširene i na nasilje u porodici.
"Ministrastvo pravde priprema izmene i dopune Krivičnog zakonika (KZ) u cilju unapređenja postojećeg normativa, kao i radi ispunjavanja obaveza koje Republika Srbije ima u postupku pregovora za članstvo u EU", pojasnila je ministarka.
Ministarka je naglasila da se izmene i dopune Krivičnog zakonika (KZ), odnose na pooštravanje kazni za krivično delo nasilje u porodici i grupu krivičnih dela protiv polne slobode, na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koju je vlada prihvatila.
"Za osnovni oblik krivičnog dela nasilje u porodici predloženo je da se pooštri i propiše kazna zatvora u rasponu od šest meseci do pet godina, umesto kazne zatvora od tri meseca do tri godine, koja je sada na snazi", kaže Popović za "Politiku".
Ona pojašnjava da je za krivično delo nasilje u porodici koje je izvršeno korišćenjem oružja, opasnog oruđa ili drugog sredstva koje je pogodno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši, za koje je do sad bila propisana kazna od šest meseci do pet godina, predložena kazna zatvora u rasponu od jedne do deset godina. Ako je izvršenjem nekog od ovih krivičnih dela nastupila teška telesna povreda ili je narušeno zdravlje ili je učinjena prema maloletnom licu, predloženo je da bude propisana kazna zatvora od tri do dvanaest godina, umesto dve do deset godina, koliko je sada propisano.
Popović dodaje da je, takođe "predloženo da ko prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio bude kažnjen kaznom zatvora od tri meseca do tri godine".
Ministarka navodi da je za sve oblike krivičnih dela silovanja, obljuba nad nemoćnim licem i obljuba nad detetom može izreći kazna doživotnog zatvora.
"Kada je reč o o krivičinom delu obljuba zloupotrebom položaja predloženo je da počinilac bude kažnjen kaznom zatvora od šest meseci do pet godina, umesto sada propisane kazne od tri meseca do tri godine, a ukoliko je kao posledica izvršenja ovog krivičnog dela došlo do trudnoće, za počinioca je predložena kazna od jedne do deset godina zatvora, umesto sadašnje kazne od šest meseci do pet godina", kaže Popović.
Ona ističe da je u "slučajevima osnovnog oblika krivičnog dela nedozvoljene polne radnje predloženo da se počinilac kazni isključivo kaznom zatvora umesto novčanom kaznom ili kaznom zatvora od tri godine".
Popović je otkrila da će se, u skladu sa inicijativom roditelja dece stradale na pešačkim prelazima i u javnom saobraćaju, menjati i sankcije za teško delo protiv bezbednosti saobraćaja.
"Očekujem da pooštravanje kazni zatvora za krivično delo 'teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja', utiče na savest i odgovornost vozača, kako bi se sačuvali životi pešaka, a posebno životi najmlađih", kaže Popović.
Ona navodi da se ovim izmenama šalje poruka žrtvama nasilja, pre svega ženama da će država najoštrije reagovati i u cilju suzbijanja svih oblika nasilja najoštrije kazniti počinioce.
"Pooštravanje kaznene politike, značajno bi ohrabrilo sve žene da ne trpe nasilje, da ga bez straha prijave i da budu uverene da će država biti tu da ih zaštiti", zaključuje Popović i dodaje da očekuje da ove izmene budu usvojene tokom sledeće godine.
Popović tvrdi da će izmene KZ-a odnositi i na pojačavanje krivično-pravne zaštite novinara.
Amber alert
Ministarka se u razgovoru osvrnula i na uskoro uvođenje sistema "Amber alert" i objasnila da je to sistem širenja i objavljivanja informacija o specifičnim slučajevima otmice dece i da predstavlja poziv građanima da sve potencijalne korisne informacije prijave policiji.
"Objave putem različitih medija, televizijskih i radio emisija, interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, auto-putevima, mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice otetog deteta i potencijalno ga uočiti", pojasnila je Popović.
Ona naglašava da "glas" o otmici može biti dobra osnova u unapređenju zaštite dece i poziv na solidarnost građana koji su spremni da pomognu policiji ukoliko imaju korisne informacije o izvršenoj otmici.