Srbija i Balkan

Američki diplomata: "Kosovo" neće funkcionisati dok se srpske snage ne vrate na sever

Nekadašnji šef UNMIK-a u Kosovskoj Mitrovici upozorava da Albanci žele da Srbi severno od Ibra - nestanu
Američki diplomata: "Kosovo" neće funkcionisati dok se srpske snage ne vrate na sever© Tanjug/AP/Bojan Slavkovic

Sile Kvinte koje su omogućile samoproglašenu nezavisnost Kosova sada moraju da se suoče sa realnošću da nezavisnost neće funkcionisati sve dok se srpske bezbednosne snage ne vrate na sever i taj deo ponovo ne postane u potpunosti deo Srbije.

Ostaje otvoreno pitanje da li različite etničke i/ili verske grupe – plemena, ako hoćete – mogu da dele državu a da se sukob ne pretvori u etničko čišćenje. Od antike, istorija nudi malo primera, osim povremeno u velikim multietničkim carstvima kao što su Rimsko, Osmansko i američko, piše Džerard Galuči, penzionisani američki diplomata, regionalni predstavnik UN u Mitrovici od jula 2005. do oktobra 2008, prenosi "Kosovo onlajn".

Kosovo je pretežno albansko i muslimansko. Severno Kosovo je većinsko srpsko i hrišćansko. Politički status Kosova ostaje nerešen od 1999. godine, a sukob između Srba i Albanaca tamo je znatno stariji. Albansko-nacionalistički Kurtijev režim od prošle godine pokušava da iskoristi svoju policiju da preuzme kontrolu nad severom od lokalnih vlasti kosovskih Srba. SAD, EU i NATO sprečili su Kurtija da ostvari svoje neposredne ciljeve, ali i dalje ne uspevaju da reše osnovno pitanje statusa, smatra Galuči.

Jedan policajac i najmanje tri naoružana muškarca su navodno ubijeni pre nego što je policija uspela da uđe u manastir. Snage NATO-a su na licu mesta. Ne znam detalje ovog konkretnog sukoba – šta i ko je do čega doveo, ali bilo mi je jasno kada sam stigao kao regionalni predstavnik UNMIK-a u Mitrovicu 2005. godine da većina Albanaca duboko negoduje zbog daljeg prisustva Srba severno od Ibra i želi da oni nestanu.

Enklava Srba na severu Kosova ima kopnenu vezu sa užom Srbijom. Vreme je da se prizna da napori SAD i EU da postignu sporazum između Beograda i Prištine ili da Kosovo pretvore u mirnu multietničku državu nemaju ništa. Sile Kvinte koje su omogućile nezavisnost Kosova sada moraju da se suoče sa realnošću da ona neće funkcionisati sve dok se srpska bezbednost ne vrati na sever i ponovo ne postane u potpunosti deo Srbije. Ovo bi moglo dovesti do izvesnog rizika preostale kosovske Srbe južno od Ibra. Ali čak i Kurti možda prepoznaje poslovne mogućnosti očuvanja kulturnih znamenitosti i mesta kao što je Štrpce za turizam, zaključuje Galuči.

image