Srbija i Balkan

Ako želiš mir, spremaj se za rat: "Košava" može da štiti Srbiju sa zemlje i iz vazduha (FOTO)

Oba tipa projektila "košava", zemlja-zemlja i vazduh-zemlja, namenjeni su ofanzivnom, a ne defanzivnom delovanju, ali su dovoljni kao "sistem odvraćanja", jer neprijatelj ne želi dejstvovanje ovih projektila po svojim redovima
Ako želiš mir, spremaj se za rat: "Košava" može da štiti Srbiju sa zemlje i iz vazduha (FOTO)© РТ Балкан/Јелена Марковић

Latinska izreka "Ako želiš mir, spremaj se za rat" (Si vis pacem, para bellum), bez ikakve želje za oružanim sukobom, znači samo jedno - budi dovoljno jak da ne pomisle da te napadnu. 

Srpska vojska zbog vojne neutralnosti države može da sarađuje i kupuje naoružanje i sredstva od bilo koga na svetu. Srbija, ipak, umesto neprestane kupovine inostranih sistema ulaže u razvoj domaćih i tako jača namensku industriju. 

Naučnici i konstruktori u srpskoj namenskoj industriji, pod pokroviteljstvom Ministarstva odbrane Republike Srbije, otpočeli su 2022. sa razvojem preciznih krstarećih raketa zemlja-zemlja - "košava 1" 232 mm i "košava 2" 434 mm.

Njih odlikuje velika razorna moć, ali i taktički domet do 50 kilometara, duplo veći od onog koji ima postojeći projektil "alas".

Ove takozvane mini-krstareće rakete, pored velikog dometa odlikuje i to da mogu da menjaju i putanju. Ideja je nastala po ugledu na izraelske serije krstarećih raketa taktičkog dometa.

Samo jedan projektil "košave" zameniće čitav lanser svojih prethodnika, što znači da vojska ne bi morala da ispaljuje lanser od 12 ili 30 raketa, već samo jednu, koja će postići isti efekat kada pronađe cilj.

U pitanju je precizno vođena municija.

"Košava 1" ima novi dizajn sa buster motorom i planirajućim krilima, koja se otvaraju u krstarećem delu putanje. Buster motor je turbo-mlazni motor potiska 0,75 kN, a vodi poreklo od nevođene rakete "munja". 

Prema rečima stručnjaka na Sajmu naoružanja "Partner 2023", plan je da bude lansirana sa modernizovanog vozila "oganj", ali i sa samohodnog višecevnog lansera raketa "morava".

Modernizacijom sistema "oganj" skicirana je trasa budućeg razvoja raketne artiljerije. Modularni "oganj", koji već ulazi u naoružanje VS, moći će da ispaljuje odgovarajuće vođene i nevođene projektile kojima raspolaže naša vojska. 

"Košava 1" ima istu glavu za samonavođenje kao "alas" i stanicu za navođenje, ali ih razlikuje razmena informacija između rakete i operatera u srednjem delu putanje. Masa joj je 309 kilograma, a masa njene bojeve glave 100 kilograma, dok njena visokopodzvučna brzina iznosi 900 kilometara na sat.

"Košava" tuče i iz vazduha

Još jedna "košava" privlači pažnju, ne samo svojim izgledom koji je futuristički, već i odličnim karakteristikama. 

Reč je o jednoj od najvećih izloženih raketa, krstarećoj raketi vazduh-zemlja "košava 3", koja je namenjena naoružanju vazduhoplova, tačnije modernizovanog "orla".

Jurišni avion "orao", namenjen za neposrednu podršku kopnenoj vojsci prodorom na maloj visini i za zadatke izolacije bojišta, razvijen je i proizveden još u vreme SFRJ, uz primenu najsavremenijih tehnologija tog vremena, a sada je modernizovan.

Postoje dve verzije rakete. Prva je "košava 3" TM koja ima turbomlazni motor, dometa 150 kilometara, sa kombinovanim navođenjem, inercijalno uz primenu GPS i TV/IC navođenja putem data linka. Druga varijanta je "košava 3" RM sa raketnim motorom dometa 120 kilometara i istim navođenjem kao "košava 3" TM. Težina rakete je 454 kilograma, a bojeve glave je 320.

Namenjena je pre svega uništavanju infrastrukturnih i utvrđenih objekata.

Iako se navode impresivni dometi od 120 do 150 kilometara, u dostupnom reklamnom materijalu "košave 3" navodi se nešto "skromniji" domet od "svega" preko 50 km, a moguća je upotreba rakete pri temperaturama od -30 do +50 stepeni celzijusa.

Avion koji nosi "košave" posebno se istakao tokom devedesetih godina visokom efikasnošću, pa nema sumnje da modernizacija donosi još veću efikasnost, preciznost i izdržljivost.

Oba tipa "košava", projektili zemlja-zemlja i vazduh-zemlja, namenjeni su ofanzivnom, a ne defanzivnom delovanju. Kako oni, kao napadački projektili, onda mogu da odbrane Srbiju?

Rezmiraćemo ovako: moćna i dobro opremljena vojska i napredna vojna industrija nekada su najbolje sredstvo odvraćanja, jer su dovoljan signal neprijatelju da ne pomisli da napadne.

image