Srbija i Balkan

Stravični bilans Dečje nedelje: Nasilnici u školama sve mlađi, zločini sve suroviji

Od kraja septembra do kraja prve nedelje oktobra dogodila su se četiri slučaja vršnjačkog nasilja, a struka alarmira da su sve češće počinioci i devojčice
Stravični bilans Dečje nedelje: Nasilnici u školama sve mlađi, zločini sve surovijiGetty © Orlando /Three Lions/Getty Images

Vršnjačko nasilje je sve brutalnije, nasilnici su sve mlađi, a u tučama i svađama sve češće učestvuju devojčice, upozoravaju stručnjaci za RT Balkan.

U poslednjih 10 dana Srbiju su potresle vesti o brutalnom vršnjačkom nasilju, a pogotovo vest o tuči trinaestogodišnjaka u Niškoj Banji u kojoj je jedan od njih stradao. 

Struka upozorava da je stanje krajnje alarmantno jer se istovremeno smanjuje starosna granica počinilaca, dok raste stepen surovosti dečjih sukoba.

Glavni koordinator za prevenciju nasilja i zlostavljanja Biljana Kikić Grujić iz Centra za devijantno ponašanje mladih "Target" za RT Balkan kaže da je ranije nasilje među vršnjacima bilo rezervisano za starije razrede srednjih škola, a poslednjih godina postaje sve rasprostranjenije među decom od 10 do 12 godina.

"Zabrinjava i sve veća prisutnost devojčica. Deca su, kao što vidimo, sve češće počinioci ubistava, učesnici tuča i obračuna noževima", navodi ona.

Istraživač Instituta za psihologiju u okviru programa "Škola bez nasilja" Dragan Popadić za RT Balkan naglašava da stručnjaci godinama upozoravaju da je naše društvo prepuno nasilja kojeg toleriše, a neretko i veliča.

"U pitanju je planetarni problem, ali je kod nas primetno da je sve brutalnije i da ga čine niži uzrasti. Postoje dve vrste nasilništva, jedno je isfrustrirano, impulsivno i diktirano, kada nasilnik nije naučen da se iskontroliše, suzdrži i kontoliše, a drugo je instrumentalizovano, kada počiniocu koristi. On vidi da ga se plaše, da je dobio pažnju vršnjaka, da je stekao slavu i popularnost, da mu niko ništa ne može, da je nečiji uzor...", objašnjava psiholog.

Popadić smatra da je rešenje u drugačijem odnosu društva prema nasilju, ali i u većim kaznama.

"Nastavnici ne stižu da se bave decom, ali ni nasilje se i ne uči u školi, već dolazi spolja. Učenici zato moraju da znaju za posledice svog ponašanja, a kazne moraju biti stroge i dosledne", podvlači istraživač.

Kikić Grujić naglašava da je uloga roditelja najvažnija, te da ne mogu da očekuju da im škola reši problem.

"Moraju da prate aktivnost deteta u stvarnom životu i na digitalnim mrežama. Nemoguće je da ne uoče promenu u njegovom ponašanju, to je vidljivo već u starijim vrtićkim grupama. Ne postoje univerzalni znaci, ali ako se dete odjednom povlači u sebe, ako je asocijalno, sa agresivnim napadima, to je alarm da se nešto dešava", kaže ona.

Prema rečima koordinatorke centra "Target", ključni problem je što su nam deca prezaštićena.

"Roditelji nedostatak vremena provedenog sa decom kompenzuju skupim poklonima, ad hok rešenjima, traženju veza itd. Tako se dobijaju neodgovorne generacije, koje znaju svoja prava, ali ne i obaveze i dužnosti", zaključuje sagovornica RT Balkana.

Inače, od 1. do 7. oktobra u Srbiji je obeležena Dečja nedelja sa ciljem da se poboljšanja položaj dece u zemlji.

Hronologija školskog nasilja

Od početka školske godine, prvi neobičan slučaj zabeležen je u Barajevu, gde jedno dete, učenik šestog razreda OŠ "Knez Sima Marković", maltretira čitav razred. Čitave tri nedelje roditelji ne puštaju decu na nastavu, zbog straha da će nasilni dečak (13) da ih udari, uhvati za gušu ili uputi pretnje. Grad, opština, uprava škole i roditelji doneli su odluku da se problematičnom učeniku dodeli lični pratilac.

Krajem septembra, u blizini Srednje ekonomske škole u Sremskoj Mitrovici 16-godišnji mladić fizički je napao 15-godišnjaka i naneo mu teške telesne povrede. Policija je u Sremskoj Mitrovici uhapsila počinioca, a njemu je sudiji za maloletnike Višeg suda u tom gradu odredio pritvor do 30 dana.

Do fizičkog sukoba došlo je i u Mašinsko-saobraćajnoj školi u Čačku, a u tuči je učestvovalo nekoliko učenika.

Okršaj se dogodio 9. oktobra za vreme velikog odmora, u prepodnevnoj smeni u školi. Zbog nasilja su intervenisali dežurni nastavnik i školski policajac. Direktor škole je najavio da će pokrenuti disciplinski postupak.

Nažalost, nekoliko dana ranije, 5. oktobra, u Niškoj Banji došlo je i do smrti maloletnika. Mediji su objavili da je u tuči stradao dečak (13). Prema nezvaničnim informacijama, učenik sedmog razreda navodno je nožem napao školskog druga, a telo je, navodno, pronađeno u improvizovanoj teretani u jednom potkrovlju.

image