Novi ambasador Kine u Beogradu: Već volim Srbiju, Srbi su herojski narod
Novoimenovani ambasador Kine u Beogradu Li Ming izjavio je da će na predstojećem Forumu "Pojas i put" 17. i 18. oktobra u Kini prisustvovati predstavnici više od 130 zemalja i brojnih međunarodnih organizacija koji će razgovarati o miru i razvoju.
Ming je rekao da očekuje učešće predsednika Srbije Aleksandra Vučića na trećem Forumu uoči desetogodišnjice istoimene inicijative.
"Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pridaje veliki značaj odnosima Kine i Srbije i saradnji 'Pojas i put', a prisustvovao je i na prva dva foruma, čime je kinesko-srpske odnose podigao na novi nivo. Verujem da će naše dve strane postići novi konsenzus i nove rezultate u raznim oblastima kao što su politika, ekonomija i trgovina i kultura", rekao je kineski ambasador.
On je istakao da veruje da odnosi Srbije i Kine, iako je lestvica visoko podignuta, mogu da budu još bolji, a saradnja šira, bogatija i inovativnija.
"Verujemo da će predstavnici različitih zemalja, fokusirajući se na teme, ostvariti više komunikacija i produbiti saradnju, kako bi zajedno dali novi doprinos razvoju globalne ekonomije", rekao je ambasador.
On očekuje da će sa foruma stići dobre vesti, rekao je Li Ming povodom sporazuma o slobodnoj trgovini za koji je predsednik Vučić rekao da će drastično podići i promeniti bilateralne odnose Srbije i Kine.
Li Ming je takođe podsetio na neke od najznačajnijih rezultata prethodna dva foruma i incijative "Pojas i Put", kao što su sporazumi o saradnji sa više od 150 zemalja i više od 30 međunarodnih organizacija, principi zajedničke izgradnje, konsultacije i ostvarivanja zajedničkih interesa...
"A u cilju postizanja visokog standarda, unapređenja održivosti i stvaranja dobrobiti za ljudski život", naveo je ambasador i dodao da je Inicijativa "Pojas i put" izrasla u međunarodno javno dobro i platformu za međunarodnu saradnju.
Trgovinska razmena Kine i zemalja okupljenih oko inicijative 'Pojas i put' dostigla je kumulativno 19,1 bilion američkih dolara, uz godišnju stopu rasta od 6,4 odsto.
"Kumulativni iznos dvosmernih investicija porastao je na 380 milijardi američkih dolara, od čega 240 milijardi čine SDI iz Kine u druge zemlje. Zahvaljujući toj saradnji, otvoreno je 420 hiljada novih radnih mesta i skoro 40 miliona ljudi je izvučeno iz siromaštva", naveo je on.
Kada su odnosi između Kine i Srbije u pitanju, kaže da postoji istinsko čelično prijateljstvo, a da su naši narodi pravi prijatelji i partneri.
"Verujem da su naši prijateljski odnosi zasnovani na tri stuba. Prvi je strateško vođstvo između dvojice šefova država, koji predstavlja najvažniju snagu koja nas pokreće napred. Drugi je dubok temelj za ekonomsku i trgovinsku saradnju. Brojni projekti koje su kineske kompanije realizovale u Srbiji ne samo da su donele opipljive koristi našim narodima, već su postale uzor za ravnopravan međusobni tretman i zajedničku pobedu u međudržavnim odnosima. Treći je kulturna razmena", rekao je ambasador.
Na pitanje da li je za ovih, nešto više od 10 dana od kada je nakon što je završio dužnosti na Solomonskim ostrvima stigao u Beograd, mogao da stekne utisak o Srbiji, odgovara pozitivno i dodaje da su mu u tome kolege pomogle.
"Prvi put sam u Srbiji i već volim ovu prelepu zemlju i grad Beograd. Srbija je herojska zemlja, Beograd je herojski grad, a srpski narod herojski narod", rekao je ambasador i dodao da je taj herojski duh, sličan onome koji ima kineski narod osetio pre mnogo godina iz filmova i književnih dela.
On je dodao da ga raduje što je primetan novi napredak u izučavanju kineskog i srpskog jezika u obe zemlje.