Progon SPC na KiM uvod u stvaranje "kosovske pravoslavne crkve"?
Odluka Prištine da protera igumana manastira Devina voda kod Zvečana, protosinđela Fotija nije samo nastavak plana albanske manjine na Kosmetu da etnički očiste srpsku južnu pokrajinu već i intenziviranje napada na Srpsku pravoslavnu crkvu, jedinu institucije koja povezuje Srbe u regionu, ali je ujedno i uvertira za stvaranje "kosovske pravoslavne crkve", smatraju akademik i istoričar Slavenko Terzić i istoričar Aleksandar Raković.
Raković je istakao da će Albanci na KiM sigurno krenuti u obračun sa SPC budući da ona objedinjuje Srbe na svim našim etničkim teritorijama, te da zapadni imperijalisti i srpski protivnici iz okruženja smatraju da će konačni udarac srpskom jedinstvu biti razbijanje SPC.
"Zato ne čudi što se u nekim evropskim dokumentima i ne pominje celovitost SPC, već se tretira kao 'pravoslavna crkva u Srbiji', 'pravoslavna crkva u BiH' i 'pravoslavna crkva u Crnoj Gori'. U Vikiliks depešama se za Eparhiju raško-prizrensku SPC može uočiti i američki konstrukt 'kosovska pravoslavna crkva'. Namere su čak i javno objavljene, a neki koraci preduzeti da bi se davao vetar u leđa napadačima na SPC kako u otcepljenim republikama bivše Jugoslavije, tako i okupiranom Kosovu i Metohiji", istakao je Raković za "Večernje novosti".
Takođe, podsetio je da su "albanski separatisti već pokušali da preuzmu nadležnost nad kulturnom baštinom Srbije i SPC na KiM, da decenijama rade na tome da lažima obezbede inostranu podršku za preuzimanje Visokih Dečana, Pećke patrijaršije, Bogorodice Ljeviške i Gračanice".
"Novosti" pišu da kao što je vlast u Kijevu nedavno zabranila rad kanonski priznate Ukrajinske pravoslavne crkve, tako bi i Priština, pravdajući se tobožnjim bezbednosnim razlozima, mogla da učini i sa SPC. Tačnije, da se po uzoru na Ukrajinu i Crnu Goru napravi "frankenštajn" verska organizacija "kosovska pravoslavna crkva" koja bi preuzela vlasništvo nad hramovima.
Slavenko Terzić je dodao da je sve ovo dokaz da se viševekovni teror nad Srbima i njihovim svetinjama na Kosovu i Metohiji nastavlja i u 21. veku pred očima tzv. slobodnog i demokratskog sveta.
"Potpuno su u pravu oni koji smatraju da je krajnji cilj volja albanske manjine na Kosovu i Metohiji da etnički očiste ovu našu zemlju što su inače činili i u 19. veku do 1912. godine i tokom Drugog svetskog rata i posle rata sve do devedesetih godina 20. veka. Šta možete očekivati od naroda koji masovno ruši sva srpska groblja i druge tragove srpskog postojanja u tom središnjem delu Stare Srbije. Ta vrsta nekog savremenog neonacizma potpunog uništavanja svih tragova srpskog istorijskog života u ovom delu naše zemlje ne izaziva u Evropi nikakvu osudu, a da ne kažemo zgražavanje", zaključio je Terzić za "Novosti".