Srbija i Balkan

Fon Kramon: Ma koliko bilo gorko za Prištinu, ZSO mora biti formirana

Veliki deo provokacija dolazi iz Srbije, u to naravno, nema sumnje – ali, takođe vidimo da i "Kosovo" tome daje doprinos, poručila Viola fon Kramon
Fon Kramon: Ma koliko bilo gorko za Prištinu, ZSO mora biti formirana© Milos Tesic/ATAImages

Izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Viola fon Kramon ocenila je da je Ohridski sporazum dobra osnova da Kosovo materijalizuje svoj proevropski stav i sprovede reforme u procesu članstva u Evropskoj uniji i Savetu Evrope, ističući da na tom putu, ma koliko bilo gorko, mora da ispuni obavezu i formira Zajednicu srpskih opština, prenosi "Gazeta ekspres".

"Ma koliko gorko bilo, mora se ispuniti jedan uslov, a to je predlog za formiranje Zajednice u nekom obliku. Pošto je to toliko dugo trajalo, ta obaveza potpisana je dva puta, 2013. i 2015. godine, naravno da je ceo proces zastao", rekla je Fon Kramon.

Prema njenim rečima ako obe strane pokažu određenu političku volju za postizanje kompromisa, može da se napravi ogroman korak napred u procesu normalizacije.

"Veliki deo provokacija dolazi iz Srbije, u to naravno, nema sumnje – ali, takođe vidimo da i Kosovo tome daje doprinos", rekla je ona za "Dojče vele".

Govoreći o proširenju EU, Fon Kramon kaže da je po prvi put toliko povoljna geopolitička situacija da su čak i kritičari širenja EU došli do zaključka da je proširenje neophodno.

"Teoretski, preduslovi za proširenje ne mogu biti bolji. A sada imamo novac u rukama", ocenjuje fon Kramon, podsećajući da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nedavno posetila Zapadni Balkan i rekla da će EU finansijski podržati zemlje regiona na putu ka članstvu.

Smatra da Srbija koristi ta sredstva, ali ne usklađuje svoju politiku sa EU.

"Ali, šta bih ja uradila? Naravno, morala bih to jako da uslovljavam, što znači da ne mogu samo da dam novac, pogotovo ne za mesto kao što je Srbija, gde vidim da su osnovne vrednosti Evropske unije jasno narušene", rekla je ona.

Ocenjuje da u Srbiji "opozicija nema pristup medijima, da se napadaju aktivisti, da štampa nije slobodna i nezavisna".

"Mislim da neće pomoći ako izađete tamo i kažete: imamo novca za vas, želimo da vam pomognemo, želimo da podržimo infrastrukturu i u suštini novac će sigurno doći, bez obzira na vaše politike. Mislim da je to greška", kaže Fon Kramon.

Ona podseća da je Nemačka jedan od najvećih investitora u Srbiji i da je zahvaljujući tome u poslednjih deset godina otvoreno više od 80.000 radnih mesta.

"To je stvorilo ekonomski prosperitet. Trebalo bi da iskoristimo ovo. Morali bismo mnogo više da se politički angažujemo i kažemo: od vas očekujemo to i to. I to se mora reći pred kamerama", smatra ona i dodaje da je ekonomska pomoć Srbiji od strane Nemačke učvrstila moć predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a da on, sa druge strane, tvrdi, "kontroliše štampu i diskredituje EU".

image