Srbija i Balkan

Srbija dobija svoj prvi satelit: Lansiranje "Mozaika" predviđeno za prvu polovinu 2025.

Cilj misije je da ispita visokoenergetsko zračenje u maksimumu aktivnosti, a koje se ne može meriti sa Zemljine površine
Srbija dobija svoj prvi satelit: Lansiranje "Mozaika" predviđeno za prvu polovinu 2025.Getty © John Moore / Staff

Srbija bi u prvoj polovini 2025. godine trebalo da lansira svoj prvi satelit "Mozaik", koji će se u orbiti zadržati dve godine, pišu "Večernje novosti" i dodaju da postoji mogućnost da će Kinezi lansirati satelit.

U "prtljagu" će nositi dva instrumenta, jedan namenjen snimanju Sunca u rendgenskom zračenju i to tokom očekivanog maksimuma Sunčeve aktivnosti u njegovom ciklusu koji traje oko 11 godina, navodi list.

Drugi je kamera namenjena za optičko snimanje Zemljine površine, i naravno Srbije. Tako će naš satelit dati prve snimke naše zemlje iz svemira.

U razgovoru za "Novosti" prof. dr Luka Popović, direktor Astronomske opservatorije Beograd, otkriva da se radi o malom satelitu, takozvani "KjubSat" (CubeSat), koji ima uobičajeno ima kockasti oblik dimenzija oko 10 tak centimetara u visini, širini i dužini.

"Razradili smo idejni projekt koji zahteva da satelit bude sastavljen od tri jedinice (3U) i da težina bude do oko 5 kilograma", rekao je Popović.

"Razlog što se radi sa takvim jedinicama je standardizacija kod izrade malih satelita kako bi i lansiranje bilo jednostavnije. Oni se pakuju u rakete koje mogu da ponesu više ovakvih satelita odjednom do orbite oko Zemlje", dodao je.

Kako je objasnio, cilj misije je da ispita visokoenergetsko zračenje u maksimumu aktivnosti, a koje se ne može meriti sa Zemljine površine, pošto je (na sreću po živi svet na Zemlji) ono apsorbovano u zemljinoj atmosferi.

"Pored toga ispitivaćemo i koliko Sunčevo zračenje utiče na dugovečnost ovakvih satelita i njegovu funkciju, što do sada nije dovoljno ispitano", rekao je on.

Sagovornik "Novosti" ističe da jedan ovako složen poduhvat zahteva multidisciplinarni tim. Čine ga astronomi i matematičari sa Astronomske opservatorije i Matematičkog fakulteta, inženjeri sa Mašinskog fakulteta i fizičari sa Instituta za fiziku.

"Tim vođen profesorom Dušanom Marčetom sa Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta je uradio prvu fazu koja se sastoji u osmišljavanju naučnog cilja i određivanju potrebnih tehničkih osobina satelita", navodi profesor Popović.

"Projekat, odnosno satelit ima radni naziv MOZAIK (kao skraćenica od engleskog "Multpurose Academic Cubest" - višenamenski akademski kjubisat). U drugoj fazi očekujemo da se više uključe inženjeri sa Mašinskog i Elektrotehničkog fakuletat, a ideja je da budu uključeni i doktoranti iz ovih oblasti", dodao je.

Prema rečima prof. dr Milana Stojanovića, prosečni životni vek ovakvih satelita je oko dve godine. Obzirom da bi "Mozaik" trebao da bude u orbiti za vreme maksimuma Sunčeve aktivnosti moguće da boravak u orbiti bude i kraćeg veka.

Lansiranje

"Satelit se šalje u nisku orbitu oko Zemlje, a plan je da to bude prvoj polovini 2025. godine", rekli su sagovornici "Novosti". 

"Srbija je, ipak, jako daleko od toga da ima svoj lansirni sistem, pa će ovaj deo biti praktično kupljen kao usluga od najboljeg ponude. U Evropi to može biti Francuska, Rusija, a izvan granica našeg kontinenta tu uslugu nude i Kina, Indija, SAD i još neke države. Ideja da se pronađe najbolja ponuda za lansiranje, što može biti i kroz projekte saradnje sa inostranim partnerima i slično. Konkurisali smo za projekat bilateralne saradnje sa Kinom, sa kolegama koji se bave kosmičkim tehnologijama. Ako bude mogućnosti za lansiranje ovog satelita u okviru slične saradnje iskoristićemo je", dodaju.

image