Srbija i Balkan

Stoltenberg: Na Zapadnom Balkanu ne postoji direktna vojna pretnja

Generalni sekretar NATO-a izjavio je u Skoplju da je ovaj region strateški važan za Alijansu, a govoreći o bezbednosnoj situaciji u njemu pomenuo je "separatističke tendencije u BiH" i krhku bezbednosnu situaciju na "Kosovu"
Stoltenberg: Na Zapadnom Balkanu ne postoji direktna vojna pretnja© Tanjug/AP Photo/Boris Grdanoski

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je tokom posete zemljama Zapadnog Balkana uočio da postoje separatističke tendencije u Bosni i Hercegovini, krhka bezbednosna situacija na "Kosovu" i zastoj u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

On je na konferenciji za novinare sa liderima zemalja Zapadnog Balkana koje su i članice NATO-a, rekao da bi stabilnost trebalo da bude osnovna težnja zemalja u regionu.

"Ovaj region je strateški važan za NATO, ali postoje razlozi za zabrinutost u poslednje vreme. Vreme je da prevaziđu lokalni konflikti, kao i da prestane rat u Ukrajini", rekao je on.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Skoplju sa hrvatskim predsednikom Zoranom Milanovićem, albanskim premijerom Edijem Ramom i svojim domaćinom makedonskim premijerom Dimitrom Kovačevskim Stoltenberg je pohvalio Severnu Makedoniju kao validnu članicu NATO i primer uspešnog multietničkog društva na Zapadnom Balkanu.

"U Severnoj Makedoniji sve etničke zajednice žive u mirnom suživotu što doprinosi stabilnosti i prosperitetu celog društva", istakao je Stoltenberg.

On je ukazao da su u godini kada NATO obeležava 75. godišnjicu postojanja primarni ciljevi Alijanse jačanje strateških potencijala NATO i postizanje mira u Ukrajini i stabilnost na Zapadnom Balkanu.

Istakao je da na Zapadnom Balkanu ne postoji "direktna vojna pretnja", ali i naveo da postoji povećana pažnja usmerena ka regionu.

"Vidimo da je povećana pažnja uglavnom ka Kosovu, kao i u BiH, ali ne vidimo nikakvu direktnu vojnu pretnju. Zabrinuti smo zbog razvoja pojedinih događaja u pogrešnom smeru, ali istovremeno, potrebno je shvatiti snagu i značaj NATO-a. Ovde smo prisutni mnogo godina. Imamo nekoliko saveznika, na Kosovu smo povećali prisustvo sa još oko 1.000 vojnika, još više naoružanih", rekao je Stoltenberg i istakao da NATO pažljivo prati situaciju u regionu.

Istakao je da Alijansa čini ono što je potrebno saveznicima.

"Moramo da stabilizujemo komšiluk NATO-a jer smo samim tim i mi bezbedniji. Zato sam i razgovarao sa liderima regiona, to nam pomaže da dobijemo bolje zajedničko razumevanje bezbednosne situacije", rekao je prvi čovek NATO-a.

image