Srbija i Balkan

Povratak žigosanih: Hoće li i Srbi sa KiM, konačno, preko Horgoša bez viza?

Diplomata u penziji Zoran Milivojević kaže da očekuje da će vizna liberalizacija za tzv. Kosovo od 1. januara važiti i za Srbe na KiM sa srpskim pasošima uprkos svim protivljenjima koja dolaze iz Prištine
Povratak žigosanih: Hoće li i Srbi sa KiM, konačno, preko Horgoša bez viza?© Tanjug/AP Photo/Visar Kryeziu

"Ako smo mi Srbi, ovde, na Kosovu i Metohiji, izloženi svakodnevnim napadima, progonu, ako nekažnjeno pale i otimaju našu imovinu, pucaju na našu decu, ako  nas ubijaju a niko ne odgovara, ako skrnave i prekopavaju naša groblja, ruše spomenike i sve to pred okom njihovog Zapada, ako smo ovde žigosani, živimo u getima, zašto bi onda drugačije bilo što se tiče naših putaovanja na taj isti Zapad? Ne bih se zaista začudili da vizni režim za nas Srbe sa KiM ostane, Kurti protestuje i kuka na sve strane, pa se može desiti da i dalje što se tiče putovanja na Zapad, u zemlje Evropske unije, ostanemo diskriminisani, ljudi drugog reda!"

Ovako Srba iz Severne Mitrovice reaguju danas na čitavu ujdurmu oko vizne liberalizacije za Srbe sa Kosova i Metohije koji imaju pasoše koje izdaje Koordinaciona uprava MUP-a Republike Srbije.

Situacija je trenutno takva da se ne zna da li će vizna liberalizacija koja za tzv. državu Kosovo počinje 1.1.2023. godine važiti i za Srbe, odnosno, da li će Srbi sa KiM ostati jedina grupa građana sa Zapadnog Balkana koja neće imati slobodu kretanja u šengenskom prostoru.  Evropska komisija izašla je pre nekoliko dana sa predlogom da vizna liberalizacija važi i za Srbe sa KiM sa pasošima Srbije, ali je predlog naišao na oštro protivljenje i vlasti u Prištini i i albanskih NVO sa Kosova.

Diplomata u penziji Zoran Milivojević u izjavi za RT Balkan kaže kako očekuje da će vizna liberalizacija od 1. januara važiti i za Srbe na Kosovu sa srpskim pasošima uprkos svim protivljenjima koja dolaze iz Prištine.

 "Suština priče jeste pokušaj Kurtija da potvrdi svoju tzv. državu po svaku cenu ali to neće proći niti će ovaj proces oko vizne libarelizacije i za Srbe sa Kosova, verujem, moći da se ugrozi. To ni Zapad neće dozvoliti jer Zapad ima interesa i prema Srbiji. I dvostruki standardi imaju neku granicu", kaže Milivojević.

On ne očekuje da će eventualna vizna liberalizacija i za Srbe sa KiM izazvati neki masovniji odlazak Srba na Zapad.

"Srbi se već kreću prema Srbiji i to zbog opšte nesigurnosti na KiM. Albanci će naravno više ići prema zapadnoj Evropi, setite se samo šta je bilo pre nekoliko godina kada je po nekoliko stotina autobusa dnevno odlazilo na Zapad. Dosta njih će iskoristiti tu mogućnost, priliku da odu. Međutim, njih i nema mnogo, mi imamo iluziju da ih ima mnogo. To će zapadne zemlje moći da apsorbuju i koliko pratim oni u tome ne vide neku veliku opasnost. Pitanje da li će Srbi ići – mislim da ko je planirao da ode, već je otišao. Srbi sa Kosova više idu prema Srbiji gde imaju i familije i odstupnicu i uporišta pogotovu sada kada imamo novu eskalaciju na Severu. Od nekog masovnije odlaska Srba ka Zapadu, dakle, nema opasnosti, ka Srbiji da i to zbog nesigurnosti, prema Zapadu ne očekujem neki masovniji odlazak", zaključuje Milivojević. 

I Milica Rakić Andrić, programski menadžer NVO "Nove društvene inicijative" iz Kosovske Mitrovice u izjavi za RT Balkan kaže da "ne veruje da će EK menjati svoju odluku ili da će  Savet EU ili Parlament odbiti da odobri predlog EK" o viznoj liberalizaciji i za Srbe sa KiM.

"Moguće je da će procedura odobravanja te odluke, potencijalno, potrajati par meseci. Odluka EK je zasnovana na mesecima pregovora u toku kojih su verovatno detaljno analizirali to pitanje i došli do, po meni, ispravnog zaključka. U slučaju da ova odluka nije doneta, između ostalog, kancelarije za izdavanje turističkih viza bi morale da ostanu otvorene, a tu su i očigledni argumenti u vezi sa diskriminacijom", kaže Milica Rakić Andrić.

Po njenim rečima mnoga strukovna udruženja na Kosovu upozoravaju da očekuju znatan odliv radnika i ona veruje da će se vizna liberalizacija "u možda malo manjoj meri odraziti i na srpsku zajednicu na Kosovu".

"Do toga bi došlo i bez vizne liberalizacije jer Nemačka sada olakšava procedure za dobijanje radnih viza, tako da bi do odliva radnika svakako došlo", kaže naša sagovornica.

Petnaest NVO srpske zajednice na Kosovu i Metohiji usprotivilo se pre nekoliko dana  apelu "kosovskih" NVO koje od Brisela traže da odustane od namere da ukine vize građanima koji žive na KiM i imaju pasoše Srbije.

"Moja organizacija je jedna od pokretača saopštenja koje je odgovor na reakciju pojedinih organizacija sa Kosova na vest o predlogu EK. Bila sam povređena i neprijatno iznenađena učešćem nekih organizacija u toj inicijativi", kaže Milica Rakić Andrić.

Inače, iz Evropske komisije još proletos je, krajem aprila, posle usvajanja odluke o viznoj liberalizaciji za tzv. državu Kosovo saopšteno da ona neće važiti za građane Kosova koji imaju pasoše koje izdaju srpski organi, odnosno Koordinacioni direktorat MUP-a Srbije.

Izvestilac Evropskog parlamenta za vize za Kosovo Tijs Rojten na pitanje novinara da li će liberalizaciju viza moći da uživaju i Srbi koji imaju srpske pasoše kratko je rekao da je "zakonodavstvo veoma pažljivo formulisano" i da "građani Kosova sa dokumentom koji izdaju kosovske vlasti mogu slobodno da putuju".

Potpredsednik Vlade Kosova Besnik Bisljimi tada je rekao da će "svi kosovski Srbi koji još nemaju pasoše Kosova moći da ih izvade u roku od osam meseci kako bi putovali bez viza u EU od 1. januara 2024. godine.

"Koliko znam, nije veliki broj Srba sa Kosova koji imaju kosovske pasoše, možda desetak, petnaest posto, ne više. To je pitanje dostojanstva, odanosti našoj državi Srbiji. Mada, i RKS tablice su bile pitanje dostojanstva pa smo primorani da ih posle godina opiranja sada uzimamo, niko više ovde ne zna šta nas još čeka i šta će se dešavati", kaže danas jedan od naših sagovornika iz Severne Mitrovice.

image