Srbija i Balkan

Đilas za "Politiko": Zapad da prestane da podržava Vučića, Hil da ne zatvara oči

Jedan od lidera koalicije Srbija protiv nasilja navodi da nisu dobili konačan odgovor na pismo koji su uputili zvaničnicima EU i SAD u kojem su tražili pomoć oko izbora, a predstavnici Zapada su bili previše srećni da hvale pogrešne korake koje je srpska vlada preduzela
Đilas za "Politiko": Zapad da prestane da podržava Vučića, Hil da ne zatvara oči© Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Kada je Srbijom vladao Slobodan Milošević, Zapad – sa Sjedinjenim Državama na čelu – snažno je podržavao demokratske promene u zemlji. Ali sada, kada Srbija nazaduje ka autokratiji pod predsednikom Aleksandrom Vučićem, čini se da je ova opredeljenost nestala, piše predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas u autorskom tekstu za "Politiko". 

Prošle nedelje na ulicama Beograda održani su protesti, građani su marširali protiv rezultata parlamentarnih i lokalnih izbora u prestonici, navodi Đilas.

Potom je odlazeća premijerka Ana Brnabić zahvalila ruskim bezbednosnim službama što su obavestile Vladu Srbije o planiranim demonstracijama, koje su, kako je tvrdila, organizovale "neke zapadne službe".

Informišući ambasadora Rusije u Srbiji o nemirima u prestonici, sumira Đilas, Vučić i ruski izaslanik su se, takođe, složili da je proteste organizovao Zapad, dok je ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil osudio "nasilje i vandalizam nad državnim institucijama" navodeći da im nije mesto u "demokratskom društvu".

Đilas ocenjuje da se čini da su stavovi ruskog i američkog izaslanika usklađeni, pri čemu su i jedni i drugi naizgled više zabrinuti za stabilnost srpske vlade nego za izbornu prevaru.

Prema njegovim rečima, takva zapadna podrška srpskom lideru, koji optužuje upravo Zapad da podstiče nemire u njegovoj zemlji, je zapanjujuća.

Kako kaže, srpski izbori održani 17. decembra bili su namešteni, a međunarodni posmatrači smatraju da nisu ponudili biračima izbor bez neprimerenog uticaja. Naročito u Beogradu, bilo je dokaza o masovnoj organizovanoj migraciji birača, dovođeni su birači iz drugih regiona u Srbiji i iz inostranstva, ceni jedan od predstavnika koalicije Srbija protiv nasilja i zaključuje da to znači da su predsednik i njegova stranka proglasili pobedu koju nisu ostvarili.

Na gradskim izborima je pobedila Srbija protiv nasilja, opoziciona koalicija u čijem je središtu moja stranka, a mi smo pozvali na ponavljanje, piše on.

"Uz podršku brojnih mladih ljudi, kojima je dosta života u zemlji u kojoj je nasilje uobičajeno i institucije nisu bitne, pozvali smo građane da mirno protestuju do ispunjenja naših zahteva, dok su Marinika Tepić i još nekoliko poslanika počeli štrajk glađu", navodi nekadašnji gradonačelnik Beograda.

Podseća i da je 24. decembra bio jedan od najvećih protesta do sada.

Jedan od lidera koalicije Srbija protiv nasilja obrušio se i na zvaničnike Evropske unije i njihove "mlake reakcije" na dešavanja u postizbornom procesu. 

U početku, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik nije ni primetio "veće nepravilnosti" na izborima. I što je još upečatljivije, izostala je reakcija na uvrede i verbalno zlostavljanje međunarodnih i domaćih izbornih posmatrača koji su javno govorili o svojim saznanjima. Nažalost, očekivali smo takvo ponašanje od naših zapadnih partnera, konstatuje Đilas.

"Vučić isporučuje ono što Zapad želi da čuje"

Jedan od lidera koalicije Srbija protiv nasilja navodi da nisu dobili konačan odgovor na pismo koji su uputili zvaničnicima EU i SAD u kojem su tražili pomoć oko izbora, a predstavnici Zapada su, kako navodi, bili previše srećni "hvaleći pogrešne korake koje je srpska vlada preduzela".

Kod kuće, nabraja Đilas dalje, Vučić izigrava svoju "populističku publiku", osuđujući Zapad što ne poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije dok podržava suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine.

"On je odbio da uvede sankcije Rusiji, hapsio je ili blokirao ruske građane koji se protive ratu protiv Ukrajine da ostanu u Srbiji, a proteste u Beogradu pogrdno je uporedio sa Majdanom. Istovremeno, on podstiče ratoborna osećanja prema Kosovu, tvrdeći da je svako ko se ne slaže sa njim izdajnik. I već više od decenije kontroliše većinu medijskog prostora u Srbiji", piše u tekstu za "Politiko".

U inostranstvu, međutim, kako navodi Đilas, Vučić isporučuje ono što Zapad želi da čuje.

Podseća i da je ove nedelje, Vlada Srbije počela je da primenjuje odluku o priznavanju registarskih tablica vozila koje izdaje Kosovo.

Đilas tvrdi da je zemlja povećala proizvodnju municije koja se šalje u Ukrajinu, značajno povećavajući svoje zalihe.

A Vučić je takođe, piše dalje, tražio načine da oživi iskopavanje litijuma – nešto od čega bi EU mogla da ima značajne koristi, jer bi to omogućilo ponovno skladištenje vitalnog resursa u vreme rastućih geopolitičkih tenzija i konkurencije.

Dogovor je odličan za sve – osim za građane Srbije, smatra Đilas.

"Bolje da ne kažete ništa"

Svedoci smo stalnog i nemilosrdnog pogoršanja političkih prava i građanskih sloboda, zbog čega je "Fridom haus" pre nekoliko godina degradirao zemlju sa "slobodne" na "delimično slobodnu".

U međuvremenu, u inostranstvu se Srbija doživljava kao parija – zemlja koja je stala na stranu Rusije i nema razumevanja ili empatije za strahote koje Ukrajina trpi.

Ali ono što Vučićevi zapadni sagovornici,  treba da shvate, smatra Đilas, jeste da će, ako budu nastavili da zatvaraju oči – poput ambasadora Hila, koji kaže da se "stvarno raduje" nastavku saradnje sa Vladom Srbije – institucije i reputacija zemlje biće ostavljeni u dronjcima, a njen pravac se lako menja po hiru lidera.

Prošlog maja, nakon što je masovna pucnjava u jednoj beogradskoj školi izazvala masovne proteste, podseća Đilas, opozicija je poslala pismo zvaničnicima EU i SAD upozoravajući da će Vučić verovatno pokušati da reši krizu raspisivanjem prevremenih izbora bez prihvatljivih izbornih uslova.

"I tražili smo njihovu pomoć kako bismo bili sigurni da su preporuke Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava objavljene nakon izbora u aprilu 2022. godine u potpunosti sprovedene. Međutim, nismo dobili konačan odgovor. Dakle, ako zapadnim demokratskim vladama bude previše teško da žive u skladu sa vrednostima koje zastupaju, pozivaju na ponovljene izbore i insistiraju da se održe pod uslovima koji ih čine slobodnima i poštenim, onda bi možda bilo bolje da jednostavno ne kažu ništa", poručuje Dragan Đilas.

image