Srbija i Balkan

Vučević: Nećemo odustati od obaveznog vojnog roka, pitanje je koliko će trajati

Ministar odbrane je naglasio da to nije poziv za rat, već razumevanje svih bezbednosnih aspekata geopolitičkih okolnosti
Vučević: Nećemo odustati od obaveznog vojnog roka, pitanje je koliko će trajati© FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE / DARIMIR BANDA

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević rekao je za RTS da to ministarstvo i Generalštab Vojske Srbije neće odustati od inicijative za reaktiviranje obaveznog služenja vojnog roka.

"Mi smo dostavili zvaničnu inicijativu ka vojnom kabinetu predsednika države, predsednika Republike. Čućemo njegova izjašnjenja, odnosno, njegovih saradnika. Nakon toga ide javna rasprava. Poslednja instanca su vlada, odnosno Narodna skupština, novi saziv Narodne skupštine", rekao je Vučević.

Istakao je da ostaje pitanje da li će, ako se reaktivira, vojni rok trajati 100 ili 120 dana.

"Naš predlog je najduže do četiri meseca i mi ćemo, naravno, ako država to prihvati, tražiti i jedan vremenski okvir da možemo pripremiti kasarne, regrutacione centre za uslove za prihvat mlade vojske, novih regruta u skladu sa savremenim okolnostima života. Ne želimo da vratimo vreme u sedamdesete, osamdesete ili devedesete, nego da ti momci, budući vojnici, ponos Srbije, imaju najbolje moguće uslove za život u kasarnama", naglasio je Vučević.

Ministar odbrane je rekao da je važno naglasiti da to nije poziv za rat, već razumevanje svih bezbednosnih aspekata geopolitičkih okolnosti, situacije u državi, situacije u regionu i pre svega budućnosti Republike Srbije.

Nastavljaju se politički pritisci na Srbiju

Govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji, Vučević je ocenio da je realnost da se protiv Srba na KiM pokreću novi sudski postupci za navodne ratne zločine i da se na taj način celoj srpskoj zajednici šalje poruka da nisu poželjni ili ne mogu da ostanu i opstanu na prostorima gde vekovima žive.

"Drugo, sigurno je da se nastavljaju sveukupni politički pritisci na Republiku Srbiju po pitanju Kosova i Metohije. Ali ne samo po tom pitanju, tu je i pitanje odnosa prema Ruskoj Federaciji, pokušaji unitarizacije Bosne i Hercegovine, pitanje odnosa u regionu. Nimalo lak period, pre svega, rekao bih, u narednih šest meseci, a Kosovo i Metohija će biti dominantna tema", istakao je Vučević.

Kako je dodao, Beograd treba da nastavi da bude maksimalno konstruktivan, čuvajući državne i nacionalne interese, ali i da ima jasno definisane crvene linije.

Miroslav Lajčak je rekao da očekuje da će Beograd i Priština doći do dogovora do kraja januara. Vučević je ocenio i da nije realno da se, ne do kraja januara, nego do kraja godine postigne nešto što se nije postiglo decenijama.

Na pitanje kakav je manevarski prostor Beograda u ovom trenutku, Vučević je ocenio da je taj prostor "površine petoparca".

"Samo oni koji su veoma vični geopolitici, politici, strategiji pa i taktici mogu da održe ili sačuvaju loptu na takvom malom ili suženom, skučenom manevarskom prostoru", naveo je Vučević.

O formiranju vlade

Miloš Vučević je rekao da očekuje da će narednih dana Republička izborna komisija proglasiti konačne rezultate izbora i da onda počinje da teče rok do 30 dana za konstituisanje Narodne skupštine.

"Da li je to oko Sretenja, da li je koji dan posle Sretenja, da ne pogrešim možda i pre. To je sve stvar političkog dogovora i tehnički detalji koji ne interesuju mnogo građane i ne treba. Sigurno je da ćemo u zakonom predviđenim rokovima, Ustavom definisanim rokovima, konstituisati Skupštinu i onda da uđemo u razgovore oko formiranja vlade", rekao je Vučević.

image