Srbija i Balkan

Dačić: Srbija nije ničija produžena ruka, vodi samostalnu politiku

Čija smo to mi produžena ruka bili kada smo 27. marta 1941. godine odbili pristupanje Hitlerovom trojnom paktu ili 1948. kada smo rekli Staljinu 'ne', upitao je šef srpske diplomatije
Dačić: Srbija nije ničija produžena ruka, vodi samostalnu politiku© TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da Srbija vodi samostalnu i suverenu spoljnu politiku rukovodeći se svojim interesima i poručio da Srbija nije ničija produžena ruka.

Dačić je na novogodišnjem prijemu za diplomate u Ministarstvu spoljnih poslova rekao da je veoma uvredljivo kada njegove kolege iz uticajnih zemalja kažu da je Srbija nečija produžena ruka.

On je podsetio da je Srbija stara evropska država čiji je narod žrtvovao svoje živote za zajedničke civilizacijske ciljeve, dodajući da o tome svedoči to kada je Srbija uspostavila diplomatske odnose sa brojnim zemljama.

"Čija smo mi to produžena ruka bili kada smo 27. marta 1941. godine odbili pristupanje Hitlerovom trojnom paktu ili 1948. kada smo rekli Staljinu 'ne'", upitao je Dačić.

On je upitao čija je to Priština produžena ruka kada joj je dozvoljeno da posle 11 godina ne sprovodi Briselski sporazum čiji je garant EU.

"Ja sam ministar spoljnih poslova u dva navrata osam godina i ne znam da li ću tu ostati. Možda se vidimo poslednji put u ovom svojstvu, ali želim da zapamtite da Srbija nije ničija produžena ruka već ruka srpskog naroda i Srbije. Ta ruka neće potpisati ništa što je na štetu Srbije istovremeno se boreći za mir i poštovanje principa međunarodnog prava", istakao je Dačić.

On je rekao da Srbija neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova niti će dozvoliti da "Kosovo" postane član UN.

Dačić je poručio da Srbija sprovodi samostalnu i nezavisnu politiku uz očuvanje državnih interesa i poštovanje principa međunarodnog prava.

"Upravo je dosledna primena ovih principa oko kojih smo svi saglasni ključni garant globalnog mira i sigurnosti. Zato Srbija neće odustati od zalaganja za univerzalno važenje temeljnih principa ponašanja Ujedinjenih nacija bez obzira na to što i sami još uvek trpimo posledice njihove selektivne primene", rekao je šef srpske diplomatije.

Dačić je zahvalio svima koji podržavaju napore Srbije za očuvanje teritorijalnog integriteta što, kako kaže, ostaje najvažniji prioritet na kojem će se predano raditi i u 2024.

"Pitanje KiM je za nas pitanje od najvišeg državnog značaja. Nažalost, situacija u našoj južnoj pokrajini je izuzetno teška i složena. Srbi na KiM žive u permanentom stanju opasnosti, napetosti i neizvesnosti, uskraćeni za osnovna ljudska prava i u kontinuiranom strahu za sopstveni život. Pored činjenice da povratak na Kosovo i Metohiju još uvek nije omogućen za preko 200.000 interno raseljenih lica, dodatno zabrinjava podatak da je, samo u proteklih godinu dana, čak 13 odsto odsto Srba napustilo našu pokrajinu i to zbog kontinuiranog terora i pritisaka koje Priština vrši nad srpskim stanovništvom", rekao je Dačić.

On je istakao i da Srbija ostaje konstruktivan faktor u dijalogu, uprkos činjenici da Priština, već duže od deceniju, uporno odbija da ispuni svoje davno preuzete obaveze.

Dačić je ponovio i da je punopravno članstvo u Evropskoj uniji strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike Republike Srbije, dodajući da će se zbog toga nastaviti sa reformama.

"Moram da istaknem da nismo zadovoljni što proces evropskih integracija Srbije toliko dugo traje jer ne postoji nijedan objektivan razlog za njegovo odlaganje. Dok se pojedini u Evropskoj uniji pitaju da li bi nove države članice doprinele Uniji, mi se pitamo koliko proces integracija ima smisla ako on ne zavisi od prethodno definisanih kriterijuma, već se konstantno postavljaju novi uslovi", rekao je Dačić.

Zato se iskreno nadam da će u ovoj 2024. godini biti prepoznati, ali i na adekvatan način vrednovani brojni rezultati koje smo ostvarili u proteklom periodu. Republici Srbiji, ali i zapadnom Balkanu je odavno mesto u Evropskoj uniji, istakao je Dačić.

Prijemu u Ministarstvu spoljnih poslova prisustvovali su ambasadori brojnih zemalja u Srbiji, među kojima i ambasadori SAD, Rusije, Belgije, Češke, Francuske, Italije, kao i šef Delegacije EU u Srbiji.

image