Srbija i Balkan

Zašto je Kvinta protiv ukidanja dinara na KiM: Englezi opet mute vodu

Izaslanici zemalja koje su najveći zagovornici i sponzori nezavisnosti samoproglašenog Kosova ne pozivaju Aljbina Kurtija da odustane od ukidanja dinara na KiM, već da pričeka sa ovom odlukom i to sprovede kroz dijalog
Zašto je Kvinta protiv ukidanja dinara na KiM: Englezi opet mute voduwww.globallookpress.com © Vedat Xhymshiti/ZUMAPRESS.com

Izaslanici zemalja Kvinte u Prištini protive se ukidanju dinara na Kosovu i Metohiji, ali samo deklarativno. Naime, oni su premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija posavetovali da to ne radi, ostavljajući mu mogućnost da u "dužem prelaznom roku" sprovede u delo svoj plan tako što će se ovo pitanje uvrstiti na dnevni red daljeg dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU.

Diplomate Francuske, Nemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD istakle su da bi ukidanje dinara imalo direktan uticaj na, kako su naveli, "svakodnevni život ogromne većine kosovskih Srba koji primaju isplate ili finansijsku pomoć od Srbije".

Izaslanici zemalja koje su najveći zagovornici i sponzori nezavisnosti samoproglašenog Kosova navodno su zabrinuti zbog uticaja odluke posebno na škole i bolnice, za koje, prema njihovim navodima, trenutno ne postoji nijedan održivi alternativni proces.  

"Kvinta poziva na suspenziju primene uredbe kako bi se omogućio dovoljno dug prelazni period, kao i jasna i efikasna javna komunikacija", navedeno je u saopštenju.

Izaslanici zemalja Kvinte naveli su i da bi odluka imala ozbiljne posledice po zajednicu sa srpskom većinom.

"Osim toga što je cilj uredbe da smanji količinu falsifikovane gotovine, zaštiti finansijsku stabilnost, kao i da poveća transparentnost tokova novca, ipak izaziva zabrinutost u pogledu uticaja. Na Kurtijevu nameru da onemogući svakodnevno funkcionisanje naših sunarodnika koji zavise od srpskog dinara, prethodno je reagovao i Stejt department, kao i nemačka vlada, pozivajući Prištinu da preispita odluku i odloži je", navedeno je u saopštenju.

"Pozivamo vladu Kosova da preispita ovu odluku, konsultuje se sa pogođenim zajednicama i obezbedi dovoljno vremena za sprovođenje svojih akata, kako bi se ublažio uticaj koji će imati na građane. Zabrinuti smo da će uredba usvojena 27. decembra negativno uticati na etničku srpsku zajednicu na Kosovu", navodi se u saopštenju Stejt departmenta.

Da nemaju namere da od ove odluke odustanu, pokazuje i ranija izjava Kurtijevog zamenika Besnika Bislimija koji navodi da je "Centralna banka jedini organ koji sprovodi monetarnu politiku" i da svaki pritisak na odluke te banke predstavlja mešanje u nezavisnost institucija:

"Svako ko se sastane sa Centralnom bankom i kaže im 'zašto ste doneli ovu odluku, kako želite da je sprovedete', meša se u nezavisnost te institucije".

I direktor Kancelarije za KiM Petar Petković prethodno je ambasadora Italije Luku Gorija informisao o teškim uslovima života srpskog naroda i obavestio ga da će oni postati nemogući ukoliko Priština ukine dinar kao sredstvo plaćanja.

Petković je istakao da je jedini interes da se "Beograd definitivno i kompletno isključi sa prostora KiM, a srpski narod protera sa vekovnih ognjišta".

Komentarišući ove poruke ambasadora Kvinte, koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa EU za saradnju Beograda i Prištine Dragiša Mijačić istakao je da "ukoliko Kvinta želi da pošalje snažnu poruku, onda bi Centralna evropska banka trebalo da izda saopštenje da evro više nije dozvoljen na KiM".

"Još jedno saopštenje Kvinte bez jasnog političkog odgovora. Svi su svesni da uredba tzv. Centralne banke Kosova stavlja srpsku zajednicu preko ivice", naveo je Mijačić.

Strategija tenzije

Kit Klarenberg, istraživački novinar iz Ujedinjenog Kraljevstva potez Kvinte vidi kao predstavu, dok se iza kulisa dešava nešto sasvim drugo.

"Prilično divlja kosovska vlada nastavlja sa zabranom upotrebe srpskog dinara na lokalnom nivou uprkos zabrinutosti SAD. Naravno, britanske obaveštajne službe ih tajno ohrabruju da nastave sa tim. Nadaju se da će to stvoriti nemir i sukob koji mogu da iskorist", upozorava Klarenberg nazivajući čitav proces "strategijom tenzije"

image