Srbija i Balkan

Dačić na sednici Saveta UN za ljudska prava: Srbi na KiM četvrt veka žive u strahu od progona

Očekujemo veću pažnju i odlučnije delovanje međunarodne zajednice prema dugotrajnoj i teškoj diskriminaciji i kršenju osnovnih ljudskih prava nad Srbima na Kosovu i Metohiji, poručio je Ivica Dačić
Dačić na sednici Saveta UN za ljudska prava: Srbi na KiM četvrt veka žive u strahu od progona© FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bs

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da za Srbiju tragedija kroz koju više decenija prolazi srpsko stanovništvo na Kosovu i Metohiji predstavlja posebno bolan i neprihvatljiv primer kršenja ljudskih prava.

On je, na Segmentu na visokom nivou 55. zasedanja Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava, naglasio da Srbi na KiM već četvrt veka žive u atmosferi straha od progona i nasilja.

Dačić je istakao da promocija i zaštita ljudskih prava predstavljaju kamen temeljac savremene civilizacije, a da je njihova dosledna primena ključni činilac napretka i zalog opstanka i vrednosti na kojima se čovečanstvo zasniva.

"Duboko verujući da je to dužnost svakog od nas, Srbija je snažno posvećena zaštiti i promociji ljudskih prava, kao jednom od temelja našeg društva, opredeljenog da živi u atmosferi tolerancije i solidarnosti. Nažalost, svet danas obiluje primerima kršenja osnovnih ljudskih prava. Za moju zemlju, Srbiju, tragedija kroz koju već više decenija prolazi deo njenog stanovništva u Autonomnoj Pokrajini Kosovo i Metohija predstavlja posebno bolan i neprihvatljiv primer. Naš narod na Kosovu i Metohiji već četvrt veka živi u atmosferi straha od progona i nasilja", poručio je Dačić prilikom onlajn ukuljučenja na sednicu.

On je upozorio da su Srbima sistematski uskraćena mnoga osnovna ljudska prava, garantovana Poveljom UN i drugim temeljnim međunarodnim dokumentima, uključujući pravo na slobodu kretanja, na slobodno izražavanje volje na izborima, pravo na imovinu, ekonomski razvoj, pa čak i pravo na život.

Na teritoriji KiM, kako je rekao, ugrožen je opstanak jednog naroda na njegovim vekovnim ognjištima, te zbog toga nikoga ne treba da čudi činjenica da je u ovakvim uslovima, povratak na KiM za više od 200.000 ljudi, koji su duže od 25 godina u internom raseljenju, nezamisliv, kao i da je više od 14 odsto preostalih Srba napustilo Kosovo, i to samo u proteklih godinu dana.

Dačić je podsetio i da je, u nizu kontinuiranih jednostranih poteza Prištine, uvedena najnovija nelegalna odluka o ukidanju prometa srpske valute – dinara na prostoru Kosova i Metohije.

"Suštinski cilj ovakvih poteza potpuno je jasan - nestanak srpske populacije sa prostora Kosova i Metohije. Ova odluka suštinski vodi ka ekonomskom iscrpljivanju najranjivijih segmenata populacije, čime se otežava ili kompletno sprečava priliv socijalnih davanja i zarada, ne samo korisnicima, već i institucijama koje se finansiraju iz budžeta, poput bolnica, škola i drugih ustanova od opšteg značaja", pojasnio je Dačić.

On je poručio da ne treba posebno podsećati da primarna odgovornost za prevazilaženje navedenog tragičnog stanja i omogućavanje uslova za održivi povratak, uz postizanje trajnog rešenja raseljenja, leži na nadležnim telima Ujedinjenih nacija i podršci ključnih političkih faktora unutar međunarodne zajednice.

"Očekujemo veću pažnju i odlučnije delovanje međunarodne zajednice prema ovoj dugotrajnoj i teškoj diskriminaciji i kršenju osnovnih ljudskih prava nad Srbima na Kosovu i Metohiji", naglasio je Dačić.

image