Srbija i Balkan

Prosvetari na KiM bezuspešno čekali da podignu plate: Sve teže da se izmire računi, kupe namirnice

Celokupni iznos plata ne mogu da podignu od kada je CBK donela odluku o zabrani dinara, a na šalterima se isplaćuje ograničena suma novca
Prosvetari na KiM bezuspešno čekali da podignu plate: Sve teže da se izmire računi, kupe namirnice© Tanjug/AP Photo/Bojan Slavkovic

Na desetine zaposlenih prosvetnih radnika iz srednjih i osnovnih škola u Leposaviću jutros je ispred filijale Poštanske štedionice u nameri da podignu svoje plate koje su im uplaćene iz budžeta Vlade Srbije.

Oni su za "Kosovo onlajn" poručili da su razočarani i u bezizlaznoj situaciji.

Na bankomatima para nema, a na šalterima mogu da podignu do 5.000 dinara, i to dok zalihe budu trajale. Celokupni iznos plata ne mogu da podignu od kada je CBK donela odluku o zabrani dinara.

Ivan Obradović, profesor Srednje škole "Nikola Tesla", kaže da su zabrinuti za opstanak na ovim prostorima.

"Okupili smo se ovde ispred Poštanske štedionice da izrazimo naše nezadovoljstvo zbog odluke o zabrani srpskog dinara. Umesto da danas ovde snimamo emisije o našim đacima i o njihovim uspesima, mi smo opet ovde zabrinuti za naš opstanak", rekao je Obradović.

On je poručio da srpski narod treba da ostane jedinstven u ovim teškim trenucima, kao i da "damo podršku Srpskoj listi, posebno u Kosovskoj Mitrovici, da od nas prosvetnih radnika imaju podršku da sa svim relevantnim činiocima razgovaraju na temu opstanka srpskog dinara".

On je apelovao na građane koji žive van teritorije Kosmeta, kako je rekao, da pomognu starijima i pokažu mesta gde mogu podići svoje zarađene plate.

"Uputio bih izvinjenje ljudima u Raški i Novom Pazaru i svim drugim delovima Srbije i zamolio bih da našim bakama i dekama, ali i našim roditeljima, pokažu gde su poštanske štedionice, apoteke i banke, jer mi ovde zaista imamo sijaset problema koji nas okružuju. Takođe bih zatražio od njih jedinstvo i da znaju u kojim problemima se nalazi naš narod", istakao je Obradović.

On je relevantnim činiocima iz evropske zajednice poručio da srpski narod nije stado ovaca, kako je rekao.

"Dvadeset i više godina smo ugnjetavani i savijani i nadam se da ćemo se u ovim najtežim trenucima po srpski narod na KiM uzdići, da ćemo naći način da i njima kažemo da je možda vreme da sa reči pređu na dela i da ih još jednom zamolimo, jer se ovom tiranstvu nogom za vrat mora stati, slava Bogu", napomenuo je Obradović.

Zabranu dinara Bojan Milosavljević nastavnik Osnovne škole "Leposavić" vidi, kako je rekao, kao još jedan vid pritiska na srpski narod.

"Hteo bih da izrazim nezadovoljstvo jer već dva meseca mi ne možemo da podignemo svoje lične zarade. Gde to na svetu ima da prosvetni radnici koji obrazuju i izvode na put mnoge generacije, zar treba da mole za svoje zarade. To je još jedan vid pritiska na nas ovde. Gde je ta međunarodna zajednica, da li vidi šta se ovde dešava. Zahtevamo da nam se omogući normalan život na ovim prostorima", kazao je Milosavljević.

Ništa bolja situacija ni u Severnoj Mitrovici

Prosvetni radnici, njih oko 300, čekali su danas u redu ispred banke Poštanska štedionica u Severnoj Mitrovici kako bi podigli plate koje su im u sredu uplaćene na račune, ali zbog odluke tzv. CBK da ukine dinarski promet sa centralnom Srbijom, dinara ni danas nije bilo.

Profesor Aleksandar Janićijević izjavio je da on i njegove kolege ne žele da svoje vreme troše na čekanju u redovima, već na vaspitavanje dece.

"Ne želimo da trošimo svoje vreme čekajući u redovima za zarađeni novac, već želimo da svoju energiju i vreme trošimo na vaspitanje generacija , kao što smo to radili, ja lično, više od 30 godina", rekao je Janićijević.

Prosvetni radnik, Snežana Vulićević je izjavila da je ovo druga plata koju ne mogu da podignu u Kosovskoj Mitrovici, zbog neshvatljive odluke prištinskih vlasti i dodala da se čitava situacija odražava na svakodnevni život.

"Ovi redovi su danas naša svakodnevnica, prosto nismo u mogućnosti kada dođemo na red podignemo celokupni iznos zarađene plate. Sve se ovo odrazilo na svakodnevni život, sve je teže da se izmire računi, da se kupe namirnice, a ponestaje i sredstava za higijenu u školama", rekla je Vulićević

Katarina Petronijević je poručila predstavnicima međunarodne zajednice da pogledaju i poslušaju ovaj, kako je rekla, napaćeni narod kome je u ovoj situaciji pomoć najpotrebnija.

"Samo ja radim u porodici, pitam se kako da izdržavam celu porodicu, kako otići po taj zarađeni novac. Mi moramo da prelazimo prelaz da bi otišli u nama najbližu Rašku da podignemo novac, jako je teško i na prelazu se čeka", rekla je ona.

U banci Poštanska štedionica iz zaliha se isplaćuje ograničena suma od 10.000 dinara.

Takozvana CBK donela je uredbu kojom se od 1. februara zabranjuje upotreba dinara na KiM, a vlasti u Prištini su prethodno u dva navrata, bez ikakvog obrazloženja, zabranile transport dinara do trezora koji se nalazi u Leposaviću.

image