"Kosovo" na korak od članstva u Savetu Evrope: Objavljena zvanična odluka, ZSO post-pristupna obaveza
Parlamentarna skupština Saveta Evrope razmotrila je izveštaj Dore Bakojani o zahtevu tzv. Kosova za članstvo u toj organizaciji i preporučila da članstvo bude odobreno.
"Sledeći korak: plenarna debata – zakazana za 18. april – i glasanje u punom sastavu Skupštine o njenom statutarnom mišljenju", navodi se u zvaničnoj objavi.
The @PACE_Political Affairs Committee, meeting in Paris, has recommended that Kosovo* be invited to become a member of the @CoE. More details on the PACE site soon…Next step: a plenary debate - due on 18th April - and a vote by the full Assembly on its statutory Opinion.
— PACE (@PACE_News) March 27, 2024
Za je bilo 31, dok je protiv bilo četiri predstavnika zemlja u političkom komitetu, a jedan je bio uzdržan. Protiv su bili Maja Vukićević iz Crne Gore, predstavnica BiH Snježana Novaković, kao i dva predstavnika Srbije - Biljana Pantić Pilja i Dunja Simonović Bratić. Predstavnik Grčke je bio uzdržan.
Šefica stalne delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope Biljana Pantić Pilja izjavila je danas da je prihvatanje preporuke za članstvo tzv. Kosova mimo svih procedura i pravila i da su time pogazili sve norme međunarodnog prava.
Pantić Pilja je za Tanjug rekla da je srpska delegacija na sednici iznela svoje stavove i poručila Bakojani da je to što je uradila "licemerno" kao i da je status Kosova i Metohije jasno uređen rezolucijom 1244 Saveta Bezbednosti UN, prema kome je južna srpska pokrajina deo Srbije i da će uvek ostati deo Srbije.
Kako je navela, izvestilac Dora Bakojani je svoj izveštaj podnela onlajn, posle koga je usledila burna rasprava.
Šta piše u zvaničnom saopštenju
Kako se navodi u zvaničnom saopštenju, "članstvo u Savetu Evrope bi ubrzalo zamah za Kosovo da nastavi da napreduje u jačanju ljudskih prava, demokratije i vladavine prava".
Piše da bi Priština trebalo da poboljša i zaštiti prava manjinskih zajednica i da neguje "klimu pogodnu za poverenje, pomirenje i inkluziju".
Kao "veliki iskorak" navodi se sprovođenje odluke Ustavnog suda u slučaju manastira Visoki Dečani, dodajući da bi osnivanje Zajednice srpskih opština trebalo da bude "post-pristupna" obaveza za "Kosovo" i da se eksproprijacija sprovodi uz poštovanje zakona i u "punoj saglasnosti sa Ahtisarijevim planom".
Konstatovano j epogoršanje bezbednosne situacije u opštinama na severu KiM i ukazano da je rizik od otvorenog nasilja suviše realan, te da bezbednost zavisi od zaštite prava srpske zajednice i deeskalacije tenzija kao i normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
Priznaju se "okolnosti bez presedana" po pitanju zahteva za članstvo Kosova, s obzirom na to da deo država članica Saveta Evrope ne priznaje "Kosovo" kao državu, Komitet je pozvao na "diplomatiju, dijalog i kompromis", i pozvao Komitet ministra da osigura da članstvo "Kosova" bude "bez prejudiciranja stavova pojedinih država članica u pogledu državnosti 'Kosova'".
Poseban vid licemerja je što se na kraju teksta navodi da je Kosovo označeno zvezdicom u skladu da Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN iako članice Saveta Evrope mogu biti samo suverene države.
Glasanju o ovom pitanju prethodio je izveštaj izvestioca PSSE za tzv. Kosovo Dore Bakojani, koja je od Prištine tražila da ispuni tri uslova, od kojih je ispunjen samo jedan - vraćanje imovine manastiru Visoki Dečani.
Predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani objavila je da je izveštaj usvojen i da je ostala još samo jedna stepenica do punog članstva.
One more step ✅Following the approval of the Report by @PACE_Political, Kosovo's accession to the @coe will now proceed to @pace_news.We'll continue to work with allies to ensure that all our citizens get their rightful access to CoE instruments through 🇽🇰's full membership.
— Vjosa Osmani (@VjosaOsmaniPRKS) March 27, 2024
"Nastavićemo da radimo sa saveznicima kako bismo osigurali da svi naši građani dobiju pravi pristup instrumentima SE kroz punopravno članstvo", navela je Osmanijeva.