Prištinu guraju u Savet Evrope po ubrzanoj proceduri: Glasanje pomereno za dva dana ranije
Parlamentarna Skupština Saveta Evrope raspravljaće o zahtevu tzv. Kosova za članstvo 16. aprila, a ne 18. kako je prvobitno najavljeno.
I u ovoj zvaničnoj objavi Savet Evrope naveo je Kosovo*, uz napomenu da se to čini u skladu sa Rezolucijom 1244 saveta bezbednosti UN.
Uprkos tome što nije priznat država Ujedinjenih nacija, Priština bi mogla da postane članica Saveta Evrope, iako u toj organizaciji mogu da budu samo države, a ne teritorije.
Kao jedan od razloga zašto je rasprava o Prištini pomerena, ambasadorka i stalna predstavnica Srbije u SE Suzana Grubješić navodi da je verovatno strah da u četvrtak 18. aprila ne bi bilo dovoljno poslanika u sali.
Ona je navela da je sve urađeno po ubrzanoj proceduri i u vanrednim okolnostima.
"Počev od kosovskog podnošenja kandidature za članstvo, glasanja o otpočinjanju procedure, izbora izvestioca, izmene izveštaja i davanja preporuke za članstvo, pa do vanredne sednice Političkog komiteta", ocenila je Grubješićeva.
Za glasanje u Parlamentarnoj skupštini potrebno je prisustvo trećine poslanika, od kojih je potrebno da dve trećine podrži izveštaje i da izglasa mišljenje, koje se zatim prosleđuje Komitetu ministara, jedinom organu SE koji odlučuje o članstvu tzv. Kosova.
Grubješićeva je rekla da je sastanak Komiteta ministara zakazan za 16. i 17. maj i da će i on odlučivati dvotrećinskom većinom, ukoliko se to mišljenje nađe na dnevnom redu.
Kako se navodi na sajtu Saveta Evrope, tokom prolećnog zasedanja raspravljaće se najviše o Rusiji i događajima u njoj. Poslanici će voditi raspravu o smrti političara Alekseja Navaljnog, o Vladimiru Kara-Murzi, o pomoći ukrajini i predlogu da se zamrznuta ruska imovina iskoristi u te svrhe.
Podsetimo, Rusija je napustila Savet Evrope još 2022. godine.