Srbija i Balkan

Prst u oko Srbiji: Šta znači odluka Saveta Evrope o "Kosovu" i kako će odgovoriti Beograd

Savet Evrope, najstarija organizacija na kontinentu zadužena za zaštitu ljudskih prava, danas je pogazila sve svoje principe i dala zeleno svetlo za članstvo delu teritorije jedne suverene zemlje – Srbije
Prst u oko Srbiji: Šta znači odluka Saveta Evrope o "Kosovu" i kako će odgovoriti Beograd© Diego Martin Lopez/iStock / Getty Images Plus

Politički komitet Parlamentarne skupštine Saveta Evrope izglasao je danas preporuku da Priština bude novi član ove organizacije koja je do sada označavana kao Kosovo*.

Ostaje da u aprilu na sednici Parlamentarne skupštine u plenumu bude usvojen zahtev tzv. Kosova za članstvo, a potom da u maju na ministarskom sastanku rezultat glasanja formalno bude izglasan.

Presedan je da je izvestilac Dora Bakojani za Prištinu imala tri zahteva: da vrati zemljište manastiru Visoki Dečani, omogući formiranje Zajednice srpskih opština i zaustavi eksproprijaciju u srpskim opštinama, ali je, nakon što je Priština ispunila samo prvi zahtev, odustala od ostalih uslova.

Formiranje ZSO biće post-pristupna obaveza Prištine, navodi se u zvaničnom saopštenju.

Ovo je još jedan presedan čiju će cenu kad-tad platiti Evropa, ocenjuje za RT Balkan nekadašnji šef diplomatije SR Jugoslavije Živadin Jovanović i napominje da je to nastavak prethodnih presedana kakva je bila agresija NATO 1999. i okupacija KiM prevarom Saveta bezbednosti UN.

"Ovaj potez ne može se drugačije objasniti nego kao izraz politike ekspanzionizma, dominacije i hegemonizma vodećih zemalja Zapada. One su se u stvari poodavno odlučile da u svemu slede interese i strategiju SAD, koja podrazumeva oduzimanje Kosova i Metohije od Srbije i da ga pretvori u nosač svoje vojske", kaže Jovanović.

Naš sagovornik upozorava da je u pitanju nasilno nametanje Kosova kao člana organizacije koja je rezervisana isključivo za suverene evropske države.

"Nikada nije bilo da se oteta teritorija od jedne suverene evropske zemlje promoviše za članicu Saveta Evrope kao najstarije pravne, demokratske institucije, posebno koja se bavi ljudskim pravima", navodi Jovanović.

Kao poseban paradoks ističe to što se odluka donosi u trenutku kada se etničko čišćenje na KiM ubrzava i kada oni koji raspolažu tom teritorijom protivzakonito 25 godina sprečavaju 250.000 proteranih Srba i ne-albanaca da se vrate u svoje domove i na svoja imanja.

"Nikada nije bilo tako masovnog kršenja elementarnih ljudskih prava i etničkog čišćenja uz podršku takozvanih demokratskih zemalja i zaštitnika ljudskih prava kao što je to danas u njihovom odnosu prema Srbima. To što se Srbi proganjaju sa KiM i danas, i što se samo Srbima ne dopušta povratak na ognjišta, to govori o strategiji Zapada drobljenja srpske nacije i srpske države", upozorava naš sagovornik.

Jovanović postavlja pitanje kako to da su prema svima drugima ispoštovana njihova prava na slobodan, bezbedan i dostojanstven povratak, jedino prema 250.000 proteranih Srba i 130.000 preostalih Srba se ne poštuju nikakva njihova prava.

"To je grozna slika tog dela savremene civilizacije koji želi sebe da vidi u nekom demokratskom ogledalu. U srpskom, kosovskom ogledalu oni ne smeju da se ogledaju jer bi videli unakaženo lice. Ovo vodi haosu i nipodaštavanju svega što je decenijama i vekovima građeno u Evropi", kaže Jovanović.

Napominje da je poražavajuće što oni koji time upravljaju nisu svesni šta rade, i ne mogu da shvate da to ne može biti samo njihovo nipodaštavanje srpske nacije i odnos prema Srbima, već odnos prema njima samima.

"Oni razaraju svoje institucije kao što je Savet Evrope, izlaze sa koloseka normalnog rasuđivanja i odgovornog odnosa prema evropskoj civilizaciji, kulturi i tradiciji, deluju samodestruktivno",kaže naš sagovornik.

Žalosno što je u svemu učestvovala predstavnica Grčke

Jovanović posebno ističe da je žalosno što je predstavnica prijateljskog, grčkog pravoslavnog naroda, političarka Dora Bakojani učestvovala u svemu, napominjući da je poznavao njenog oca Konstantina Micotakisa.

"Srpski narod je izuzetno blizak sa grčkim narodom, ali uloga koju je Bakojani prihvatila ne znam za kakvu dobru stvar, za mene predstavlja veliku sramotu, a mislim za bratski grčki narod. Njen otac to nikad ne bi uradio da je živ. On je bio desničar i prijatelj Amerike, ali tako nisko nije pao", ukazuje Jovanović.

Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević najavio je ranije danas da Srbija ima spreman odgovor na odluku Saveta Evrope, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić nagovestio je da bi Beograd mogao da napusti organizaciju.

Jovanović kaže da ovo nije rutinska situacija već zahteva jasan i hrabar stav.

"Ovo je trenutak u kome nije dovoljno reći samo da 'oni rade svoje, a mi moramo ostati otvoreni za saradnju'. Ipak ne može Srbija podneti sve što joj rade", zaključuje Jovanović.

image
VV inauguration
banner