Komandant Kfora: Ostajem u bliskom kontaktu sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije
NATO saveznici i partneri u potpunosti podržavaju svakodnevne napore Kfora da obezbedi bezbedno i sigurno okruženje za sve zajednice koje žive na Kosovu i Metohiji i slobodu kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno, kaže u intervjuu za Kosovo onlajn komandant Kfora general Ozkan Ulutaš.
Na pitanje da li zaista postoji opasnost napada iz centralne Srbije na prostor KiM, kao što su to u prethodnom periodu često ponavljali predstavnici vlasti u Prištini, general Ulutaš navodi da je Kfor fokusiran na svoju dugogodišnju misiju zasnovanu na jasnom mandatu UN, prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999.
"A to je da obezbedi bezbedno i sigurno okruženje za sve ljude koji žive na Kosovu i slobodu kretanja; u svakom trenutku i nepristrasno. Stoga, mi stalno pratimo sva relevantna dešavanja koja mogu uticati na bezbednost širom Kosova i regionalnu stabilnost. Posvećeni smo sprečavanju bilo kakvog rizika od eskalacije. Kfor ima dobre resurse i postavljen je da se bavi svim izazovima koji mogu uticati na bezbednosno okruženje, u skladu sa našim mandatom UN. Ostajem u bliskom kontaktu sa načelnikom generalštaba Vojske Srbije, kao i sa institucijama i bezbednosnim organizacijama na Kosovu", kaže komandant Kfora.
Napominje da se nikada ne upušta u bilo kakve spekulacije o budućnosti, te da su on i celo osoblje Kfora pod njegovom komandom fokusirani na svoju misiju.
"Kfor nastavlja da deluje kao treći bezbednosni odgovor, u bliskoj saradnji sa Kosovskom policijom i misijom EU za vladavinu prava (Euleks), koji su prvi i drugi bezbednosni odgovorni. Od maja prošle godine, rasporedili smo 1.000 dodatnih vojnika na Kosovo, povećali prisustvo Kfora na severnom Kosovu i utrostručili broj patrola, uključujući i duž administrativne granične linije. Ovo je bilo najveće pojačanje naše misije u poslednjoj deceniji", rekao je Ultaš.
Upozorava da se na društvenim mrežama šire lažne vesti o navodnom premeštanju trupa, što ocenjuje kao neodgovorno i opasno i negativno utiče na dobrobit i bezbednost svih zajednica.
"Važno je da svi pogledaju činjenice i pažljivo provere njihove izvore. Kfor će nastaviti da igra svoju ulogu, sprovodeći svoj mandat UN u svakom trenutku i nepristrasno i održavajući transparentan pristup prema svim ljudima koji žive na Kosovu, kroz redovne patrole, angažovanje sa lokalnim zajednicama i komunikaciju sa predstavnicima lokalnog i regionalnog medijskog okruženja", kaže Ultaš.
Govoreći o vojnoj vežbi Vojske Srbije na Pešteru kojoj je prisustvovao, Ultaš je rekao da ona odražava delotvoran odnos između Kfora i Vojske Srbije tokom godina, što potvrđuju zapažanja Kfora o prošlim vežbama i redovnim kontaktima sa načelnikom generalštaba Vojske Srbije.
"Redovna i transparentna komunikacija, takođe sa bezbednosnim organizacijama na Kosovu, ključna je za bezbednost svih ljudi koji žive na Kosovu i za regionalnu stabilnost", rekao je on.
Na pitanje da li je planirano povećanje broja pripadnika Kfora do kraja 2024. godine Ultaš nije odgovorio direktno, već navodi da je nedavno posetio štab NATO-a u Briselu, gde se sastao sa najvišim civilnim i vojnim zvaničnicima uključujući generalnog sekretara Jensa Stoltenberga, kao i sa ambasadorima svih zemalja koje daju trupe u misiju Kfora.
"Informisao sam Severnoatlantski savet o najnovijim bezbednosnim trendovima širom Kosova i regiona Zapadnog Balkana i o prioritetima Kfora u nedeljama i mesecima koji dolaze. NATO saveznici i partneri u potpunosti podržavaju naše svakodnevne napore da obezbedimo bezbedno i sigurno okruženje za sve zajednice koje žive na Kosovu i slobodu kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno. NATO se drži kursa. Kfor je misija zasnovana na uslovima. Uvek ćemo obezbediti da naša misija ostane dobro opremljena i dobro postavljena da nastavi sa sprovođenjem svog mandata UN kao trećeg bezbednosnog odgovornog lica, u bliskoj saradnji sa Kosovskom policijom i misijom vladavine prava EU", zaključio je on.