Cipras i Zaev brane Prespanski sporazum: Bez njega nema evropske budućnosti Balkana
Bivši premijeri Grčke i Severne Makedonije, Aleksis Cipras i Zoran Zaev, uključili su se u najnoviju raspravu oko Prespanskog sporazuma, rekavši da je on ključan za stabilnost balkanskog regiona.
Cipras i Zaev su tokom telefonskog razgovora istakli značaj Prespanskog sporazuma, kao i saradnju dve zemlje kako za "evropsku perspektivu Severne Makedonije", tako i za "mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu", u trenutku povećanih tenzija u regionu, navodi "Euraktiv".
Dvojica bivših premijera su takođe odlučili da "preduzmu konkretne zajedničke inicijative po tom pitanju", koje smatraju važnim za stabilnost Balkana.
Prespanski sporazum, koji su Atina i Skoplje postigli 2018. godine, predviđa da će dotadašnja Republika Makedonija promeniti ime u Republika Severna Makedonija, dok će Grčka prestati da blokira proces integracije te države u EU i NATO.
Međutim, makedonska partija VRMO-DPMNE, koja je odnela pobedu na nedavnim parlamentarnim i predsedničkim izborima, protivi se Prespanskom sporazumu, a nova makedonska predsednica Gordana Siljanovska Davkova je tokom inauguracije državu oslovila samo kao "Makedonija".
Prespanski sporazum je postignut za vreme premijerskih mandata Zorana Zaeva i Aleksisa Ciprasa. On, međutim, nije dobio podršku makedonskog naroda, pošto na referendum u njegovom usvajanju nije izašao dovoljan broj glasača.
I grčka partija Nova demokratija, koja je u trenutku potpisivanja sporazuma bila u opoziciji, bila je protiv sporazuma sa Skopljem, ali ga je nakon dolaska na vlast 2019. godine ipak prihvatila.
Grčki premijer Kirijakos Micotakis kritikovao je odluku Siljanovske Davkove da ne upotrebi zvanično ime države u svom obraćanju, navodeći da je to "nezakonito, provokativno i da se ne sme dozvoliti".
U diskusiju se uključio i premijer Albanije Edi Rama, koji je rekao da "stare navike teško umiru, a stare balkanske još teže".
On je za "Euraktiv" rekao da je "Albanija samo izuzetak. Nastavićemo da se borimo za više Evrope, a manje Balkana u životu našeg susedstva. To znači posmatrati zajedničku prošlost očima budućnosti i ne zamagljivati zajedničku budućnost očima prošlosti."