Srbija i Balkan

"Kosovo" postalo pridruženi član PS NATO-a: Srpskoj delegaciji uskraćena reč pre glasanja

Tokom glasanja uzdržano je bilo 14 članica, jedino je Mađarska bila protiv
"Kosovo" postalo pridruženi član PS NATO-a: Srpskoj delegaciji uskraćena reč pre glasanjaGetty © Dominika Zarzycka/NurPhoto

Parlamentarna skupština NATO-a donela je danas odluku o unapređenju statusa tzv. Kosova, iz uloge posmatrača u status pridruženog člana te organizacije, prenosi "Kosovo onlajn".

Odluku je saopštio poslanik Pokreta Samoopredeljenje Driton Hiseni.

Tokom glasanja uzdržano je bilo 14 članica, jedino je Mađarska bila protiv, dok je pridruženi član postala i Malta.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO saopštila je da današnja odluka te organizacije da tzv. skupština Kosova dobije status pridruženog člana predstavlja opasan presedan i da će time biti dodatno pogoršani uslovi za život Srba na Kosovu i Metohiji.

Delegacija Skupštine Srbije u PS NATO ističe da nije bila konsultovana tokom procesa donošenja ove odluke, a da rezultati glasanja pokazuju da nije bilo konsenzusa u okviru Parlamentarne skupštine NATO.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO saopštila je danas da je delegacija Mađarske glasala protiv odluke da tzv. skupština Kosova dobije status pridruženog članstva, a da pored poslanika iz zemalja koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova – Španije, Rumunije, Slovačke i Grčke, odluku nisu podržali ni poslanici iz Francuske i Italije.

Delegacija Skupštine Srbije istakla je u saopštenju i da nije bila konsultovana tokom procesa donošenja današnje odluke da tzv. skupština Kosova postane pridruženi član kao i da rezultati glasanja pokazuju da nije bilo konsenzusa u okviru Parlamentarne skupštine NATO.

U saopštenju se ističe i da predstavnicima naše delegacije nije bilo omogućeno da se jave za reč pre glasanja o dodeljivanju statusa pridruženog člana tzv. skupštini Kosova, niti nakon potvrđivanja ove odluke.

Srpska delegacija je zahvalila delegacijama koje su pokazale razumevanje za naše argumente, koje su, kako se navodi, odolele pritiscima i koje su se založile da takva odluka ne bude usvojena.
"Danas smo svi svedočili veoma opasnom presedanu koji se dogodio u Parlamentarnoj skupštini NATO", ističe se u saopštenju.

Delegacija Srbije ukazuje da su odlukom da tzv. skupština Kosova dobije status pridruženog člana, dodatno pogoršani uslovi za život Srba na Kosovu i Metohiji, a da oni, već žive u uslovima koji su u potpunosti neprihvatljivi u današnjoj Evropi, kao u getu.

Delegacija je ocenila i da je odlukom PS NATO premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti nagrađen za sve jednostrane poteze koje je sprovodio tokom poslednjih nekoliko godina, na koje su ga, kako se dodaje, upozoravali i EU i NATO i drugi međunarodni faktori.

"Nagrađeni su dobro planirani, kontinuirani, sistematski i široko rasprostranjeni etnički motivisani napadi na srpsko civilno stanovništvo, zbog kojih je 15 odsto srpskog stanovništva napustilo teritoriju Kosova i Metohije u poslednjih godinu dana, a zbog kojih se 212.000 srpskih i drugih nealbanskih interno raseljenih lica nikada nije vratilo", ukazuje se u saopštenju.

Delegacija Skupštine Srbije ocenjuje i da su ovom odlukom PS NATO dodatno ohrabrene privremene institucije u Prištini da ne sprovode postignute dogovore, uključujući i formiranje Zajednice srpskih opština, što je obaveza koja je uspostavljena pre više od 11 godina.

"Ovakvom odlukom prekršena je Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN i svi do sada postignuti dogovori u okviru dijaloga Beograda i Prištine", zaključuje se u saopštenju delegacije Srbije.

Osim toga, ocenili su i da je odlukom PS NATO premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti nagrađen za sve jednostrane poteze koje je sprovodio tokom poslednjih nekoliko godina, na koje su ga, kako se dodaje, upozoravali i EU i NATO i drugi međunarodni faktori.

Prethodno je delegacija Skupštine Srbije, koja je učestvovala na sastanku Parlamentarne skupštine NATO-a u Sofiji, pismom je zatražila od ove skupštine da tzv. Kosovu ne da status pridruženog člana.

Delegacija Srbije sastala se sa šefom američke delegacije pri NATO Majklom Tarnerom, kome je pismo uručila predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.

Srbija je u pismu pozvala poslanike Parlamentarne skupštine NATO-a da ne odobre unapređenje statusa "Kosova" od posmatrača do pridruženog člana, navodi se u saopštenju Skupštine Srbije od 26. maja.

Prethodno je predsednik Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj pozvao "sve zemlje saveznice da danas na Parlamentarnoj skupštini NATO-a podrže unapređenje statusa 'Kosova' od posmatrača do pridruženog člana Alijanse".

Kako je naveo, to će biti značajan korak ka punopravnom članstvu.

image