Srbija i Balkan

Starović: Srbija će u narednom periodu odgovoriti na naoružavanje Prištine

Apelujemo na sve one koji imaju uticaj da to na pravi način shvate. Nama treba suštinsko, političko kompromisno rešenje, upozorava ministar za rad, boračka i socijalna pitanja
Starović: Srbija će u narednom periodu odgovoriti na naoružavanje Prištine© Tanjug/AP Photo/Visar Kryeziu

Militarizacija političkog problema nikada nije dobra, a za Kosovo i Metohiju je neophodno kompromisno rešenje, jer svako vojno, oružano ili nasilno rešenje može biti samo kratkog daha, istakao je za Kosovo onlajn" ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.

Naglasio je da albanske partije na KiM najlakše podižu rejting tako što učine neko zlo na štetu srpskog stanovništva na tom prostoru.

"Naravno da nas zabrinjava proces militarizacije situacije na terenu, sada već konstantno raspoređivanje u značajnim brojevima pripadnika tih specijalnih monoetničkih militarizovanih snaga tzv. Kosovske policije, koje provociraju, vređaju i fizički maltretiraju pripadnike srpskog naroda. Čitav taj proces transformacije tzv. kosovskih snaga bezbednosti u oružane snage Kosova je apsolutno protivan i Rezoluciji 1244 i vojnotehničkom sporazumu iz Kumanova i Ahtisarijevom planu, pa i takozvanom Ustavu Kosova i Briselskom sporazumu. Dakle, izaberite bilo koji dokument, krši se svaki od njih na način na koji to rade", istakao je Starović.

Pojedini međunarodni posrednici, dodao je, direktno krše važeće sporazume zajedno sa Prištinom.

"Imamo određen broj država članica NATO, ne i NATO kao organizaciju, za sada i na sreću, ali čitav niz država članica NATO koji na bilateralni način podržavaju proces militarizacije Prištine. Kroz opremanje, snabdevanje, obučavanje, donacije ili veoma povoljne komercijalne aranžmane. Najviše Turska, i tu nema nikakve dileme, ali naravno, u određenoj meri Velika Britanija i Sjedinjene Američka Države. Hrvatska zanimljivo i donira opremu i prodaje je vlastima u Prištini", ukazuje Starović.

Prema njegovim rečima, to podiže nivo rizika i pretnje prema srpskom stanovništvu na Kosovo i Metohiji, i pita se prema kome oni tu silu planiraju da upotrebe.

Dodaje da ako se uporede kapaciteti Srbije i privremenih institucija u Prištini, to i nije visok nivo pretnje i izazova u celini, ali da naša država mora da ima adekvatan odgovor, što će, prema njegovim rečima, i desiti u narednom periodu.

"Apelujemo na sve one koji imaju uticaj da to na pravi način shvate. Nama treba suštinsko, političko kompromisno rešenje", mišljenja je Starović.

On se osvrnuo i na često pominjanje aspiracija Prištine ka članstvu u NATO.

"Svesni smo da institucije samouprave u Prištini imaju svoj akcioni plan za pristupanje u NATO, koji podrazumeva više stepenica. Prva je stupanje u punopravno članstvo Američko-jadranske povelje, potom Partnerstvo za mir i na kraju članstvo u NATO. Mi uspevamo već na toj prvoj stepenici, kada govorimo o Američko-jadranskoj povelji da veoma efikasno zaustavljamo pokušaje učlanjenja Prištine. Situacija je prilično ozbiljna, brine što sa druge strane, možda čak i kompenzujući manjak uspeha Prištine na međunarodnom planu, njeni strani sponzori daju im odrešene ruke da čine šta žele na terenu, a situacija se pogoršava", naglasio je Starović.

Očekivao je, ipak, negativne komentare i primedbe koje su stigle sa pojedinih adresa.

image