Svet

Od legalizacije psihodeličnih droga do lova na risove: O čemu će sve glasati Amerikanci

O predlozima koji su usredsređeni na izbornu politiku, povećanje minimalne plate i legalizaciju marihuane glasaće se u više država
Od legalizacije psihodeličnih droga do lova na risove: O čemu će sve glasati AmerikanciGetty © SDI Productions

Birači u 41 američkoj državi će u novembru, pored izbora predsednika, odlučivati o više od 150 mera, koje pokrivaju širok spektar tema - od načina na koji se vode izbori i ko dobija plaćeno bolovanje do zabrane lova na trofejne životinje i suzbijanja krađe u maloprodaji.

Uzete zajedno, ove mere imaju potencijal da preoblikuju državnu politiku o ključnim pitanjima širom zemlje - što je dokazano tokom poslednje decenije uspešnim akcijama za proširenje zdravstvenog osiguranja i legalizaciju marihuane, navodi "Politiko".

Dok su referendumi o abortusu privukli najviše pažnje, birači će u novembru razmatrati desetine drugih pitanja. Ovo su neka od njih:

Izbori

Neke od ovogodišnjih najžešće vođenih bitaka vode se oko toga ko glasa i kako. Predlozi koji se odnose na glasanje po rangiranom izboru, preuređivanje okruga i druga pitanja vezana za izbore pojavila su se u više država SAD.

Glasanje po rangiranom izboru - u kojem birači navode svoje preferencije za kandidate, a glasovi onih sa najslabijim rezultatima se preraspoređuju dok jedan kandidat ne dostigne većinu - smatra se načinom da se smanji polarizacija i proizvedu manje ekstremni kandidati. Problem sa ovim glasanjem je što nema transparentnosti. Birači će ove jeseni razmotriti predloge i za proširenje i za smanjenje upotrebe ovog sistema.

Još jedna uobičajena tema: biračko pravo za nedržavljane. Osam država - Ajdaho, Ajova, Kentaki, Misuri, Severna Karolina, Oklahoma, Južna Karolina i Viskonsin - glasaće o ustavnim amandmanima koji bi eksplicitno zabranili negrađanima da glasaju na saveznim izborima.

Savezni zakon već zabranjuje ovu praksu, ali nekoliko gradova širom zemlje dozvoljava onima koji nisu državljani SAD da glasaju na nekim lokalnim izborima

Glasači Floride će proceniti da li školski odbori treba da budu partijski.

Minimalna zarada i ekonomska politika

U godini u kojoj birači obe stranke navode inflaciju i visoke cene kao glavnu brigu, građani u nekoliko država će u novembru razmotriti mere vezane za minimalnu platu i plaćeno bolovanje.

Na Aljasci i Misuriju, glasaće se o predlogu postepenog podizanja minimalca na 15 dolara po satu i zahtevima da kompanije obezbede plaćeno bolovanje, dok će se u Kaliforniji glasati o podizanju minimalca na 18 dolara.

Arizona i Masačusets će glasati o predlozima koji se odnose na minimalnu platu za radnike koji primaju napojnicu, a koja trenutno iznosi od 7 do 11 dolara.

Legalizacija kanabisa/droga

Pet država - Arkanzas, Florida, Nebraska, Severna Dakota i Južna Dakota - glasaće o tome da li da legalizuju marihuanu ili dalje olabave ograničenja na nju.

A u Masačusetsu, psihodelici su na glasačkom listiću: Državno pitanje 4 bi omogućilo ličnu upotrebu određenih količina psihodeličnih supstanci i stvorilo komisiju za njihovo oporezivanje i regulisanje.

Istopolni brak

Skoro deceniju nakon što je Vrhovni sud presudio u korist istopolnih brakova, tri države - Kalifornija, Kolorado i Havaji - glasaju o tome da li da uklone "neaktivni jezik" iz ustava svojih država koji ograničava brak na muškarca i ženu.

Druge mere

Druge mere dotiču se svega, od kriminala i imigracije do lova i finansiranja privatnih škola.

Kalifornija, gde su poslednjih godina sve više pažnje privlače krađe u maloprodaji i zavisnost od droge, glasaće o predlogu da se pooštre kazne za neke krađe i krivična dela povezana sa drogom.

U Arizoni će se glasati o predlogu da se ulazak u državu iz strane zemlje bilo gde osim zvaničnog graničnog prelaza smatra "nezakonitim". Cilj je sprečavanje ilegalnih prelazaka granice iz Meksika.

Glasači Kolorada odlučiće da li će zabraniti trofejni lov na planinske lavove, risove. Ako to urade, Kolorado će postati tek druga država koja je zabranila tu praksu. Birači u Kaliforniji su 1990. godine odobrili meru zabrane ubijanja planinskih lavova radi sporta.

Glasaće se i o privatnim školama. Naime, aktivisti za očuvanje javnih škola iz Nebraske predložili su meru kojom bi se ukinuo zakon koji dozvoljava da se novac poreskih obveznika koristi za školovanje u privatnim školama.

image