Peking poručuje SAD: Oslobodite se opsesije Kinom
Sjedinjene Američke države treba da se oslobode opsesije da obuzdavaju Kinu i prestanu da koriste države u regionu kao sredstvo za to, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Lin Đijen na konferenciji za novinare, komentarišuću samit Kvada u Delaveru, prenose RIA Novosti.
Američki predsednik Džozef Bajden i premijeri Indije, Japana i Australije, Narendra Modi, Fumio Kišida i Entoni Albaneze, nakon sastanka u formatu Kvad (kvadrilateralni bezbednosni dijalog) u subotu, izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog situacije u Istočno kineskom i Južno kineskom moru, ne navodeći direktno Kinu kao glavni uzrok.
Istovremeno, kako pišu zapadni mediji, Bajden je, ne znajući da je mikrofon i dalje uključen, nadajući se da će ova izjava da ostane iza zatvorenih vrata, rekao da Kina nastavlja da se ponaša agresivno u regionu i da "nas stavlja u iskušenje".
"Kina nastavlja da se ponaša agresivno, testirajući nas širom regiona. To se odnosi na Južno kinesko more, Istočno kinesko more, Južnu Kinu, Južnu Aziju i Tajvanski moreuz. Bar iz naše perspektive, verujemo da Si Đinping pokušava da se fokusira na domaće ekonomske izazove i minimizira tenzije u spoljnim diplomatskim odnosima, a takođe pokušava da dobije neki diplomatski prostor, po mom mišljenju, za ostvarivanje interesa Kine", nastavio je Bajden.
Naduvana priča o "kineskoj pretnji"
"Kvad je u američkoj indo-pacifičkoj strategiji pozicioniran kao glavni lider u regionu i predstavlja sredstvo Vašingtona da obuzda Kinu i održi američku hegemoniju", rekao je Lin Đijan, komentarišući samit.
On je dodao da "Indo-pacifička strategija" pokušava da izgradi konsenzus o isključivanju i obuzdavanju Kine naduvavanjem priče o navodnoj "kineskoj pretnji".
"SAD stalno ponavljaju da ne ciljaju Kinu, uprkos tome što je prva tema samita bila Kina, i isključivo se govorilo o nama uz izgovorene laži bez griže savesti, iako više ni američki mediji ne veruju u to", rekao je diplomata.
On je dodao da je Kina uvek smatrala da saradnja između zemalja ne bi trebalo da bude usmerena na treće strane, a kamoli da šteti interesima trećih strana.
"Svaka regionalna inicijativa treba da promoviše regionalni mir, stabilnost i prosperitet", dodao je on.
Format Kvad (kvadrilateralni bezbednosni dijalog) pokrenuo je 2007. godine japanski premijer Šinzo Abe kao neformalni konsultativni mehanizam četiri zemlje koje dele vrednosti slobodnog i otvorenog Indo-pacifičkog regiona.
Pri tome, ako su Japan i Australija saveznici Sjedinjenih Američkih Država, Indija, koja nije povezana sa Vašingtonom savezničkim odnosima, uključena je u "četvorku" uglavnom zbog sve veće uloge u Indo-pacifičkom regionu i konfrontacije sa Kinom.