Svet

Hrvatska, Nemačka i tenkovi za Ukrajinu: Ko će najviše profitirati od dogovora Zagreba i Berlina?

Prema mišljenju vojnog analitičara Andreja Mlakara, tenkovi "leopard 2a8" biće preveliki zalogaj za hrvatsku vojsku
Hrvatska, Nemačka i tenkovi za Ukrajinu: Ko će najviše profitirati od dogovora Zagreba i Berlina?Getty © Artur Widak/NurPhoto

Ministri odbrane Hrvatske i Nemačke, Ivan Anušić i Boris Pistorijus su 28. oktobra u Berlinu potpisali pismo namere o isporuci starih hrvatskih tenkova i oklopnih vozila Ukrajini u zamenu za modernije nemačke tenkove "leopard 2A8" u svrhu izjednačavanja standarda unutar NATO-a.

"Hrvatska je pokazala spremnost da Ukrajini pošalje 30 tenkova i 30 oklopnih vozila, dok u podršku Ukrajini spada i slanje municije. Nemačka će dati finansijsku podršku tom projektu", rekao je Pistorijus nakon sastanka, prenosi Hina.

Prema njegovim rečima, Hrvatska će raditi na modernizaciji svog naoružanja i za te potrebe nabaviće nemačke tenkove "leopard SA8". U saopštenju nemačkog ministarstva se navodi da će finansijska podrška Nemačke projektu slanja hrvatskih tenkova i oklopnih vozila poslužiti kao temelj za nabavku nemačkih tenkova "leopard 2a8".

"Dogovorili smo zamenu naše tehnike za zapadnu tehniku: 30 borbenih tenkova M-84 i 30 borbenih vozila pešadije M-80 biće do kraja godine upućeno u Ukrajinu. Nemačka će ovu isporuku uzeti kao avans za nabavku do 50 tenkova najnovije generacije 'leopard 2A8', a koji će početi da se izrađuju i isporučuju u Hrvatskoj", rekao je Anušić i dodao da se prve isporuke nemačkih tenkova očekuju 2026. godine.

Istovremeno, nemačka odbrambena kompanija "Rajnmetal" i hrvatska kompanija za robotiku DOK-ING potpisali su sporazum o formiranju zajedničkog preduzeća radi razvijanja suvozemnog besposadnog vozila čiji bi zadatak bio da prati tenkove na bojnom polju i preuzme zadatke kao što su čišćenje terena od mina, PVO ili izviđanje.

"Stara priča Ivana Anušića"

Prema mišljenju vojnog analitičara Andreja Mlakara, vest o hrvatskoj nabavci "leoparda" i isporuci sopstvenih tenkova Ukrajini nije nikakva novina.

"To je stara priča budući da je hrvatska još prošle godina trebala da učestvuje u remontu tenkova. Tačnije ti tenkovi (M-84) se remontuju u hrvatskom 'Đuri Đakoviću' i ovaj proces je priveden kraju, jer su ti tenkovi trebali biti isporučeni Ukrajini", izjavio je on i dodao: 

"Tada se govorilo i o kuvajtskim tenkovima, ali su zbog smrti tadašnjeg emira, njegovi naslednici zaustavili isporuku 149 tenka M-84 iz Kuvajta."

Kako navodi Mlakar, saradnja Hrvatske i Nemačke po pitanju oklopnih vozila ima dva nivoa.

"Prvi je da će 'Rajnmetal' zajedno sa hrvatskom privatnom kompanijom DOK-ING proizvoditi vozila za čišćenje mina, jer je hrvatska firma već slala uređaje za razminiranje Ukrajini i konstruisala slična vozila. Zbog toga su ih Nemci zapazili i od njih tražili da uspostave zajedničku saradnju", rekao je on.

Drugi nivo saradnje, ogleda se u "potrebi i potajnoj želji Ivana Anušića da hrvatska konačno dobije tenkove zapadne proizvodnje i kompletno se preorijentiše sa istočne tehnike, ali da zauzvrat hrvatski tenkovi završe u Ukrajini".

"Anušiću je Srbija konstantno u fokusu. On ne jača hrvatsku vojsku zbog NATO-a, već zbog Srbije. Tako se u blizini granice sa Srbijom obnavljaju kasarne i osposobljavaju mehanizovani bataljoni", kazao je Mlakar.

Problemi za Hrvatsku i Ukrajinu

Prema dostupnim podacima, Hrvatska raspolaže sa oko 75 tenkova M-84 i oko 100 BVP M-80. Prema rečima sagovornika RT Balkan, od tih 75 tenkova, većina su u verziji M-84A4 "snajper", dok je prisutna i nekolicina modifikacija T-72, kao i onih prvobitno namenjenih Kuvajtu.

Od ukupnih brojki, kao što je već pomenuto, Zagreb će isporučiti po 30 tenkova i BVP-ova, "koji im više ne trebaju jer imaju američke 'bredlije'", dok će zauzvrat dobiti 50 "leoparda 2a8".

Prema rečima našeg sagovornika, M-80 je već trebalo da se isporuči Ukrajini, ali se vozila ove vrste koje je poslala Slovenija nisu baš dobro pokazala u zoni SVO.

"Glavni problem za Hrvate je što serijska proizvodnja verzije A8 i dalje nije pokrenuta. Postoji prototip koji se šeta od sajma do sajma. Inače svaki 'leopard 2a8' po posebnoj ceni sa sajma naoružanja 'Eurosartori' košta oko 30 miliona dolara", navodi Mlakar.

Stoga će najsavremenija verzija "leoparda" biti veliki zalogaj za hrvatsku vojsku.

"'Leopard 2a8' će biti veliki zalogaj za njih zbog logistike i zbog posada koje će imati probleme jer su navikle da rade na M-84. Osim toga 50 tenkova nije dovoljno za bilo šta", ocenjuje on i dodaje:

"Drugi problem je što će pored isporuke svojih vozila morati da doplate, jer je cena jednog M-84 oko milion do milion i po dolara, dok jedan 'leopard' košta 30 miliona i to samo tenk."

Mlakar ističe i da prilikom kupovine tenkova, mora da se ima na umu nabavka rezervnih delova i municije za narednih 10 godina. Zatim simulatora, tj. trenažera, što znači da bi konačna cena mogla da izađe na oko 50 do 60 miliona po komadu.

"Hrvati kupuju tenk i rezervne delove za tenk koji nije odmakao od prototipa, tako da će proći još dosta vremena pre nego što im 'leopardi' stignu", rekao je on.

Sa druge strane, Ukrajina će, ukoliko dobije hrvatske tenkove, imati probleme drugačije prirode, koji su do izražaja došli još 2022. godine kada je Slovenija htela da isporuči svoje M-84.

"U aprilu 2022. godine u Kijev je poslat uređaj, odnosno sistem upravljanja vatrom 'omega 84', koje Hrvati i Slovenci imaju u svojim tenkovima, a razvila ga je slovenačka 'Iskra'. Međutim, ukrajinske posade imale su velikih poteškoća sa tim sistemom jer nisu bile naviknute na složene operacije i radnje koje su morale da se izvedu, da bi tenk mogao da se koristi", navodi Mlakar i dodaje:

"Inače, tenk M-84 ima oko 200 originalnih delova i unutra se potpuno razlikuje od T-72. Posade koje su radile na T-72 su morale da se navikavaju. Tačnije, vozači nisu imali problema, ali su nišandžije i komandiri zbog pomenutog uređaja itekako imali."

Prema njegovom mišljenju, isti će biti slučaj sa hrvatskim tenkovima, ali se u trenutnoj situaciji "poklonu u zube ne gleda".

image