Velike farmaceutske kompanije nervozne: Koliki će uticaj RFK imati na Trampa
Farmaceutski rukovodioci i stručnjaci za javno zdravlje strahuju da bi uticaj Roberta Kenedija Mlađeg na Donalda Trampa mogao da ima "zastrašujući" uticaj na istraživanje i nabavku vakcina u SAD.
Očekuje se da će Kenedi, etiketiran kao "antivakser", imati ogroman uticaj u Trampovoj drugoj administraciji, uključujući postavljanje onih koji su sumnjali u efikasnost vakcina protiv kovida i pokretanje sveobuhvatnog pregleda regulative.
"Moramo da imamo nekoga ko će biti utemeljen naukom i dokazima, a ne nekoga ko to odbacuje", zavapio je Džon Maraganor, bivši izvršni direktor biotehnološke kompanije "Alnilam" iz Bostona "teške" 35 milijardi dolara.
Kenedi, bivši demokrata koji je odustao od predsedničke kandidature i podržao Trampa u avgustu, rekao je da ga je novoizabrani predsednik zamolio da "očisti korupciju" u vladinim zdravstvenim agencijama, kao što su Uprava za hranu i lekove (FDA) i Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Kenedi, bratanac pokojnog predsednika Džona F. Kenedija, naveo je da je njegova ambicija da "Ameriku ponovo učini zdravom tako što će okončati epidemiju hroničnih bolesti". Takođe je rekao da će u Belu kuću postaviti monitore sa podacima u realnom vremenu o gojaznosti i stopama depresije u SAD.
Zdravstveni zvaničnici koji sarađuju sa velikim farmaceutskim kućama, ipak, lamentiraju da bi njegov uticaj na zdravstvenu politiku "bio užasan na mnogo nivoa".
Keli Mur, direktorka grupe koja se zalaže za vakcinaciju "Imjunajz" rekla je da je "brine" RFK-ov uticaj na vakcinaciju, odnosno da bi "bilo kakve promene u politici koje omogućavaju ljudima da imaju pristupačan pristup vakcinama bile bi loše".
Profesor sa Stanforda Džej Batačarja, čije se ime pominje za novog šefa FDA, CDC i drugih zdravstvenih agencija, rekao je za "Fajnenšel tajms" da je otvoren za službu pod Trampom, verovatno kao šef Nacionalnog instituta za zdravlje, ali ga za sada nije kontaktirao prelazni tim novoizabranog predsednika.
"Mislim da je prevelika koncentracija moći u rukama premalo ljudi: ne bi trebalo da postoji drugi Toni Fauči, trebalo bi da postoje ograničenja mandata za direktore instituta", rekao je on, misleći na "kovid cara" SAD.
Kenedi je ranije optužio Faučija da je organizovao "istorijski državni udar protiv zapadne demokratije".
Još nije jasno da li će Tramp imenovati Kenedija na zvaničnu ulogu u svojoj administraciji, za šta bi mogla biti potrebna saglasnost Senata.
Kenedijeve pristalice pozdravile su mogućnost da bi on mogao da utiče na novu administraciju — čak i na račun velikih farmaceutskih kompanija.
"Ono što predsednik Tramp i Bobi Kenedi opisuju je zlatno doba američke medicine, gde ćemo konačno preokrenuti epidemiju hroničnih bolesti koja je bila pošast zemlje i koja će bankrotirati našu zemlju", rekla je Keli Mins, preduzetnica u zdravstvu i influenserka.
"Ne postoji nijedan entitet u američkom zdravstvu koji se pita zašto svaka stopa svake hronične bolesti raste", rekla je ona.
Mins je odbila da komentariše da li su joj ponudili formalnu ulogu u administraciji, ali je rekao da se moli za "prave reforme imenovanja".
"U igri su bilioni dolara i nije konspirativno sugerisati da postoje velike sile na delu koje rade protiv Bobijevog plana koji je izneo tokom kampanje", rekla je ona.
Kenedi je u avgustu u razgovoru sa Takerom Karlsonom optužio velike farmaceutske kompanije i proizvođače lekova da im odgovara da deca budu bolesna. "U našem društvu danas nema ničeg isplativijeg od bolesnog deteta", rekao je on.
Kenedi je u sredu rekao za "En-Bi-Si njuz" da "neće nikome oduzeti vakcine".
Takođe je nedavno na "Foks njuzu" kritikovao "Novo Nordisk", proizvođača lekova za mršavljenje "ozempic", rekavši da kompanija "računa da će ga prodati Amerikancima jer smo tako glupi i toliko zavisni od lekova".