Svet

Veliki brat među rafovima: Krađe u prodavnicama u SAD ne prestaju uprkos sofisticiranom nadzoru

Lanci koriste prikrivenu tehnologiju u borbi protiv krađe u maloprodaji sa različitim rezultatima
Veliki brat među rafovima: Krađe u prodavnicama u SAD ne prestaju uprkos sofisticiranom nadzoruGetty © Hill Street Studios

Kamere za telo na čuvarima koji pozdravljaju kupce u "Ti Džej Maksu". U "Volmartu", iznad rafova sa pivom vise monitori za nadzor. U drogerijama, pasta za zube zaključana je iza pleksiglasa.

Sve ovo je deo američkog maloprodajnog pejzaža pošto su se troškovi krađe u prodavnicama popeli na desetine milijardi dolara godišnje. Ali čak i dok trgovci na malo usvajaju visokotehnološke tehnike nadzora u pokušaju da pobede u ratu protiv krađe u prodavnicama, novi dokazi pokazuju da gube.

Krađa je dovela do složenog skupa problema za američke trgovce na malo: proizvodi koji nestaju smanjili su prihode i dodali režijske troškove za osiguranje i dodatne mere bezbednosti. Istraživanje industrije iz 2023. pokazalo je da spoljna krađa čini 36 odsto, ili 40 milijardi dolara, gubitka zaliha.

Frustracija zbog "zaključavanja" robe takođe dovodi do toga da kupci beže iz prodavnica: skoro petina kupaca prodavnica gde se roba drži van domašaja lopova, ali i mušterija, odlučuje se za kupovinu preko interneta, pokazuju podaci "Numeratora", firme za istraživanje tržišta.

Najviše se kradu stvari koje je lako staviti u džep i koje je moguće preprodati: kozmetika, dezodoransi, alat.

Kompanija "Target" ranije ove godine je saopštila da su troškovi od krađa porasli za više od 500 miliona dolara u 2023. u poređenju sa 2022.

Prodavci su odgovorili novim načinima da spreče krađu u prodavnicama. Mnogi zavise od elektronskog nadzora.

Sigurnosne kamere su sada opremljene kompjuterskim vidom, koji može da "uhvati" znakove kao što su sumnjiv hod ili pomeranje polica, tvrdi istraživačka kompanija "Korsajt".

Samouslužne kase su takođe "unapređene" softverom koji prepoznaje ako je kupac zamenio cene na robi, odnosno ako je na skuplju stavio cenu jeftinije. Tu su i kamere za prepoznavanje lica i identifikovanje onih koji već imaju "kriminalnu istoriju krađe".

Ova tehnologija je izazvala otpor. Trećina američkih potrošača koje je anketirao "Korsajt" rekla je da će ređe kupovati ili izbegavati kupovinu u prodavnici čije su kamere opremljene softverom za prepoznavanje lica.

Uprkos svemu, broj krađa raste. 

Izveštaj Saveta za krivično pravosuđe objavljen u sredu ukazuje da ove godine prijavljeno više krađa u prodavnicama u odnosu na prošlu godinu. Tri najveća grada Njujorka, Los Anđelesa i Čikaga imaju više krađa u prodavnicama nego pre pandemije kovida.

image