Svet

Hoće li Britanci poništiti Šekspira?

Teatar "Gloub" menja Šekspirov tekst kako bi "razgolitili" navodni rasizam jednog od najvećih pisaca na svetu, dok su ranije Jovanku Orleanku predstavljali kao borca za "transrodne vrednosti"
Hoće li Britanci poništiti Šekspira?© Li Ying/XinHua

Potpuno ženska postavka pozorišta "Gloub" će prilagoditi scenario tragedije "Tit Andronik" stare 430 godina tako da "Šekspirov rasizam" bude očigledniji savremenoj publici tako što će originalni tekst u delovima u kojima se pominje etnička pripadnost likova biti zamenjen savremenom "rasnom retorikom" da bi se istakle "očite rasističke predrasude".

Rediteljka nove postavke najkrvavije Šekspirove tragedije Džud Kristijan rekla je za "Telegraf" da je "rasizam u predstavi maskiran Šekspirovim jezikom", te da se nada da će ova modernizacija delova koji se tiču etničke pripadnosti učiniti dijaloge "uočljivije rasističkim".

Šekspirov termin "Mavar" kojim su opisivani muslimani i ljudi sa tamnom kožom će u ovoj novoj verziji, na primer, biti zamenjen rečju "crnac".

U predstavi o rimskom generalu koji se sveti za ubistvo svoje dece, Aron je označen kao "varvarski" i "nereligiozni Mavar" "gavranove boje" odgovoran za silovanje, ubistvo i prevaru, a ostali likovi ga u toku drame neretko vređaju na rasnoj osnovi. 

Ekipa koja radi na novoj adaptaciji predstave veruje da bi Šekspirove uvrede modernoj publici mogle "promaći", te da ih treba zameniti "savremenom rasnom terminologijom".

Rediteljka Kristijan je rekla će ovaj postupak pokazati da je Rim u predstavi "anticrnačko društvo", a takođe će dati veću dubinu Aronovom liku "bez da istakne štetne rasne stereotipe". 

Kako podseća "Telegraf", promene napravljene u "Titu Androniku" dolaze nakon što je britansko pozorište "Gloub"

2020. godine za vreme protesta "Životi crnaca su važni" objavilo da namerava da postane "antirasistička organizacija".

"Obavezujemo se da ćemo se suočiti sa svojom rasističkom prošlošću i razumeti našu istorijsku pristrasnost, kao i da ćemo napraviti neophodne promene kako bismo postali antirasistička organizacija koja se zalaže za ravnopravnost. Svesni smo činjenice da biti antirasista znači preduzeti pozitivnu, svesnu i namernu akciju protiv rasizma", navodi se u saopštenju čuvenog britanskog teatra. 

"Gloub" je prethodnih godina održao i niz "antirasističkih" tribina o Šekspiru na kojima su naučnici, između ostalog, dokazivali da lik Hamleta ima rasistički odnos prema crncima, te da su Šekspirovi komadi "problematični" zbog toga što se u njima belina povezuje sa lepotom, piše britanski list.

"Gloub" je išao i dalje od toga, pa je ranije ove godine saopštio da će postaviti predstavu o francuskoj nacionalnoj heorini Jovanki Orleanki, koju je Rimokatolička crkva proglasila za sveticu, u kojoj će ona biti predstavljena ne kao žena, nego kao transrodna osoba.

U predstavi pod naslovom "Ja, Jovanka" tragična priča tinejdžerske junakinje koja se borila za slobodu Francuske i zbog toga spaljena na lomači, je zamenjena tako da se radi o osobi koja se bori za vrednosti transrodnih osoba.

image