Svet

Blog "Tajms of Izraela" oživeo ideju "lebensrauma"

U tekstu koji je ubrzo uklonjen sa sajta, navodi se da je Izraelu potreban ovaj koncept, inače, istorijski povezan sa nacističkom partijom, da bi se borio protiv projektovanog eksponencijalnog rasta stanovništva u zemlji
Blog "Tajms of Izraela" oživeo ideju "lebensrauma"Getty © Sean Gallup

U jeku masovnih i svesnih ubistava palestinskih civila u Pojasu Gaze, kao i sve glasnijih optužbi da je Izrael načinio genocid nad Palestincima, te poziva na buđenje međunarodne zajednice, blog "Tajms of Izraela", nespretno "oživljava" hitlerovski nacistički termin "lebensraum", ideologiju pod kojom je stradalo nekoliko miliona Jevreja. 

U blogu izvesnog novinara Dana Erliha, koji je brzopotezno izbrisan sa portala "Tajms of Izarela", navodi se da je Izraelu potreban "lebensraum", koncept koji je istorijski povezan sa nacističkom partijom, da bi se borio protiv projektovanog eksponencijalnog rasta stanovništva u zemlji.

U prilog tome, objavljeni su podaci da se očekuje da će populacija Izraela porasti do brojke od 11,1 milion do 2030. godine, 13,2 miliona do 2040, 15,2 miliona do 2048. godine. Zbog toga su Izraelci u "teskobi", jer, kako tvrdi autor, nedostaje im teritorija potrebna za održavanje brojne populacije Izraelaca. 

Navodeći da je ideja "lebensrauma" razlog zašto je "želja Izraela da kontroliše Zapadnu obalu tako sporno pitanje", navodi se:

"Ovim ljudima su potrebna mesta za život u državi koja ima nedovoljnu, malu teritoriju. Uporedite Izrael sa njegovim susedom Jordanom, koji ima manju populaciju, a ipak oko pet puta veću površinu. Ako Izrael želi da održi svoju prehrambenu industriju, njegova rastuća populacija će rasti". 

Između ostalog, u tekstu se pominje i Rusija kao "odličan primer stanja svetske migracije".

"Svet možda 'pršti' od osam milijardi ljudi, ali Rusiji nedostaju ljudi. Njihov broj stanovnika opada. Nacionalni natalitet stagnira. Rat je takođe otvorio odlazak Rusa. Migranti moraju da idu tamo gde ima dovoljno prostora, rastuću ekonomiju i potrebu za ljudima. Prema najpesimističnijim scenarijima, Rusija procenjuje da bi njena populacija mogla pasti za 12 miliona u narednih 15 godina. Čak i najoptimističnije prognoze govore da će stope smrtnosti i dalje premašiti natalitet 2035. godine. Dakle, Rusija može da zavisi od migranata u pokrivanju gubitaka stanovništva bez obzira koji scenario dođe u igru", navodi se između ostalog u tekstu. 

U blogu se takođe kao ideja predlaže da "Ujedinjene nacije stvore imigracione centre širom sveta u kojima bi migranti, kako ekonomski, tako i tražioci azila, bili okupljeni zajedno u privremenim skloništima dok ne budu smešteni u zemljama koje ih žele ili su im potrebni".

Iako je blog obrisan, nekoliko korisnika društvene mreže "Iks" prokomentarisalo je ovaj naslov.

"Blog koji je objavio "Tajms of Izrael" iznosi argument da je Izraelu potreban 'lebensraum'. Gde sam već čuo ove ideje? Da li je 'Tajms of Izrael' zaista objavio članak u kojem se kaže da je Izraelu potreban 'lebensraum'. Ako vam ta nemačka reč ništa ne znači, pogledajte bolje. Istorija se ponekad rimuje na užasne načine", napisali su korisnici "Iksa".

Ovaj tekst je objavljen dan pre nego što je, Amnesti internešnel optužio Izrael za genocid nad Palestincima, navodeći da je izraelska vojska počinila ratne zločine, dok izraelski zvaničnici ovo oštro negiraju. 

Negirajući namerna ubistva civila, izraelski premijer Benjamin Netanjahu se pravdao da njegova zemlja nema planove za dugoročnu okupaciju Gaze i da ne želi da raseljava tamošnje civile, već da se bori protiv Hamasa. 

"Lebensraum" se definiše kao „teritorija za koju nacisti veruju da je neophodna za nacionalnu egzistenciju ili ekonomsku samodovoljnost". Termin se takođe može definisati kao "prostor potreban za život i rast". Ideja o 'lebensraumu' bila je ključna za stvaranje nacističkog pogleda na svet u vezi sa vojnim osvajanjima i rasnom politikom.

Termin je 1901. skovao nemački geograf Fridrih Racel, a nemačka omladina ga je kasnije učila kao nacističku propagandu. Lebensraum je počeo kao izolacionistički koncept, pri čemu su Racel i drugi verovali da zemlja mora da bude "samodovoljna u smislu resursa i teritorije da bi se zaštitila od spoljnih pretnji".

image