Svet

Belgijski kralj i zakon iz 1944: Kako očuvati sankcije Rusiji

Produženje sankcija Rusiji zahteva saglasnost svih 27 članica EU, a mađarski premijer je već stavio do znanja da bi on mogao da bude taj koji će tu odluku da blokira
Belgijski kralj i zakon iz 1944: Kako očuvati sankcije RusijiGetty © Olivier Polet / Contributor

Pošto je Orban u decembru prošle godine poručio liderima preostalih 26 članica EU da bi mogao da im pomrsi konce i blokira produženje sankcija protiv Rusije, što zahteva jednoglasno odobrenje, Evropa se našla u panici. Ako ispuni svoje pretnje san o poraženoj Rusiji pada u vodu - sankcije ističu 31. januara. Zato razmišljaju da angažuju belgijskog kralja i potegnu zakon star 81 godinu. Za sada najpre pokušavaju da ubede Orbana da popusti.

Međutim, mađarski premijer uporno ostaje pri svom stavu. Poslednji put je rekao da čeka da Donald Tramp položi zakletvu 20. januara i da će, ako novi američki predsednik ublaži sankcije Moskvi, insistirati da EU sledi isti primer.

"Sada dolazi do značajne promene u američkoj administraciji… pre nego što odlučimo da produžimo režim sankcija za još šest meseci, trebalo bi da se održi smislen razgovor. Želimo da sačekamo i vidimo kako nova američka administracija gleda na budućnost sankcija", kazao je u Orbanovom tonu i mađarski ministar za evropska pitanja Janoš Boka.

Iako zvaničnici EU tvrde da im je primarni cilj ubeđivanje Orbana da održi sankcije na snazi, paralelno razrađuju plan za očuvanje bar dela sankcija. A pod "delom" podrazumevaju zamrznuta ruska državna sredstva u vrednosti od oko 190 milijardi evra, koja se nalaze u međunarodnoj centralnoj depozitnoj instituciji "Euroklir", čije je sedište u Briselu.

Naime, EU je prihodima od ovih sredstava planirala da otplati Ukrajinski kredit od 50 milijardi dolara. Ako bi sankcije bile ukinute, od ovaj plan bi propao. Neimenovani zvaničnik "Fajnenšel tajmsa", upozorio je da bi "novac mogao biti u Rusiji već sledećeg dana", jer finansijski posrednici ne bi imali pravni osnov da ga i dalje drže zamrznutim. Takođe bi prestale da važe trgovinske restrikcije, sektorske sankcije i zabrana uvoza ruske nafte.

"Veoma sam zabrinut zbog ovoga, i drugi bi takođe trebalo da budu. Postoji velika verovatnoća da se Orban neće povući", izjavio je visoki diplomata EU koji redovno razgovara sa mađarskim zvaničnicima.

A kako su ruska sredstva na belgijskog adresi, jedna od opcija je korišćenje ratnog dekreta iz 1944. godine, koji daje ovlašćenja belgijskom kralju Filipu da blokira transfer sredstava iz zemlje. Da li se o ovom scenariju razgovaralo sa krunom, kraljevska palata nije želela da otkrije. Samo je kratko prokomentarisala da odgovornost za takav dekret pripada vladi, iako bi kralj morao da ga potpiše. Bez komentara je i "Euroklir". 

Kako piše ovaj britanski list, Belgija dugo okleva da preduzme nacionalne mere u vezi sa ruskim zamrznutim sredstvima, jer se plaši pravnih posledica i mogućih tužbi iz Rusije. Jedan belgijski zvaničnik upozorio je da bi korišćenje vanrednih ovlašćenja prekršilo bilateralni sporazum o investicijama između Belgije i Rusije.

"Ako Orban ne popusti, jedino rešenje je nacionalno", rekao je visoki zvaničnik Evropske komisije uključen u pripreme.

Neke države članice su predložile čak i ukidanje prava glasa Mađarskoj kako bi se obezbedile produženje sankcija, ali izvor "Fajnenšel tajmsa", procenjuje da ovaj radikalan potez ipak ne bi dobio jednoglasnu podršku.

Za opstanak sankcija pobrinula se odlazeća Bajdenova administracija. Kako bi otežala Trampu eventualni pokušaj ukidanja stavila je ponovo oko 100 kompanija iz finansijskog, energetskog i odbrambenog sektora na sankcionu listu koja uključuje Kongres. A to znači da je za bilo kakve promene potrebno odobrenje ovog zakonodavnog tela.

image