Svet

Evropa na ivici živaca: Starmer najavio slanje trupa u Ukrajinu kao "garanciju bezbednosti"

Britanski premijer Kir Starmer je poručio da je ovakva kriza "trenutak koji se dešava jednom u generaciji" i ocenio da je reč o "egzistencijalnom pitanju za Evropu"
Evropa na ivici živaca: Starmer najavio slanje trupa u Ukrajinu kao "garanciju bezbednosti"Getty © James Manning/PA Images

Britanski premijer Kir Starmer izrazio je spremnost da britanske trupe pošalje u Ukrajinu ukoliko se postigne dogovor o okončanju sukoba sa Rusijom, preneli su danas britanski mediji.

Starmer je to izjavio uoči održavanja današnjeg hitnog samita sa evropskim liderima u Parizu, organizovanog s ciljem da se osmisli strategija kojom bi se pariralo nastojanjima predsednika SAD Donalda Trampa da postigne dogovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i najavama da će smanjiti američka izdvajanja za evropski sistem odbrane.

U izjavi za "Telegraf" Starmer je poručio da je ovakva kriza "trenutak koji se dešava jednom u generaciji" i ocenio da je reč o "egzistencijalnom pitanju za Evropu".

Nakon Starmerove izjave i poslanik demohrišćana u nemačkom Bundestagu Jirgen Hart je rekao da će i Nemačka verovatno biti deo takvog plana.

"Ne želimo da ulazimo u taj rat. Za mirovnu misiju u Ukrajini koja će osigurati da prekid vatre i mir opstanu postoji jasno utemeljenje u međunarodnom pravu. Ne mogu da zamislim da Nemačka ne bude deo tog koncepta", izjavio je Hart za Bi-Bi-Si.

Oglasila se i švedska ministarka spoljnih poslova Marija Malmer Stenergard rekavši da Švedska ne isključuje slanje trupa u Ukrajinu u okviru "nekakve posleratne mirovne misije", preneo je danas švedski javni servis.

"Najpre moramo pregovarati o pravednom i održivom miru u okviru međunarodnog prava", rekla je Stenergardova.

Britanski premijer Kir Starmer izrazio je danas spremnost da britanske trupe pošalje u Ukrajinu ukoliko se postigne dogovor o okončanju rata sa Rusijom, preneli su ranije danas britanski mediji.

On je priznao da to moglo dovesti britanske snage "u opasnost" ako Vladimir Putin pokrene novi napad, preneo je londonski Gardijan.

Vladimir Zelenski je izjavio u januaru da je Kijevu potrebno "najmanje" 200.000 evropskih vojnika kao mirovnih snaga da bi sproveo bilo koji potencijalni sporazum sa Rusijom. Međutim, analitičari koje je nedavno citirao "Njujork tajms" smatraju da je taj broj nedostižan, napominjući da bi raspoređivanje čak 40.000 vojnika bilo izazovno.

Trampova administracija je u više navrata signalizirala svoju nameru da minimizira učešće SAD u sukobu u Ukrajini kada se postigne potencijalno primirje. Umesto toga pokušaće da prebaci finansijski i logistički teret podrške Kijevu na Evropu.

"Da bude jasno, kao deo bilo kakve bezbednosne garancije, američke trupe neće biti raspoređene u Ukrajini", rekao je američki ministar odbrane Pit Hegset.

Ambasador Moskve pri UN Vasilij Nebenzja naglasio je prošle nedelje da nijedna mirovna snaga ne može legalno delovati bez mandata Saveta bezbednosti UN. Visoki ruski diplomata Rodion Mirošnik ranije je upozorio da je "svaki kontingent koji ulazi na teritoriju Ukrajine bez saglasnosti i dozvole Rusije vojni cilj, sa sasvim razumljivim posledicama".

image