Vrhovni sud SAD odlučio da pandemijska ograničenja na granicama ostanu na snazi
Vrhovni sud SAD u utorak je privremeno ostavio na snazi meru koju je u vreme pandemije aktivirao Donald Tramp, koja dozvoljava američkim zvaničnicima da po hitnom postupku proteraju migrante zadržane na granici između SAD i Meksika, prenosi Rojters.
Devetnaest saveznih država tvrdi da bi ukidanje ove mere moglo dovesti do povećanja već rekordnog broja slučajeva prelazaka granice i opterećivanja resursa država u koje dolaze migranti. Sud tvrdi da će ponovo razmatrati ovo pitanje na sednici u februaru.
Predsednik Džo Bajden rekao je da američka vlada mora da sprovodi naredbu dok se stvar ne reši.
Meksičko ministarstvo spoljnih poslova nije odmah komentarisalo odluku suda.
Grupa za pomoć Međunarodnog komiteta spasa navela je u saopštenju da je ova pandemijska mera korišćena da opravda skoro 2,5 miliona slučajeva proterivanja od marta 2020. godine, dodajući da je američka granična politika učinila migracione rute znatno opasnijim.
Meru, koja je 1. jula 1944, u vreme vladavine Frenklina Ruzvelta, postala zakon aktivirao je američki Centar za kontrolu zaraznih bolesti (CDC) u martu 2020. kada je počela pandemija kovida.
Bajdenova administracija je pokušala da ukine ovu uredbu nakon što su američke zdravstvene vlasti u aprilu saopštile da ona više nije potrebna radi sprečavanja širenja kovida. Međutim, ukidanje je blokirao savezni sudija u Luizijani, koga je imenovao Tramp.
Grupa migranata - tražilaca azila, koju predstavlja Američka unija za građanske slobode, tužila je američku vladu zbog ove mere, tvrdeći da ih je proterivanje u Meksiko izložilo ozbiljnim opasnostima, poput kidnapovanja ili napada.
Nezadovoljna odlukom nižeg suda, grupa republikanskih državnih tužilaca pokušala je da odbrani ovu pandemijsku meru na sudu. "Razočaravajuće je što je Bajdenova administracija spremna da žrtvuje bezbednost američkih porodica u političke svrhe", rekao je tužilac iz Arizone iz redova republikanaca Mark Brnovič.