
Da li će "Lokidov" F-35 postati žrtva Donalda Trampa?

Velike američke odbrambene grupe decenijama se oslanjaju prodaju svog oružja saveznicima. Međutim, neizvesnost oko posvećenosti Donalda Tramoa NATO savezu, navela je nekoliko zemalja da dovedu u pitanje svoje oslanjanje na američko naoružanje – što je izazvalo rastuću uzbunu među nekim rukovodiocima industrije.
"Zabrinut sam da bi čista politika mogla da našteti našim izgledima", rekao je "Fajnenšel tajmsu", neimenovani izvršni direktor vodeće američke kompanije.
Zabrinutost je skrenula pažnju javnosti na F-35, najskuplji američki odbrambeni program i najveći pojedinačni generator prihoda za odbrambenu grupu "Lokid Martin". Iako je stelt lovac okosnica modernih zapadnih vazduhoplovnih snaga, neki su zabrinuti da li bi SAD mogle da ukinu program.

Sam Tramp je prošle nedelje dodatno rasplamsao tenzije, kada je predložio da se u budućnosti prodaju "svedeniji" avioni američkim saveznicima jer "jednog dana možda neće biti naši saveznici". Predsednik je aludirao na novu generaciju naprednih lovaca, poznatih kao F-47, koji još nisu krenuli u proizvodnju.
Iako je Pentagon odbacio mogućnost ukidanja programa F-35, neke vlade su počele da preispituju svoje opcije – pre svih Kanada i Portugal, a u igri su panevropski "jurofajter tajfun", francuski "rafal" ali i švedski "gripen".
Još jedna ranjivost F-35 leži u oslanjanju na SAD za obradu podataka misija.
"Postoji zavisnost od datoteka sa podacima misije za mnoge klijente F-35", rekao je Džastin Bronk, stručnjak za vazduhoplovstvo na institutu RUSI.