
Raskolnici se ne zaustavljaju: Pristalice PCU zauzele dva hrama kanonske crkve, Rusija reagovala

Raskolnici Pravoslavne crkve Ukrajine (PCU) zauzeli su danas i drugu crkvu Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC) u Beloj Crkvi u Kijevskoj oblasti, ovoga puta crkvu Blažene Ksenije Petrogradske, javlja lokalni TV kanal "Prvi Kazak".
Prethodno su pristalice PCU zauzele hram Rođenja Hristovog kanonske UPC u Beloj Crkvi u Kijevskoj oblasti.
"Drugi hram UPC je zaplenjen u Beloj Crkvi... Raskolnici su od pravoslavnih hrišćana oduzeli hram UPC Blažene Ksenije Petrogradske", navodi se u poruci.
Ranije danas, advokat Nikita Čekman, koji zastupa interese kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), izvestio je da je veliki broj policajaca, zajedno sa predstavnicima rezervnog sastava, stigao na teritoriju Kijevsko-pečerske lavre.

"Hitno! Počelo je zauzimanje Bliskih pećina Kijevsko-pečerske lavre... Pripadnici organa reda su već ušli u zatvorene prostorije koje vode ka Bliskim pećinama. Primećen je i saradnik rezervata sa brusilicom. Molimo se za našu lavru i za bratiju svetog manastira", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je predstavnik rezervata sa kijevskim policajcima upao u prostoriju koja vodi ka pećinama lavre, gde se čuvaju mošti svetitelja.
Kako su kasnije dodali iz Saveza, Komisija je ušla i u Daleke pećine lavre.
Rusija zahteva reakciju UN
Rusija je uputila zahtev generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu da preduzme mere nakon što su pristalice raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine zauzele dva hrama u mestu Bela Crkva u Kijevskoj oblasti.
"Predstavnici ukrajinskih vlasti su bez odluke suda primenili fizičku silu i upali na teritoriju tih hramova. Oni su protivzakonito odneli svete relikvije i mošti svetaca. Pravoslavne relikvije su objekti kulturnog nasleđa pod pokroviteljstvom Uneska. Predlažemo da se usvoji rezolucija sa molbom da ukrajinske vlasti pomiluju sveštenike iz ukrajinske pravoslavne zajednice i da se zabrani otimanje imovine kanonske crkve", navodi se u zahtevu koji je Guterešu uputio zamenik predsednika ruskog odeljenja Međunarodnog komiteta za zaštitu ljudskih prava Ivan Meljnikov.
Takođe je rekao i da su takve situacije apsolutno neprihvatljive i da svi pokušaji Kijeva da zauzmu kulturne objekte iziskuju kategoričku osudu. Podsetimo, raskolnici su prvo zauzeli crkvu Rođenja Hristovog, a zatim i crkvu Sv. Ksenije Peterburške Ukrajinske pravoslavne crkve.
Ovim povodom oglasio se i Savez pravoslavnih novinara, poručivši da je sa blagoslovom Njegovog Blaženstva Mitropolita Onufrija, bratija Kijevsko-Pečerske lavre jednoglasno je odbila da učestvuje u radu komisije Ministarstva kulture Ukrajine, koja je trebalo da se bavi "inventarizacijom moštiju" u Lavri.
Ministarstvo kulture Ukrajine stvorilo je komisiju, koja će "proveriti ostatke" svetitelja koji počivaju u Bliskim i Dalekim pećinama Kijevsko-Pečerske lavre.
Njeni članovi moraju da "procene istorijsku i naučnu vrednost moštiju Prepodobnih pećina" i da sačine spiskove predmeta koji potpadaju pod definiciju kulturnih vrednosti.
Ukrajinske vlasti organizovale su najveći talas progona UPC u savremenoj istoriji zemlje. Pozivajući se na njenu povezanost sa Rusijom, lokalne vlasti u različitim delovima Ukrajine odlučile su da zabrane delovanje UPC.
Vlasti su uvele sankcije nekim predstavnicima sveštenstva UPC.