Svet

Arheolozi otkrili oltar za "žrtvovanje dece" u džungli centralne Amerike

Posmrtni ostaci pronađeni su u Tikalu, nekadašnjoj prestonici Maja, pored svetilišta predasstečke kulkture Teotihuakan iz Meksika
Arheolozi otkrili oltar za "žrtvovanje dece" u džungli centralne Amerike© Edwin Remsberg/VWPics/Universal Images Group

Arheolozi iz Gvatemale pronašli su u ruševinama majanske civilizacije oltar kulture iz centralnog Meksika, sa posmrtnim ostacima nekoliko žrtvovane dece.

Svetilište pripada Teotihuakancima, koji su živeli pre Asteka na prostoru današnjeg Siudad Meksika, a nađeno je u južnom delu Tikala, prestonice Maja koju je progutala džungla pre dolaska Evropljana.

"Teotihuakanci su bili trgovci koji su putovali širom zemlje. Njihove stambene zgrade imale su oltare u centralnom dvorištu, u upravo to smo našli, sa svetilištem boginji oluje", šef ekspedicija Lorena Paiz izjavila je za AP.

"Ostaci tri deteta ne starija od četiri godine pronađena su sa tri strane oltara", dodala je Paiz.

Arheolozi veruju da je svetilište bilo u funkciji prinošenja ljudskih žrtava, po čemu su bili poznati Asteci, ali izgleda i njihove preteče.

Tikal se nalazi na severu Gvatemale, blizu granice sa Meksikom. Svoj vrhunac je doživeo kao prestonica majanske civilizacije u prvom milenijumu posle Hrista, ali je napušten iz još uvek nepoznatih razloga u 10. veku. Astečka imperija je dostigla vrhunac 400 godina kasnije. 

Pronalazak dokazuje sociopolitičke i kulturne veze između Tikala i Teotihuakana između 300. i 500. godine, rekao je Edvin Roman, šef arheološkog projekta Južni Tikal. Dodao je da to pokazuje da je Tikal bio kosmopolitski centar tog vremena i mesto kulturne razmene raznih civilizacija američkog kontinenta.

"Prinošenje ljudskih žrtava postojalo je u obe kulture. Nije to bilo pitanje nasilja, nego njihov način uspostavljanja veze sa nebom", izjavila je arheolog Marija Belen Mendez za AP.

Sam oltar se prostire dva metra u dužinu od severa na jug i metar u širinu od istoka do zapada.

"Ovo je nešto jedinstveno u Gvatemali, ništa slično nismo našli ranije", kaže Paiz. Njena ekipa je godinu i po radila na iskopavanju oltara i obližnje zgrade pre nego što su objavili rezultate u časopisu "Antikviti".

image