Svet

Velika Britanija i Japan potpisuju odbrambeni sporazum

Iako stručnjaci upozoravaju na haos u britanskoj vojsci, iz Dauning strita stižu poruke o jačanju angažmana u azijsko-pacifičkom regionu
Velika Britanija i Japan potpisuju odbrambeni sporazumwww.globallookpress.com © Stefan Rousseau/Pool photo via AP

Britanski premijer Riši Sunak i njegov japanski kolega Fumio Kišida, potpisaće odbrambeni sporazum, koji će omogućiti Velikoj Britaniji i Japanu recipročnu razmenu vojnika.

Ovo je deo nastojanja Velike Britanije da ojača angažman u azijsko-pacifičkom regionu kako bi se suprotstavila uticaju Kine, piše "Fajnenšel tajms". 

Iz Dauning strita su poručili da će, prema sporazumu, obe zemlje izvesti "složenije vojne vežbe i raspoređivanje". Sunak je uoči sastanka izjavio da dve zemlje ubrzavaju, grade i produbljuju veze, dodajući da imaju zajednički pogled na svet i razumevanje globalnih pretnji.

Prošlog meseca, Velika Britanija, Japan i Italija pokrenule su Globalni borbeni vazdušni program sa ciljem da se razvije lovačka letelica nove generacije do 2035. godine. Britanska vlada je saopštila da će se program nadovezati na postojeće odbrambene odnose i ubrzati "napredne vojne sposobnosti" tri zemlje.

Vojno zbližavanje sa Japanom je nerealno

Iako sve vrvi od zvučnih formulacija, čuveni novinar Maks Hejstings u autorskom tekstu za "Tajm" otkriva da je indo-pacifički zaokret (vojno zbližavanje sa Japanom), koji je proglasila britanska vlada - nerealan. 

On upozorava da su britanske oružane snage osakaćene, broj vojnika opada, smanjuju se i količine oružja zbog slanja pomoći Ukrajini, finansije su nategnute, a nema glasova koji se zalažu za ulaganje u odbranu. 

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova izjavio je da azijsko-pacifički region nije "šahovska tabla za geopolitička nadmetanja" i kritikovao je sporazum jer nastavlja staru politiku blokovskog suprotstavljanja.

Poseta Londonu samo je deo turneje japanskog premijera, koja obuhvata i Pariz, Otavu i Vašington, kako bi ojačao vojne i ekonomske veze s bliskim partnerima.

Susreti s liderima zemalja članica G7 dolaze neposredno pošto je Japan u decembru usvojio novu strategiju odbrane, koja predviđa drastično povećanje budžeta za vojsku kao odgovor na navodne "bezbednosne pretnje Kine i Severne Koreje u sve nestabilnijem regionu Indopacifika".

Konzervativci na oprezu

Sunak i Kišida će razgovarati i o predsedavanju Japana G7 i o tome kako da se pojača podrška Ukrajini.

Jedna od tema biće i nastojanje Britanije da se pridruži Sveobuhvatnom i progresivnom sporazumu o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP), bloku slobodne trgovine koji uključuje Japan, Kanadu, Meksiko i Čile, uprkos rezervisanosti nekih konzervativnih poslanika.

Velika Britanija se nada da će postati članica bloka ove godine, ali Džordž Justis, bivši britanski sekretar za životnu sredinu, upozorio je da se ne žuri sa pridruživanjem, tvrdeći da bi to moglo da suoči Britaniju sa pravnim izazovima koji bi mogli da potkopaju njen poljoprivredni sektor i ekološku politiku, piše britanski list. 

Justis, koji je podržao Bregzit, prošle godine je kritikovao trgovinski sporazum Britanije sa Australijom kao "ne baš dobar dogovor za UK". On se plaši da bi članstvo u CPTPP moglo da dovede do toga da Kanada, na primer, ospori britansku zabranu govedine tretirane hormonima.

image