Japan ima novi petogodišnji plan odbrane: Kao pion SAD može da postane "Ukrajina Azije"
Premijer Japana, Fumio Kišida, ocenio je danas da se ta zemlja suočava sa najtežim bezbednosnim okruženjem u regionu od kraja Drugog svetskog rata, te obećao da će ubrzati vojno jačanje Tokija na osnovu novousvojene bezbednosne strategije za narednih pet godina.
Japan planira da u tom periodu gotovo udvostruči budžet za odbranu na 332 milijarde dolara, kao i da poboljša sajber prostor i obaveštajne sposobnosti, prenosi AP.
Kišida je rekao da novousvojena bezbednosna strategija predstavlja "drastičan zaokret" japanske bezbednosne politike, ali da i dalje ostaje unutar ograničenja pacifističkog Ustava i međunarodnog prava.
Kišidina vlada u decembru je usvojila ključne bezbednosne i odbrambene reforme, uključujući sposobnost protivudara koja čini raskid sa posleratnim principom isključive samoodbrane zemlje.
Tokio kaže da je trenutno raspoređivanje raketnih presretača nedovoljno da se odbrani od brzog napretka naoružanja u Kini i Severnoj Koreji.
U govoru na otvaranju ovogodišnjeg parlamentarnog zasedanja, japanski premijer je istakao da bi aktivna diplomatija trebalo da bude prioritet, ali da je potrebna "odbrambena moć da to podrži“.
"Jasno stavljam do znanja da neće biti ni najmanje promene u odnosu na japanske nenuklearne i samoodbrambene principe i naše korake kao zemlje koja voli mir", rekao je premijer Japana.
Ovog meseca Kišida je krenuo u obilazak pet zemalja, uključujući Vašington, kako bi objasnio novi odbrambeni plan Japana i dalje razvijao odbrambene veze sa svojim saveznikom Sjedinjenim Državama.
Kritičari planirane militarizacije zemlje izlazećeg sunca smatraju da Japan rizikuje da postane "Ukrajina Azije" u slučaju da nastavi da se vodi strategijom SAD.
"Japan je taj koji gura region u opasnost pomno se vodeći američkom strategijom. Potezi Tokija zavređuju veliku budnost. Ako nastavi da se ponaša kao pijun SAD u azijsko-pacifičkom regionu, mora da povede računa da i sam ne postane njihova žrtva ili čak "Ukrajina istočne Azije", navodi se u tekstu "Global tajmsa".
Konkretno, Kišidine reči upozorenja su usmerene na Kinu. On pokušava da ubedi druge zapadne zemlje da je Kina sledeći "najveći izazov" sa kojim Zapad mora zajednički da se nosi.
Uz to, Kišida je rekao da će se pozabaviti brzim opadanjem stope rađanja u Japanu, kako bi zemlja mogla da održi nacionalnu snagu. U tu svrhu do kraja juna će kreirati plan, kako je rekao, povećanja finansijske podrške porodicama sa decom.
Dok se tri četvrtine godišnjeg povećanja budžeta za odbranu može dobiti kroz potrošnju i fiskalne reforme, ostatak treba da dođe od mogućeg povećanja poreza, a Kišida se zbog toga već suočio sa sve većim kritikama opozicionih poslanika, pa čak i njegove vladajuće stranke, prenosi američka agencija.
Stanovništvo Japana sa više od 125 miliona, opada već 14 godina i predviđa se da će pasti na 86,7 miliona do 2060. godine.