Teheran poručio SAD da je lopta na njihovom terenu, priprema se zakon o Ormuzu

Govoreći o blokadi iranskih luka, Donald Tramp je izjavio da je američka mornarica bila "kao pirati"

Stejt department pokušava da stvori novu koaliciju koja bi doprinela otvaranju Ormuskog moreuza, izveštavaju američki mediji, dok je predsednik SAD Donald Tramp u izjavi novinarima priznao da se američka mornarica prilikom blokade iranskih luka ponašala kao pirati.

Piraterija u regionu je, međutim, postala stvaran problem i bez američke mornarice. Jemenska obalska straža saopštila je danas da je tanker za naftu M/T EUREKA otet kod obale provincije Šabva. U saopštenju se navodi da su tanker oteli "neidentifikovani naoružani ljudi koji su se ukrcali na brod, preuzeli kontrolu i usmerili ga ka Adenskom zalivu u pravcu somalijskih voda".

Da rat protiv Irana nema jedinstvenu podršku ni u samoj Americi, pokazuje nova anketa "Vašington posta", Ej-Bi-Sija i Ipsosa, prema kojoj 61 odsto ispitanika smatra da je Trampova upotreba vojne sile protiv Irana bila pogrešna.

Ujedinjene nacije se sve više bave pitanjem kako održati krhki prekid vatre. Kineski ambasador pri UN Fu Cong poručio je da je od ključne važnosti da primirje u američko-izraelskom ratu protiv Irana ostane na snazi.

On je dodao da će pitanje Ormuskog moreuza biti visoko na dnevnom redu ukoliko i dalje bude zatvoren kada Tramp bude u poseti Kini.

Istovremeno, tenzije ne jenjavaju ni u Libanu. Predsednik parlamenta Nabih Beri optužio je Izrael da prekid vatre koristi kao prostor za eskalaciju agresije. Prema izveštajima libanske Nacionalne novinske agencije, najmanje 16 ljudi ubijeno je u izraelskim napadima na jug Libana u petak. Prethodnog dana poginulo je više od 30 osoba.

2. maj 2026 • 20:53

Iran priprema zakon o plovidbi kroz Ormuz, zabrana za Izrael u svakom trenutku

Zamenik predsednika iranskog parlamenta Hamidreza Hadžibabaei saopštio je danas da je pripremljen nacrt zakona o upravljanju Ormuskim moreuzom, kojim se predviđa zabrana prolaska izraelskih brodova i dodatna ograničenja za plovila iz, kako je navedeno, neprijateljskih država.

Prema njegovim rečima, nacrt zakona predviđa da se izraelskim brodovima zabrani prolazak kroz moreuz u svakom trenutku, dok bi brodovima zemalja koje se smatraju neprijateljskim bio onemogućen prolaz ukoliko ne plate ratnu odštetu.

Istovremeno, drugim plovilima bio bi dozvoljen prolazak samo uz prethodno odobrenje i dozvolu Irana, rekao je Hadžibabaei, prenela je Al Džazira.

Zamenik predsednika parlamenta naveo je da će zakon biti usklađen sa međunarodnim pravom i pravima susednih zemalja, ali da se režim plovidbe kroz moreuz neće vratiti na stanje pre rata.

Garibabadi: Dostavili smo predlog, lopta je sada u američkom dvorištu

 Iran je obavio svoju ulogu u pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama, a lopta je sada u američkom dvorištu, izjavio je danas zamanik iranskog ministra spoljnih poslova Kazem Garibabadi.

"Iran je predstavio svoj plan Pakistanu kao posredniku sa ciljem trajnog okončanja nametnutog rata, a sada je lopta na američkom terenu da izabere put diplomatije ili da nastavi konfrontacioni pristup", rekao je Garibabadi, ističući da je Iran oduvek verovao u diplomatiju zasnovanu na interesima za rešavanje postojećih problema, prenosi Al Džazira.

On je dodao da je Iran spreman za obe opcije, kao i da će "zadržati pesimizam i nepoverenje prema SAD, i svoju iskrenost na putu do diplomatije".

Sančez optužio Netanjahua za otmicu Španca sa flotile, zahteva hitno oslobađanje

Španski premijer Pedro Sančez optužio je danas izraelskog premijera Benjamina Netanjahua za "otmicu" španskog državljanina palestinskog porekla nakon što je izraelska vojska presrela Globalnu flotilu Sumud na putu ka Pojasu Gaze u međunarodnim vodama.

Sančez je, obraćajući se pristalicama na predizbornom skupu u mestu Kartama kod Malage, u okviru kampanje u španskoj autonomnoj zajednici Andaluziji, zatražio hitno oslobađanje državljanina Saifa Abu Kaška.

"Sada kada je Netanjahu oteo strane državljane, među njima i jednog Španca, poručujem mu: Španija će uvek štititi svoje građane, branićemo međunarodno pravo i zahtevamo slobodu građanina kojeg je vaša vlada otela", rekao je Sančez pred više hiljada pristalica, prenela je Al Džazira.

On je ocenio da konzularni napori nisu dovoljni i pozvao Evropsku uniju da preduzme konkretne mere, uključujući hitnu suspenziju Sporazuma o pridruživanju sa Izraelom i pritisak na izraelsku vladu da poštuje međunarodno pomorsko pravo.

Upad na civilnu flotilu u međunarodnim vodama, kako je naveo, predstavlja grubo kršenje suvereniteta i međunarodnih propisa.

U objavi na mreži Iks, Sančez je poručio da će Španija štititi svoje građane, braniti međunarodno pravo i zahtevati oslobađanje otetog državljanina.

SAD preusmerile 48 brodova koji su isplovili iz iranskih luka u poslednjih 20 dana

Sjedinjene Američke Države preusmerile su 48 brodova koja su isplovila iz iranskih ruka i zaputile se kroz Ormuski moreuz u poslednjih 20 dana, saopšteno je danas iz američke Centralne komande (Centcom).

Kako se navodi, preusmeravanje nazad u Persijski zaliv Centralne komande je izveo u okviru američke blokade iranskog pomorskog saobraćaja.

SAD su uspostavile blokadu 13. aprila, nekoliko dana nakon što je proglašeno primirje, kao odgovor na iransku blokadu Ormuskog moreuza uvedenu usled rata SAD i Izraela protiv Irana, prenosi Tanjug.

Iranska misija pri UN: SAD ne poštuju Sporazum o neširenju nuklearnog oružja

Sjedinjene Američke Države ne poštuju Sporazum o neširenju nuklearnog oružja (NPT), saopšteno je danas iz iranske misije pri Ujedinjenim nacijama, uz ocenu da je reč o licemernom ponašanju.

"U poslednjih 56 godina, SAD, koje poseduju na hiljade nuklearnih bojevih glava i prve su u svetu po širenju tog oružja, jasno ne poštuju svoje obaveze u vezi sa neširenjem nuklearnog oružja i nuklearnim razoružanjem prema članovima 5 i 6 NPT-a", navodi se u saopštenju misije Irana, javlja "Al Džazira".

"SAD ne bi trebalo da dobijaju nikakvo pokriće za svoje skandalozno i licemerno ponašanje", dodaje se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da ne postoji ograničenje nivoa obogaćivanja uranijuma, sve dok se to sprovodi pod nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), "kao što je bio slučaj sa Iranom".

Zvaničnik o predlogu Irana: Prvo otvaranje Ormuza, nuklearni pregovori tek kasnije

Iranski predlog koji je američki predsednik Donald Tramp do sada odbacivao prvo bi otvorio Ormuski moreuz za brodove i okončao američku blokadu Irana, dok bi pregovore o iranskom nuklearnom programu ostavio za kasnije, izjavio je danas visoki iranski zvaničnik, prenosi Rojters.

Govoreći pod uslovom anonimnosti, zvaničnik je rekao da Teheran svoj poslednji predlog da se nuklearni pregovori odlože za kasniju fazu smatra značajnom promenom sa ciljem da se olakša postizanje sporazuma sa SAD.

U skladu sa predlogom Irana, rat bi se okončao sa garancijom da Izrael i SAD neće ponovo napasti Iran, Teheran bi otvorio moreuz, a SAD bi ukinule blokadu iranskih luka.

Budući pregovori bi se zatim fokusirali na temu ograničenja iranskog nuklearnog programa u zamenu za ukidanje sankcija, uz zahtev Irana Vašingtonu da prizna njegovo pravo na obogaćivanje uranijuma u mirnodopske svrhe.

Liban: Dva meseca izraelskih napada i 2.659 mrtvih civila

Tokom dva meseca izraelskih napada na Liban ubijeno je 2.659 civila, dok je 8.183 povređeno, saopštilo je libansko Ministarstvo zdravlja.

To je, dodaje se u saopštenju,  uprkos dogovorenom prekidu vatre od 17. aprila.

UAE: Avio-saobraćaj normalizovan, ukinute mere predostrožnosti zbog rata protiv Irana

Generalna uprava civilnog vazduhoplovstva Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) saopštila je danas da se avio-saobraćaj u toj zemlji vratio u normalu.

Odluka o normalizaciji je doneta nakon što su ukinute mere predostrožnosti koje su bile uvedene 28. februara, na početku američko-izraelskog rata protiv Irana, prenosi Rojters.

Ovaj potez je usledio nakon sveobuhvatne procene operativnih i bezbednosnih uslova u koordinaciji sa relevantnim entitetima, navodi se u saopštenju Generalne uprave civilnog vazduhoplovstva UAE.

Jemen: Neidentifikovani napadači oteli tanker za naftu

Jemenska obalska straža saopštila je danas da je tanker za naftu M/T EUREKA otet kod obale provincije Šabva.

U saopštenju se navodi da su tanker oteli "neidentifikovani naoružani ljudi koji su se ukrcali na brod, preuzeli kontrolu i usmerili ga ka Adenskom zalivu u pravcu somalijskih voda".

Jemenska Obalska straža je potvrdila da je pronađena lokacija tankera i da su u toku napori da se on prati, preduzmu neophodne mere za njegovo pronalaženje i bezbednost njegove posade, prenos Rojters.

Vlada Jemena saopštila je da neće ostati neutralna u slučaju novih američkih poteza protiv Irana, uz oštru osudu američkih akcija u Persijskom zalivu i poruku podrške Teheranu u sporu oko Ormuskog moreuza.

U saopštenju je navedeno da Sana smatra da su američke mere protiv iranskih brodova i zaplene plovila u regionu "kršenje međunarodnog prava" i "piraterija".

Jemen je izrazio podršku iranskim ograničenjima plovidbe kroz Ormuski moreuz, ocenjujući ih kao deo "prava na samoodbranu", dok je Sjedinjene Američke Države optužio za eskalaciju tenzija u regionu.

U saopštenju se, takođe, navodi da je Jemen uz Iran, Liban i Palestinu u aktuelnim regionalnim sukobima, dok se američka administracija optužuje za "varvarstvo" i destabilizaciju Bliskog istoka.

Tramp: Američka mornarica se ponaša kao pirati u Iranu

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da se američka mornarica ponašala "kao pirati" prilikom blokade iranskih luka i zaplene iranskog broda ranije ove nedelje.

"Preuzeli smo brod, preuzeli smo teret, preuzeli smo naftu. To je veoma profitabilan posao", rekao je Tramp na događaju na Floridi. "Mi smo kao pirati. Mi smo nekako kao pirati, ali ne igramo igre."

Tenzije između Vašingtona i Teherana rastu usred neuspešnih pregovora o trajnom okončanju rata koji su SAD i Izrael započele krajem februara.

Visoki iranski vojni zvaničnik rekao je da je povratak ratu "verovatan", prenosi Fars. "Akcije i izjave američkih zvaničnika su uglavnom usmerene na medije, usmerene prvo na sprečavanje pada cena nafte, a drugo na bekstvo iz nezgode koju su sami sebi stvorili", rekao je Mohamed Džafar Asadi.

Ove izjave su usledile nakon što je Kancelarija za kontrolu strane imovine SAD upozorila brodarske kompanije da bi mogle da se suoče sa sankcijama zbog plaćanja putarine Iranu za bezbedan prolazak kroz Ormuski moreuz.

Pakistan i Kuvajt o regionalnoj situaciji: U fokusu i posledice po ekonomiju

Ministar spoljnih poslova Pakistana Muhamed Išak Dar razgovarao je sa kuvajtskim kolegom o regionalnoj situaciji i njenim širim ekonomskim posledicama. 

Kuvajtski šeik Džarah Džaber el Ahmad el Sabah pohvalio je "iskrene napore Pakistana usmerene ka podsticanju trajnog mira kako za užu, tako i za širu međunarodnu zajednicu", saopštilo je kuvajtsko Ministarstvo spoljnih poslova na platformi Iks. 

Dar je istakao kontinuirane napore svoje zemlje, koja posreduje u zastalim pregovorima između SAD i Irana, da unaprede diplomatske napore.

Iran pogubio dve osobe optužene za špijunažu

Dve osobe pogubljene su zbog špijunaže za izraelsku obaveštajnu službu Mosad tokom američko-izraelskog rata protiv Irana, 

Iranska agencija Fars, bliska Revolucionarnoj gardi, identifikovala ih je kao Jakuba Karimpura i Nasera Bekerzadeha. 

Bekerzadeh je optužen da je prikupljao podatke o "važnim državnim, verskim i pokrajinskim ličnostima" i dostavljao informacije o "važnim centrima" u oblasti Nantz, gde se nalazi veliko nuklearno postrojenje. 

Karimpur je, tvrde, prosleđivao osetljive informacije jednom oficiru Mosada.

Sam protiv politike: Antiratni protest na vrhu mosta u Vašingtonu (VIDEO)

Četrdesetpetogodišnji Gvido Rajhštater popeo se na vrh luka Memorijalnog mosta Frederika Daglasa u Vašingtonu i razvio crni transparent protiveći se tako ratu u Iranu. 

"Pozivam građane SAD da odmah okončaju ilegalni rat Trampovog režima protiv Irana i da uklone tu vlast putem masovne, nenasilne direktne akcije i građanske neposlušnosti", napisao je na Iksu.

Žrtva rata u Iranu: Američka avio-kompanija odlazi u stečaj

Američki avio prevoznik "Spirit erlajns" posle 34 godine poslovanja odlazi u stečaj i obustavlja sve operacije. 

Kompanija je pogođena skokom cena kerozina izazvanim ratom u Iranu, a pokušaj da obezbedi državnu pomoć nisu uspeli. Tako je bez posla ostalo 17.000 ljudi. 

U izraelskom napadu na Liban najmanje dvoje mrtvih, među povređenima i gradonačelnik Šukina

Najmanje dve osobe su poginule, a nekoliko drugih je ranjeno u izraelskom vazdušnom napadu na grad Šukin na jugu Libana. 

Među povređenima je i gradonačelnik Šukina Husein Ali Ahmad, javila je Nacionalna novinska agencija, dodajući da je napad uništio više stambenih zgrada i naneo ogromnu štetu čitavom jednom kvartu. 

U noćašnjim napadima pogođeni su i gradovi Zautar el Šarkija i Zautar el Garbija. I grad Haruf je bio meta napada.

Bagei: Zapadni mediji sterilizuju užase i umanjuju ljudsku patnju

Glavni zapadni mediji su aktivno opravdavali izraelski genocid u Gazi, poručio je portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei.

"'Kako prodati genocid' (knjiga Adama Džonsona) otkriva činjenicu da mejnstrim zapadni mediji nisu samo pokazivali uobičajenu pristrasnost, već su aktivno omogućavali i opravdavali masovne zločine", rekao je Bagei u objavi na platformi Iks.

On je kazao da su zapadni mediji "sterilizovali" užase i umanjivali ljudsku patnju u Gazi.

"Pažljivo osmišljenim jezikom, manipulativnim okvirima i neumornim pojačavanjem zvaničnih izraelskih i američkih narativa, oni su 'sterilizovali' užase, umanjivali ljudsku patnju i zataškavali izraelske zločine u Gazi, sve vreme se skrivajući iza praznog pretvaranja 'profesionalnog novinarstva'", rekao je Bagei.

U izraelskom ratu protiv Hamasa poginulo je najmanje 72.599 Palestinaca, a 172.411 je ranjeno.

Amerika ponovo pokušava da preuzme kontrolu nad Ormuskim moreuzom

Stejt department je pokušava da stvori novu koaliciju pod nazivom "Konstrukcija pomorske slobode" koja bi doprinela otvaranju Ormuskog moreuza koji je blokirao Iran, pokazuju interni dokumenti u koje je uvid imao En-Bi-Si.

Koalicija bi bila zajednička inicijativa sa Pentagonom, za razmenu informacija među partnerima radi bezbednog tranzita kroz moreuz i koordinaciju diplomatskih i ekonomskih akcija protiv Irana, navodi se u memorandumu koji je poslat svim američkim diplomatskim predstavništvima.

Ovo je najnoviji pokušaj Trampove administracije da preuzme kontrolu nad moreuzom od Irana, dok globalne cene energije rastu, diplomatski napori stagniraju, a sukob oko budućnosti moreuza se nastavlja bez predvidljivog kraja.

Mornarica IRGC: Ormuz će biti zona bezbednosti i prosperiteta

Komanda mornarice Korpusa iranske revolucionarne garde (IRGC) saopštila je da će pretvoriti Ormuski moreuz u područje "bezbednosti i prosperiteta" nakon što će uvesti nova pravila kontrole tog plovnog puta.

U saopštenju se navodi da će mornarica IRGC sprovoditi "nova pravila" u vodama u blizini iranske obale u Arabijskom moru i Ormuskom moreuzu, prenela je Al Džazira.

Precizira se da će mornarica IRGC vršiti "kontrolu nad gotovo 2.000 kilometara iranske obale" u Arabijskom zalivu i Ormuskom moreuzu.

Japan uvozi rusku naftu prvi put od eskalacije krize na Bliskom istoku

Japan će uvesti sirovu naftu proizvedenu u Rusiji prvi put od početka američko-izraelskih napada na Iran, koji su doveli do zatvaranja Ormuskog moreuza, saopštio je zvaničnik japanskog Ministarstva ekonomije, trgovine i industrije.

Nafta potiče iz projekta "Sahalin-2" na ruskom Dalekom istoku, a isporuku je kupila japanska kompanija "Taidžo oil".

Tanker sa naftom isplovio je krajem aprila i očekuje se da će stići u prefekturu Ehime na zapadu Japana, prenosi agencija Kjodo.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada Japan, koji u velikoj meri zavisi od uvoza energenata sa Bliskog istoka, nastoji da diverzifikuje izvore snabdevanja usled poremećaja na globalnom tržištu.

Projekat "Sahalin-2" predvodi ruski energetski gigant Gasprom, uz učešće japanskih kompanija "Micubiši korporejšn" i "Mitsui and ko", kao značajnih partnera.

Prema navodima japanskih vlasti, ova isporuka ne podleže sankcijama koje su SAD i evropske zemlje uvele Rusiji nakon početka rata u Ukrajini 2022. godine.

Produbljivljanje krize u Nemačkoj

Od zaostalih bombi poginulo 14 pripadnika Revolucionarne garde

U eksploziji zaostalih bombi poginulo je 14 pripadnika Korpusa iranske revolucionarne garde na severu Irana, javili su iranski mediji.

Sajt "Nur njuz", za koji se veruje da je blizak iranskim bezbednosnim snagama, navodi da se eksplozija dogodila u blizini grada Zandžana na severu Irana.

To je najveći broj prijavljenih poginulih pripadnika IRGC-a od početka prekida vatre između Irana i Sjedinjenih Američkih Država i Izraela 7. aprila.