Vašington i Teheran usaglašavaju memorandum od 14 tačaka, koji bi mogao da označi kraj rata i otvori put ka novom nuklearnom sporazumu, preneli su danas američki mediji pozivajući se na nezvanične izvore, dok su iranski zvaničnici demantovali delove tih navoda ističući da je ono što je objvaljeno više spisak ameirčkih lepih želja, nego nešto o čemu se pregovara.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je ključni uslov Amerike da Iran prebaci svoj uranijum u SAD, dok je Teheran odgovorio da tako nešto ne dolazi u obzir. Govoreći novinarima u Beloj kući, Tramp je rekao da ipak veruje da će dogovor sa Iranom uskoro biti postignut.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je ranije danas da SAD Iranu postavljaju "nerealne i nesprovodive" zahteve, ističući kako Vašington s jedne strane sprovodi politiku maksimalnog pritiska, dok s druge očekuje da Teheran sedne za pregovarački sto i prihvati jednostrane uslove.
U međuvremenu, u fokusu ostaje Ormuski moreuz. Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da će tranzit kroz Ormuski moreuz postepeno postati bezbedan i stabilan, uz tvrdnju da su "pretnje agresora neutralisane", dok je američka Centralna komanda navela da je onesposobila iranski tanker u Omanskom zalivu.
Takođe, Izrael je danas napao Bejrut, prvi put od proglašenja primirja sa Libanom, a nešto ranije Izraelske odbrambene snage saopštile su da su spremne za novu vojnu intervenciju protiv Irana.
Sve o situaciji na Bliskom istoku pratili ste u blogu uživo na RT Balkan.
6. maj 2026 • 21:40
Tramp: Razgovori sa Iranom veoma dobri, verovatno ćemo postići dogovor
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da postoji velika verovatnoća postizanja sporazuma sa Iranom, ocenivši razgovore sa iranskom stranom u poslednja 24 časa kao veoma dobre.
"U poslednja 24 časa vodili smo veoma dobre razgovore i veoma je verovatno da ćemo postići dogovor", rekao je Tramp novinarima u Ovalnom kabinetu.
Prethodno je Tramp zapretio Irancima da, ukoliko ne prihvate sporazum, ponovo će biti bombardovani.
IRGC: Tranzit kroz Ormuski moreuz postepeno će se stabilizovati
Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je da će tranzit kroz Ormuski moreuz postepeno postati bezbedan i stabilan, uz tvrdnju da su "pretnje agresora neutralisane".
"Zahvaljujemo kapetanima i brodovlasnicima u Persijskom i Omanskom zalivu na poštovanju iranskih propisa za Ormuski moreuz i doprinosu regionalnoj pomorskoj bezbednosti. Neutralizacijom pretnji agresora i uspostavljanjem novih protokola, biće obezbeđen bezbedan i stabilan prolaz kroz Ormuski moreuz", navodi se u objavi IRGC na Iksu, prenosi Tanjug.
Centralna komanda: SAD onesposobile tanker pod iranskom zastavom u Omanskom zalivu
Centralna komanda SAD tvrdi da su američke snage onesposobile tanker pod iranskom zastavom u Omanskom zalivu.
Prema saopštenju, tanker M/T Hasna je praćen dok je prolazio kroz međunarodne vode na putu ka iranskoj luci. Amerikanci su upozorili brod na kršenja blokade.
"Nakon što posada tankera Hasna nije postupila u skladu sa upozorenjima, američke snage su onesposobile kormilo tankera ispalivši više hitaca sa američkog lovaca F/A-18 Super Hornet koji je poleteo sa nosača aviona Abraham Linkoln. Hasna više nije na putu ka Iranu", navodi se u objavi na Iksu, penose RIA Novosti.
Američka pomorska blokada Irana ostaje na snazi. Snage Centralne komande nastavljaju da deluju profesionalno kako bi osigurale poštovanje propisa.
Izrael bombardovao Bejrut prvi put od početka primirja
Izrael je pokrenuo napade na Bejrut, javljaju regionalni mediji.
Kancelarija izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Izraela Kaca izdala je zajedničko saopštenje u kojem potvrđuje da je vojska napala komandanta Hezbolaha kako bi ih "neutralisala".
"U skladu sa ovlašćenjem premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Izraela Kaca, Izraelske odbrambene snage (IDF) su sada napale komandanta Radvan snaga terorističke organizacije Hezbolah u Bejrutu kako bi ga neutralisale", navodi se u saopštenju.
Prema pisanju pojedinih medija, napad je bio usmeren na zgradu u oblasti Haret Hreik, u okrugu Dahija, na južnoj periferiji Bejruta, prenosi RT na španskom.
Dopisnik El Manara je javio da je u pitanju stambena zgrada u kojoj živi nekoliko porodica. Hitna pomoć je brzo stigla na lice mesta. Preliminarni izveštaji ukazuju da je bilo povređenih nakon izraelske ofanzive.
Razgovarali Pezeškijan i Makron
Iranski predsednik Masud Pezeškijan razgovarao je telefonom sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom o najnovijim regionalnim dešavanjima, pregovorima između Irana i SAD i statusu Ormuskog moreuza.
Makron je izrazio zabrinutost zbog eskalacije tenzija i osudio napade na civilnu infrastrukturu i brodove, pozivajući na deeskalaciju i slobodnu plovidbu kroz Ormuski moreuz.
On je u objavi na Iksu naveo da sve strane moraju bez odlaganja i uslova da ukinu blokadu Ormuskog moreuza i vrate se punoj slobodi plovidbe koja je, kako je istakao, postojala pre aktuelnog sukoba. On je ocenio da multinacionalna misija koju su pokrenule Francuska i Velika Britanija može da doprinese jačanju poverenja pomoraca i osiguravajućih kompanija, naglasivši da je ta misija po svojoj prirodi odvojena od strana u sukobu.
Makron je dodao da se razmeštanje nosača aviona "Šarl de Gol" uklapa u taj kontekst, navodeći da najnoviji događaji pokazuju potrebu za takvom inicijativom. Francuski predsednik je rekao da je pozvao iranskog lidera da iskoristi ovu priliku i najavio da će o situaciji razgovarati i sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, prenosi Tanjug.
Izrael zabrinut zbog mogućeg sporazuma: Da li Netanjahua hvata panika?
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu razgovarao je sa zvaničnicima administracije predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa kako bi dobio najnovije informacije o pregovorima Vašingtona i Teherana, saznaje Si-En-En od izvora upozatih s detaljima.
Kako je naveo izvor za Si-En-En, Netanjahu nastoji da sagleda trenutno stanje pregovora i razume koje su opcije na stolu, dok Izrael izražava zabrinutost zbog mogućih ustupaka SAD u završnoj fazi pregovora radi postizanja sporazuma.
Američki zvaničnik rekao je da je izraelski premijer u redovnom kontaktu sa američkim predstavnicima kako bi bio informisan o toku pregovora sa Iranom.
Prema istom izvoru, Izrael je posebno zabrinut zbog mogućeg ukidanja ekonomskih sankcija Iranu i zalaže se za uvođenje ograničenja njegovoj mreži saveznika u regionu, kao i balističkom raketnom programu.
Izrael, takođe, želi da obezbedi da eventualni sporazum omogući očuvanje slobode delovanja izraelske vojske protiv pretnji u regionu.
Jedan izraelski zvaničnik izjavio je da "Amerikanci nisu iznenadili Izrael", dodajući da je Netanjahu u stalnom kontaktu sa Trampom.
"U tim razgovorima jasno nam je stavljeno do znanja da predsednik Tramp ostaje čvrst u svojim crvenim linijama, pre svega kada je reč o uklanjanju nuklearnog materijala", rekao je zvaničnik.
Gluvi telefoni kod agresora: Izrael nije obavešten o mogućem sporazumu SAD i Irana
Izrael nije obavešten o mogućem sporazumu između SAD i Irana i sprema se za nove borbe, izjavio je danas za "Rojters" neimenovani izraleski izvor upoznat sa situacijom.
"Izrael nije svestan da je američki predsednik Donald Tramp potencijalno blizu sporazuma sa Iranom koji bi okončao rat i otvorio put za deblokiranje pomorskog puta kroz Ormuski moreuz. Umesto toga, Izrael se sprema za eskalaciju borbi", izjavio je neimenovanai izraelski izvor.
Amerikanci nisu uspeli da sakriju pravu štetu: Koliko je Iran uništio neprijateljskih objekata
U iranskim vazdušnim udarima oštećeno je ili uništeno najmanje 228 objekata ili delova opreme u američkim vojnim bazama širom Bliskog istoka od početka rata.
Napadi su pogađali hangare, kasarne, skladišta goriva, avione, kao i ključnu radarsku, komunikacionu i protivvazdušnu opremu, pokazuje analiza satelitskih snimaka koju je sproveo "Vašington post".
Obim razaranja znatno je veći od onoga što je američka vlada javno priznala ili što je ranije objavljeno.
Pretnja od vazdušnih napada učinila je neke američke baze u regionu suviše opasnim za normalno funkcionisanje, pa su komandanti, prema navodima zvaničnika, većinu osoblja povukli iz dometa iranske vatre na samom početku rata.
Od početka sukoba 28. februara, u napadima na američke objekte u regionu poginulo je sedam pripadnika američkih snaga – šest u Kuvajtu i jedan u Saudijskoj Arabiji – dok je više od 400 vojnika povređeno do kraja aprila, saopštila je američka vojska.
Tramp otkrio uslov za okončanje rata sa Iranom: Ako to urade...
Predsednik SAD Donald Tramp okrio je uslov za okončanje rata sa Iranom, a to je da iranske vlasti premeste kompletan obogaćeni uranijum na teritoriju Amerike.
Tramp je izjavio da sukob ima veoma dobre šanse da se završi, dok se SAD približavaju sporazumu koji od Irana zahteva da pošalje obogaćeni uranijum Americi i obustavi delove svog nuklearnog programa.
"Iranski obogaćeni uranijum biće isporučeni Sjedinjenim Američkim Državama kao deo bilo kojeg sporazuma. Ako se Iran složi sa nama, gotovo je, a ako se ne slože, bombardovaćemo ih", poručio je Tramp.
Zaključio je da bi sporazum mogao biti postignut pre njegove posete Kini sledeće sedmice.
Tasnim: Američki predlog o završetku rata sadrži uslove koji su neprihvatljivi za Iran
Američki predlog o završetku rata sadrži uslove koji su neprihvatljivi za Iran, javlja Tasnim pozivajući se na izvor.
Uprkos navodima američkih medija o skorom potpisivanju memoranduma, Teheran još nije uputio zvaničan odgovor. Izvor agencije kaže da je cilj američke propagande da opravda povlačenje i završetak operacije "Projekat sloboda".
Višefrontovska operacija: Izrael spreman za novu vojnu akciju protiv Irana
Načelnik Generalštaba Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) Ejal Zamir izjavio je da je Izrael spreman da obnovi široku vojnu operaciju protiv Irana, naglasivši da izraelska i američka vojska deluju u punoj koordinaciji.
"Nalazimo se u stanju povišene borbene gotovosti kako bismo se vratili snažnoj i širokoj operaciji koja će nam omogućiti da produbimo postignute rezultate i dodatno oslabimo iranski režim", poručio je Zamir tokom obilaska južnog Libana.
Prema njegovim rečima, Izrael ima istorijsku priliku da "promeni realnost u regionu kroz višefrontovsku operaciju".
"Saradnja i koordinacija sa oružanim snagama Sjedinjenih Američkih Država se nastavljaju i pažljivo pratimo situaciju. U Iranu i dalje imamo niz ciljeva po kojima smo spremni da delujemo", dodao je Zamir.
Iran: Medijsko izveštavanje o tekstu memoranduma sa SAD je daleko od istine
Izveštaji medija o navodnim odredbama memoranduma između Irana i SAD ne odražavaju stvarnost, izjavio je Ebrahim Rezai, zvanični predstavnik parlamentarne komisije za nacionalnu bezbednost Irana. On je ocenio da tekst koji je objavio "Aksios" više predstavlja "listu želja SAD" nego realan dokument.
Ranije je "Aksios", pozivajući se na izvore, naveo da u Beloj kući veruju da bi Vašington i Teheran uskoro mogli da potpišu memorandum od 14 tačaka koji bi označio početak nove faze pregovora.
"SAD neće dobiti ono što nisu mogle da postignu u direktnim pregovorima tokom neuspelog rata", rekao je Rezai.
Napad IDF na kuću lokalnog libanskog zvaničnika: Stradali žene i deca
Izraelske snage (IDF) pogodile su danas kuću načelnika seoske zajednice Zelaja u dolini Beka na istoku Libana Alija Kasema, a među poginulima i ranjenima su žene i deca, javljaju libanski mediji. Prema navodima libanske televizije Al-Manar nekoliko članova Kasemove porodice je ubijeno i ranjeno.
Ranije danas libansko Ministarstvo zdravlja saopštilo je da su četiri osobe poginule, a pet ranjeno u napadu IDF na selo Zelaja, prenosi "Tajms of Izrael".
IDF se još nije oglasio povodom ovog napada, ali je jutros izdao naređenje za evakuaciju Zelaje i 11 sela u tom području.
Portparol IDF na arapskom jeziku saopštio je naredbu o evakuaciji danas u 09.05 časova, međutim prve objave na društvenim mrežama o napadima na selo pojavile su se samo nekoliko minuta kasnije dok su zvanična saopštenja o poginulima i ranjenima u napadima IDF objavljena popodne.
Iran poručio da razmatra američki predlog: Odgovoriće preko posrednika
Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei izjavio je danas za agenciju ISNA da Iran razmatra predlog SAD za okončanje rata koji traje više od dva meseca, a da će svoje stavove preneti posredniku, Pakistanu.
Teheran procenjuje američki mirovni predlog u 14 tačaka: Mir veoma blizu
Teheran trenutno procenjuje američki mirovni predlog u 14 tačaka, izjavio je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova za Si-En-Bi-Si.
Pakistanski izvor uključen u mirovne napore izjavio je za Rojters da su Sjedinjene Države i Iran blizu potpisivanja kratkog memoranduma o okončanju rata, prenosi "Al Džazira"
"Uskoro ćemo ovo zaključiti. Veoma smo blizu", rekao je ovaj izvor za Rojters, potvrđujući navode koje je prethodno objavio "Aksios".
Prethodno je američki"Aksios" objavio da su Sjedinjene Države i Iran blizu potpisivanja memoranduma kojim bi se zaustavio rat, postepeno ponovo otvorio Ormuski tesnac i pokrenuo rok od 30 dana za pregovore o iranskom nuklearnom programu.
Sa američke strane još uvek nema zvanične potvrde o navodnom sporazumu.
Tramp: Ako Iran ne pristane na dogovor, sledi novo bombardovanje-sada još jače
Ukoliko Iran ne pristane na "ono što je već dogovoreno", SAD će ponovo pokrenuti bombardovanje, ovaj put mnogo jačeg intenziteta, poručio je američki predsednik Donald Tramp.
"Pretpostavljajući da će Iran da pristane na ono što je dogovoreno, što je možda velika pretpostavka, već legendarna operacija 'Epski bes' će biti okončana, a veoma efikasna blokada će omogućiti da Ormuski moreuz bude OTVOREN ZA SVE, uključujući i Iran", naveo je Tramp na svojoj mreži Trut soušl.
Kako je upozorio, ako se ne dogovore, počinje novo bombardovanje.
IRGC: Stabilan prolaz kroz Ormuski moreuz tek nakon što se neutrališu američke pretnje
Mornarica iranske Islamske revolucionarne garde (IRGC) zahvalila je kapetanima i vlasnicima brodova u Persijskom i Omanskom zalivu zbog poštovanja novih iranskih propisa o tranzitu kroz Ormuski moreuz i poručila da će tek nakon neutralisanja američkih pretnji ovaj prolaz biti potpuno siguran.
"Nakon što pretnje agresora budu neutralisane i novi protokoli stupe na snagu, biće osiguran, bezbedan i stabilan prolaz kroz Ormuski moreuz", navodi se u saopštenju IRGC-a objavljenom na Iksu.
Inače, IRGC je nedavno definisao smernice za nesmetan prolaz "bezopasnih" brodova kroz ovaj strateški moreuz, ali je istovremeno uputio oštro upozorenje: svako plovilo koje prevozi oružje ili municiju namenjenu američkim vojnim snagama u regionu biće blokirano.
Iranski Crveni polumesec na gubitku od 129 miliona dolara
Iranski Crveni polumesec na gubitku je 129 miliona dolara zbog američko-izraelskih napada na Iran, saopštio generalni sekretar te organizacije Mejsam Afšar.
"Iransko društvo Crvenog polumeseca pretrpelo je veliku štetu kao rezultat američko-izraelskih napada na Iran. Ukupni procenjeni gubici iznose oko 129 miliona dolara", rekao je Afšar, prenosi Al Džazira, pozivajući se na Mehr.
Kako kaže, tri helikoptera Crvenog polumeseca su oštećena, a jedan je potpuno uništen.
Francuski teretni brod pogođen u Ormuskom moreuzu, ima povređenih
Francuski kontejnerski brod "San Antonio", u vlasništvu brodarskog giganta CMA CGM, pogođen je tokom prolaska kroz Ormuski moreuz, a nekoliko članova posade je povređeno, potvrdila je ova kompanija za "Politiko".
"Jedan od naših brodova bio je meta napada tokom tranzita kroz Ormuski moreuz, što je dovelo do povreda članova posade i oštećenja plovila", navodi se u saopštenju.
Kompanija je dodala da su povređeni mornari evakuisani i da im je ukazana medicinska pomoć.
Američki mediji: SAD i Iran nadomak dogovora?
Vašington i Teheran usaglašavaju memorandum od 14 tačaka koji bi mogao da označi kraj rata i otvori put ka novom nuklearnom sporazumu, tvrdi "Aksios", pozivajući se na američke zvaničnike i izvore upoznate sa pregovorima.
Prema navodima portala, dogovor bi uključivao moratorijum Irana na obogaćivanje uranijuma, postepeno ukidanje američkih sankcija, oslobađanje milijardi dolara zamrznutih iranskih sredstava i ublažavanje ograničenja u Ormuskom moreuzu.
Bela kuća očekuje odgovor Teherana u narednih 48 sati, a kao moguće lokacije za nastavak pregovora pominju se Ženeva i Islamabad.
Iako dogovor još nije postignut, izvori tvrde da strane nikada nisu bile bliže sporazumu od početka rata.
Premijer Pakistana zahvalan Trampu zbog obustave "Projekta Sloboda"
Premijer Pakistana Šehbaz Šarif izrazio je zahvalnost zbog odluke američkog predsednika Donalda Trampa da zaustavi vojnu operaciju "Projekat Sloboda" u Ormuskom moreuzu.
"Zahvalan sam predsedniku Donaldu Trampu na njegovom hrabrom vođstvu i pravovremenoj najavi obustave operacije. Ovaj milostiv odgovor predsednika Trampa na molbu Pakistana i drugih bratskih zemalja, posebno Kraljevine Saudijske Arabije i mog dragog brata, prestolonaslednika i premijera Saudijske Arabije, princa Muhameda bin Salmana, značajno će doprineti unapređenju regionalnog mira, stabilnosti i pomirenja tokom ovog osetljivog perioda", poručio je Šarif.
On je naglasio da Pakistan ostaje čvrsto posvećen podršci svim naporima koji promovišu uzdržanost i mirno rešavanje sukoba kroz dijalog i diplomatiju.
"Veoma smo optimistični da će trenutni zamah dovesti do trajnog sporazuma koji će osigurati dugoročan mir i stabilnost za region i šire", dodao je pakistanski premijer.
Pakistan je, inače, glavni posrednik u pregovorima između Vašingtona i Teherana.
Pezeškijan: Odbacujemo jezik pretnji, Iran se neće pokoriti američkom nasilničkom ponašanju
Iran odbacuje jezik pretnji i nikada se neće pokoriti američkom "nasilničkom ponašanju", rekao je iranski predsednik Masud Pezeškijan tokom telefonskog razgovora sa mandatarom za sastav vlade Iraka Alijem Falehom al-Zaijdijem, prenosi Press tv.
"Islamska Republika Iran spremna je za svaki dijalog u okviru međunarodnog prava, ali na osnovu svoje vere, uverenja i principa, nije se pokorila niti će se ikada pokoriti prinudi na bilo koji način. Ako nam se obraćaju razumno, dijalog je moguć, ali jezik pretnji i pritisaka ne vodi nikuda", rekao je Pezeškijan.
On je naglasio da je Iran posvećen očuvanju odnosa sa arapskim državama Persijskog zaliva na osnovu dobrosusedskih odnosa.
Opširnije pročitajte OVDE.
Evropske berze u plusu, cena "brenta" oko 107 dolara za barel
Evropski berzanski indeksi su danas uglavnom u porastu i to za više od jedan odsto, uz istovremeni pad cena nafte, pošto je na tržištu porastao optimizam oko potencijalnog okončanja sukoba SAD i Irana.
Prema podacima sa berzi u 10.00 sati, cena sirove nafte je pala za 3,06 odsto na 99,126 dolara, a nafte "brent" za 2,61 odsto na 106,955 dolara.
Evropski fjučersi gasa za jun su se danas na otvaranju amsterdamske berze TTF prodavali po ceni od 46,865 evra za megavat-sat.
Indeks Frankfurtske berze DAX je porastao za 1,55 odsto na 24.775,23 poena, francuski CAC 40 za 1,48 odsto na 8.180,27 poena, FTSE 100 za 1,63 odsto na 10.384,42 poena, dok je moskovski MOEX pao za 0,58 odsto na 2.628,96 poena.
Vrednost evra u odnosu na dolar na valutnoj berzi Foreks danas iznosi 1,17304 dolara.
Cena zlata je porasla na 4.677,16 dolara za trojsku uncu, a cena pšenice pala na 6,0933 dolara za bušel (bušel iznosi 27,216 kg).
Peking: Prestanak neprijateljstava Vašingtona i Teherana od suštinske važnosti
Peking smatra kako je potpuni prestanak neprijateljstava između Irana i SAD suštinske važnosti i izražava nadu da će strane uskoro odgovoriti na pozive međunarodne zajednice za bezbedan prolaz kroz Ormuski moreuz, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.
Iz ministarstva su poručili da je Peking pouzdan strateški partner Teherana.
Španija traži od Evropske komisije da blokira američke sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda
Španija je zatražila od Evropske komisije da aktivira svoj statut o blokiranju kako bi sprečila primenu američkih sankcija protiv Međunarodnog krivičnog suda (MKS), uvedenih zbog istrage o postupcima Izraela u Gazi, objavio je premijer Pedro Sančez na platformi Iks.
Ovaj statut Evropske unije predstavlja pravni mehanizam osmišljen da zaštiti građane i kompanije iz EU od vanteritorijalnog dejstva sankcija koje nameću treće zemlje.
SAD su uvele kaznene mere nakon što je MKS izdao naloge za hapšenje izraelskih zvaničnika zbog optužbi za ratne zločine tokom vojne operacije protiv Hamasa, pokrenute nakon napada te terorističke grupe 7. oktobra 2023. godine.
S druge strane, Izrael odbacuje optužbe, ističući da se pridržava međunarodnog prava i da nikada namerno ne gađa civile.
IDF najavio nove udare na jug Libana: Naređena evakuacija 12 naselja
Izraelske snage su naložile stanovnicima 12 sela i gradova na jugu Libana da napuste svoje domove uoči novih vazdužnih udara, prenosi Al Džazira.
Stanovnicima je naređeno da se udalje najmanje jedan kilometar od svojih kuća.
Pethodno je izraelska vojska (IDF) saopštila da je pogodila više lokacija povezanih sa Hezbolahom u južnom Libanu, izvestivši o likvidaciji nekoliko boraca i gađanju objekata za koje tvrdi da predstavljaju vojnu infrastrukturu.
U saopštenju se dodaje da su izraelski avioni pogodili nekoliko zgrada u trenutku dok su borci Hezbolaha delovali unutar njih. Navodi se i da je tokom proteklog dana pogođeno oko 25 uporišta Hezbolaha, među kojima su skladišta naoružanja i teroristička infrastruktura.
Takođe je izvešteno o presretanju sumnjivih vazdušnih objekata, dok u napadima Hezbolaha raketama, dronovima kamikazama i minobacačkim granatama nije bilo žrtava među izraelskim snagama, objavio je "Tajms of Izrael".
Vang Ji sa Aragčijem u Pekingu : Rat SAD i Izraela protiv Irana nelegitiman
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je tokom sastanka sa svojim iranskim kolegom Abasom Aragčijem u Pekingu vojne akcije Sjedinjenih Država i Izraela protiv Irana nazvao "nelegitimnim", prenosi iranska poluzvanična novinska agencija Tasnim.
On je ocenio da se Bliski istok nalazi na odlučujućoj prekretnici i da je sveobuhvatni prekid vatre "neophodan" za regionalnu stabilnost.
Vang Ji je takođe potvrdio posvećenost Pekinga naporima za deeskalaciju i istakao da je direktan dijalog između sukobljenih strana od suštinske važnosti.
Ministar spoljnih poslova Irana Abas Aragči izrazio je zahvalnost zbog "čvrstog stava" Kine, posebno u osudi vojnih poteza SAD i Izraela, te poručio da će saradnja između Teherana i Pekinga u budućnosti biti jača nego ikada.
Takođe je ponovio da Teheran ostaje posvećen postizanju "fer i sveobuhvatnog sporazuma" sa Amerikom, uprkos trenutnim tenzijama.
Aragči je takođe rekao da "prijatelji iz Kine smatraju da Iran posle ovog agresorskog rata više nije isti".
Tramp obustavlja "Projekat Sloboda": Blokada Ormuskog moreuza ostaje na snazi
Rubio: Problem u Libanu je Hezbolah
Mirovni sporazum između Izraela i Libana je moguć, ali je preduslov razoružavanje Hezbolaha, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio.
"Problem sa Izraelom i Libanom nije Izrael ili Liban, već Hezbolah. Nadamo se da angažujemo libansku i izraelsku vladu uz naše posredovanje za pregovaračkim stolom kako bismo to postigli", rekao je Rubio novinarima u Beloj kući.
Rubio je ocenio da pregovori neće biti laki, ali je naglasio da SAD ostaju tome posvećene.
Teheran: Uspostavljanje sistema naplate putarine za prolaz brodova koji nisu neprijateljski nastrojeni
Iran je zvanično pokrenuo novi mehanizam za upravljanje pomorskim saobraćajem kroz Ormuski moreuz, kojim je predviđena zabrana prolaska za sve brodove povezane sa Izraelom, dok bi se brodovi povezani sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim "neprijateljskim zemljama" suočili sa strogim ograničenjima.
Kako prenosi televizija Press, mehanizam predviđa uspostavljanje sistema naplate putarine za prolaz brodova koji nisu neprijateljski nastrojeni. Prema novom sistemu, svi brodovi koji nameravaju da prođu kroz Ormuski moreuz dobiće mejl sa zvanične adrese Uprave moreuza Persijskog zaliva u kom će biti izneta pravila i propisi za prolaz.
Stejt department najavio rezoluciju u SB UN o odbrani slobode plovidbe u Ormuskom moreuzu
Sjedinjene Američke Države predložiće rezoluciju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija o odbrani slobode plovidbe i obezbeđivanju Ormuskog moreuza, saopštio je Stejt department.
"Islamska Republika Iran nastavlja da drži svetsku ekonomiju kao taoca svojih napora da zatvori Ormuski moreuz, pretnjama napadom na brodove u moreuzu, postavljanjem morskih mina koje predstavljaju opasnost za brodarstvo i pokušajima naplate putarine za najvažniji plovni put na svetu. Po nalogu predsednika Trampa, SAD, zajedno sa Bahreinom i našim partnerima iz Persijskog zaliva, Saudijskom Arabijom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kuvajtom i Katarom, sastavile su rezoluciju Saveta bezbednosti UN o odbrani slobode plovidbe u Ormuskom moreuzu", navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Tanker pod američkom zastavom prošao kroz Ormuski moreuz
Tanker sa tovarom hemikalija izašao je iz Ormuskog moreuza i tako postao drugi komercijalni brod za koji je poznato da mu je to pošlo za rukom od početka iranske blokade moreuza, preneo je Rojters.
Kompanija Maersk, koja je i operater tog tankera, prenela je da je brod, koji plovi pod američkom zastavom, prošao kroz moreuz u utorak.
Prethodno su dva razarača američke mornarice prošla kroz Ormuski moreuz i ušla u Persijski zaliv nakon što su bili izloženi koordinisanom iranskom napadu.