Deo članica OEBS-a kritikuje Beč zbog izdavanja viza Rusima
Austrija se našla na meti kritika svojih zapadnih saveznika zbog toga što je odobrila vize za ulazak u zemlju ruskim zvaničnicima koji su pod sankcijama Evropske unije, a koji u Beču treba da učestvuju na sastanku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
Rusija je jedna od 57 zemalja članica OEBS-a, organizacije osnovane tokom Hladnog rata i zamišljene kao forum za dijalog između Istoka i Zapada, podseća Asošijejted pres.Moskva planira da na sastanak 23. i 24. februara u Beču pošalje svoju delegaciju u kojoj je 15 zvaničnika za koje je EU uvela sankcije, a među kojima su zamenik predsednika državne Dume Pjotr Tolstoj i član parlamenta Leonid Slucki.
U pismu austrijskom kancelaru, ministri inostranih poslova i drugih zvaničnici, ukupno 81 delegat OEBS-a iz 20 zemalja, među kojima su Francuska, Kanada, Velika Britanija, Poljska i Ukrajina, pozvali su austrijsku vladu da zabrani Rusima pod sankcijama učešće na sastanku.
"Važno je zapamtiti da su ruski parlamentarci sastavni deo sistema moći i saučesnici u zločinima koje Rusija svakodnevno čini u Ukrajini. Za njih nema mesta u instituciji čiji je zadatak promovisanje iskrenog dijaloga i suprotstavljanja ratu", piše u pismu delegata u koje je AP imao uvid.
Američki delegati nisu među potpisnicima pisma, a kako je rekao ambasador Sjedinjenih Američkih Država pri OEBS-u Majkl Karpenter ruski delegati "nisu ljudi koji zaslužuju da putuju u zapadne zemlje". On je dodao da je odluka o njihovim vizama na zemlji domaćinu, Austriji.
Austrijski zvaničnici nisu komentarisali sadržaj pisma.
Ministar spoljnih poslova ove zemlje Aleksander Šalenberg rekao je početkom februara, obrazlažući odluku o odobravanju viza ruskoj delegaciji, da je važno držati kanale komunikacije s Moskvom otvorenim "uprkos brutalnom ruskom napadu na Ukrajinu".
Iz Ministarstva spoljnih poslova naveli su i da kao zemlja u kojoj se nalazi sedište OEBS-a imaju zakonsku obavezu da odobre vize predstavnicima država koje su članice ove međunarodne organizacije i žele da učestvuju na njenim sastancima.
Austrija se kao članica EU pridružila evropskim sankcijama protiv Rusije, ali nije napustila svoju neutralnu poziciju, usvojenu 1955. godine, a većina stanovništva, kako se navodi, podržava takvu poziciju zemlje i ne želi pridruživanje NATO-u.