Svet

"Global tajms": Amerikanci sabotiraju mirovne pregovore Moskve i Kijeva

Kineski analitičari smatraju da čak i ako Moskva i Kijev postignu neke sporazume, Vašington će se odmah uključiti i upropastiti ceo proces
"Global tajms": Amerikanci sabotiraju mirovne pregovore Moskve i Kijeva© Tanjug/AP Photo/Libkos

Kineski analitičari smatraju da su male šanse da dođe do mirovnih pregovora između Moskve i Kijeva, a ovaj sukob će nesumnjivo eskalirati ako se ignoriše poziv Kremlja na razgovore, piše "Global tajms".

Naime, Moskva je pozvala na pregovore zasnovane na "postojećoj realnosti" i bez "preduslova", ali američki predsednik Džozef Bajden, baš uoči godišnjice početka Specijalne vojne operacije, putuje u Poljsku čime pokazuje da Vašington nastavlja s podrškom Kijevu.

Kineski vojni ekspert Song Žongping smatra da su dosadašnji neuspešni pregovori između Rusije i Ukrajine dokazali da "čak i ako Moskva i Kijev postignu neke sporazume, Vašington će se odmah uključiti i upropastiti ceo proces".

"Dakle, u ovom trenutku je ključno ne da li će doći do pregovora između Rusije i Ukrajine već da li će Vašington i Moskva postići bar neki konsenzus kako bi izbegli eskalaciju", smatra Song Žongping.

Kineski analitičari ističu da Amerika u ovom trenutku nije voljna za razgovore s Rusijom. Na osnovu najnovijih aranžmana i odluka koje su donele SAD, Bajdenova administracija će sprečiti okončanje sukoba i nastaviće da ga koristi da podriva Rusiju, ali i Evropsku uniju, a Ukrajina je cena koju je Vašington spreman da plati, što pak Moskva jasno razume.

Song je rekao i da će Moskva biti odlučnija na bojnom polju, ukoliko SAD ignorišu poziv Rusije na razgovore. To će uslediti u narednim nedeljama ili čak danima, pošto ruske trupe treba da pokrenu novu ofanzivu pre nego što u Ukrajinu stigne dodatna vojna pomoć Zapada.

Ukoliko Rusija ostvari potpunu kontrolu u istočnom regionu Ukrajine, mogla bi da prekine Specijalnu vojnu operaciju što bi bila osnova za razgovore.

Tada će, kako izveštava ovaj kineski medij, ojačati razdor između onih evropskih zemalja koje su za mir i ratno nastrojenih SAD.

Problem je u tome, ističu kineski analitičari, što je nastavak sukoba realniji od mirovnih pregovora.

"Poziv Rusije više liči na izraz političke volje Moskve – da je otvorena za pregovore, a ne da je striktna na temu vojnog rešenja krize. Međutim, nije realno da će uslediti pozitivan odgovor SAD", smatra i Cui Heng iz Centra za ruske studije Istočnokineskog normalnog univerziteta.

O predstojećoj poseti američkog predsednika Poljskoj Cui Heng kaže da joj je glavna svrha da mu obezbedi zamah za izbore sledeće godine.

"Osim toga, on želi da potisne pragmatične mirovne pozive u Evropi i dodatno izvrši pritisak na evropske lidere da zajedno još oštrije ciljaju na Rusiju, čime je deeskalacija sukoba daleko od neminovnog", zaključio je Cui za "Global tajms".

image