
Panama se nudi Vašingtonu i Havani: Neutralno mesto za pregovore SAD i Kube

Ministar spoljnih poslova Paname Havijer Martinez Aća Vaskez ponudio je teritoriju te zemlje kao neutralno mesto za razgovore između Kube i Sjedinjenih Američkih Država, s ciljem da se pokuša obnova diplomatskih odnosa dve zemlje.
On je objavio taj predlog tokom 56. Generalne skupštine Organizacije Američkih Država (OAD), koja se održava u Panami.

Prema njegovim rečima, kubanska vlada izrazila je spremnost da razgovara o svim pitanjima, pod uslovom da se pregovori vode na ravnopravnoj osnovi.
Sjedinjene Američke Države, koje na tom skupu predstavlja zamenik državnog sekretara Kristofer Landau, još nisu dale konačan odgovor, ali smatraju predlog mogućom opcijom, prenose panamski mediji.
Vaskez je takođe naglasio potrebu za manje rigidnim, odnosno više rezultatima usmerenim diplomatskim pristupom.
Kako je istakao, diplomatija i treba da služi tome da "podstiče razumevanje i unapređuje postepenih rešenja koja podržavaju regionalnu stabilnost i miran suživot".
Ranije, tokom ceremonije otvaranja Generalne skupštine, generalni sekretar OAD Albert Ramdin, pozvao je na proširenje demokratskih praksi na Kubi, u Nikaragvi i Venecueli.
Ponudio je takođe podršku Boliviji u rešavanju njene unutrašnje krize i upozorio na potrebu pažljivog praćenja izbornih procesa u Kolumbiji i Peruu.
Ramdin je naglasio da OAD mora da nastavi da radi na jačanju demokratije u zemljama u kojima smatra da su institucije nedovoljne ili nepostojeće.
Prestonica Paname je domaćin 56. Generalne skupštine Organizacije Američkih država, kao i 31. regularnog zasedanja Ministarskog saveta Organizacije Karipskih država.
U fokusu šefova delegacija tih događaja su efekti klimatskih promena, ekonomski izazovi, kao i regionalna solidarnost kao stub napretka.




