Predsednik Finske o ulasku u NATO: Naša sudbina je u rukama Turske
Sudbina Finske po pitanju pridruživanja NATO je u rukama Turske, rekao je predsednik Finske Sauli Ninisto, nakon što je finski parlament odlučio da će 28. februara ratifikovati osnivačke ugovore NATO.
Finski parlament odlučio je u danas da će glasati 28. februara kako bi odobrio neophodan zakon koji će toj zemlji omogućiti da na kraju postane članica NATO-a, rekao je šef skupštinskog odbora za spoljne poslove, objavio je Rojters.
"To je izraz naše volje, a stav Turske prema nama je isključivo i samo u rukama Turske", rekao je Niinisto novinarima na marginama Minhenskog bezbednosnog foruma.
Zakonodavstvo koje ratifikuje osnivačke ugovore NATO-a u Finskoj će verovatno biti usvojeno, s obzirom na to da je većina poslanika za ulazak u Alijansu, čime će Finska biti korak bliže članstvu ispred Švedske.
Ninisto je rekao da će Finska nastaviti sa uslaskom u NATO bez Švedske, ako Turska odluči da ratifikuje kandidaturu Finske, ali ne i Švedske.
"Ne želimo, a ni ne možemo da povučemo našu prijavu", rekao je Ninisto.
Na putu Finske stoje Turska i Mađarska, pa ta zemlja neće postati članica zapadnog vojnog saveza sve dok Ankada i Budimpešta ne ratifikuju njenu kandidaturu.
"Cilj je da se nacionalni zakonodavni proces neophodan za pridruživanje NATO-u završi tokom ovog izbornog mandata", rekao je novinarima šef komiteta Jusi Hala-aho.
Prošlog maja, Finska i susedna Švedska su podnele zahtev za pridruživanje vojnom savezu ali se Turska usprotivila njihovom članstvu, optužujući nordijske zemlje da skrivaju pripadnike kurdskih terorističkih grupa.
Turska je saopštila da ne podržava kandidaturu Švedske, ali je predsednik Redžep Tajip Erdogan u januaru rekao da je ta zemlja otvorena za ratifikaciju finske aplikacije.
Ankara je prekinula razgovore sa Švedskom nakon protesta na kojem je lider danskog antiislamskog pokreta "Stram kurs" Rasmus Paludan spalio primerak Kurana ispred turske ambasade u Stokholmu.
"Švedska ne bi trebalo da se trudi i da pokušava u ovom trenutku. Nećemo reći 'da' njihovoj aplikaciji za NATO sve dok dozvoljavaju spaljivanje Kurana," rekao je Erdogan.
Lider danskog antiislamskog pokreta "Stram kurs" Rasmus Paludan spalio je primerak Kurana ispred turske ambasade u Stokholmu.
Paludanov potez izazvao je demonstracije u Turskoj, kao i u brojnim drugim muslimanskim zemljama.
"Mi ne učestvujemo ni u kakvim čaršijskim pregovorima, vodimo računa o svom delu u ratifikaciji", rekao je novinarima finski ministar spoljnih poslova Erki Tuomioja.
Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je prošlog utorka da nije važno da li će nordijske zemlje ući u savez istovremeno, već da se dokumenti o pridruživanju ratifikuju što je pre moguće.