Američki F35 na sajmu u Indiji: Vašington vrbuje Nju Delhi za vojnu saradnju?
Jedan od najnaprednijih stelt borbenih aviona na svetu, američki F-35, debitovao je na sajmu "Aero Indija" u Bangaloru, na kome su SAD predstavile još i F-16, super hornete i B-1B bombarder, što "Rojters" tumači kao pokušaj Vašingtona da Nju Delhi odvoji od svog tradicionalnog vojnog dobavljača, Rusije.
Indija, koja očajnički želi da modernizuje svoju flotu borbenih aviona koji su uglavnom iz sovjetske ere, brine navodno zbog kašnjenja ruskih isporuka (zbog sukoba u Ukrajini), a pritom se suočava i sa pritiskom Zapada da se od Moskve distancira.
Zato je američka delegacija na ovom sajmu najveća u dvadesetsedmogodišnjoj istoriji manifestacije i, opet tumači Rojters, naglašava rastući strateški odnos između Sjedinjenih Američkih Država i Indije.
Rusija je, prenosi TASS, predstavila oko 200 uzoraka naoružanja i vojne opreme, a među novim proizvodima bila je i cela porodica PVO sistema iz koncerna "Almaz-Antej", kao i lovci i helikopteri koje je izložio Rosoboroneksport.
Uprkos tome što "Rojters" rusko prisustvo na sajmu ocenjuje kao "nominalno", sudeći po izjavama direktora Federalne službe za vojno-tehničku saradnju (FSVTS) Dmitrija Šugajeva, Moskva je zadovoljna svojim nastupom.
Šugajev je za TASS rekao da je ukupan izvoz ruskih vojnih proizvoda u Indiju za poslednjih 5 godina premašio 13 milijardi dolara, a da je Nju Delhi ostao ruski partner u oblasti vojno-tehničke saradnje, uprkos nezapamćenom pritisku zapadnih zemalja.
"Uprkos sankcijama, Rusija ispunjava sve obaveze po aktuelnim ugovorima i nudi nove oblasti i projekte saradnje u vojno-tehničkoj sferi", rekao je on.
Indija "za sada", kako navodi Rojters pozivajući se na izvor iz indijskog vazduhoplovstva, ne razmatra nabavku borbenog aviona F-35, ali je debi dva F-35 na "Aero Indija" bio "znak rastuće važnosti Nju Delhija za Vašington".
"To nije predstavljanje proizvoda za prodaju, već signal važnosti bilateralnih odbrambenih odnosa u indo-pacifičkom regionu. Čak i ako prodaja oružja nije kamen temeljac tih odnosa, postoji saradnja i to saradnja i na vojnom nivou između Indije i SAD", rekao je za Rojters Angad Sing, nezavisni analitičar odbrane.
U međuvremenu Sjedinjene Države su selektivne oko toga kojim zemljama dozvoljavaju kupovinu F-35.
Na pitanje da li će taj avion biti ponuđen Indiji, kontraadmiral Majkl L. Bejker, ataše za odbranu u ambasadi SAD u Indiji, rekao je da je Nju Delhi u "veoma ranoj fazi" razmatranja da li želi avion.
Sjedinjene Države su inače u poslednjih šest godina Indiji odobrile prodaju oružja u vrednosti od više od 6 milijardi dolara, uključujući transportne avione, helikoptere, rakete, sisteme protivvazdušne odbrane, pomorske topove…